Марилена Христова, 9б клас, клуб „Журналист“
На 30 ноември в залата за събития на Градската библиотека – Севлиево беше представянето на стихосбирката „Око и огледало“ на носителката на награда „ Йордан Кръчмаров“ Петя Цонева. Родена в Габрово, доцент по английска литература във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, поетесата има 6 издадени стихосбирки – „С крило на земята” (2010 г.), „Дори да няма врата” (2019 г.), „Белият час” (2021 г.), удостоена с наградата „Дамян Дамянов” и с Априловска награда, и „Спасителна песен” (2022 г.). Публикува в национални издания и е лауреат на множество национални конкурси, сред които се отличават първите места в конкурсите „В полите на Витоша”, „Яворови дни”, „Добромир Тонев” и „Дора Габе”.
Носител е на Славейковата награда за 2021 г., на наградата в памет на Ивайло Балабанов през 2022 г. и на наградата „Йордан Крьмаров” през 2023 г. Удостоена е с отличието „Сребърно перо” на Славянската литературна и артистична академия.
Стихосбирката „Люлката на живота” е щедро продължение на тези посоки. Книгата е издадена с подкрепата на община Ивайловград и е награда от конкурса в памет на поета Ивайло Балабанов.
Авторката първо представи „Люлката на живота“, идеята за която се е зародила в родното място на поета Ивайло Балабанов, с. Хухла. Първото стихотворение, което публиката чу, беше „Люлката на живота“, дало името на стихосбирката. Поетесата представи „Родов олтар“, посветено на прабаба й Деля. Последните стихотворения от тази книга бяха „Молитва за малко“ и „Просветление“.
След кратка музикална пауза с „Танц на облаците“ поетесата представи последната си за момента стихосбирка „Око и огледало“, излязла от печат на първи ноември тази година. Тя е в две части: „Ранни плодове“ и „Път към зората“. В нея са включени едни от първите творби на авторката, написани на 17-годишна възраст, на които Петя случайно попада, ровейки в паметта на компютъра си. Но според нея няма нищо случайно и тя решава да ги издаде заедно със свои по-зрели творби, за да се види разликата в мисленето, образите и стила. От първата част прочете „Сънят на Цваримиш“(нощна катерица, която авторката е спасила преди три години и до ден днешен я обгрижва), а от втората – „Дисекция на страшното“.
Нейни творби прочетоха и Добрина Минкова и Ива Коркинова, на които поетесата благодари за различния прочит на стиховете й. В края на срещата Димитър Васин направи задълбочен анализ на творбите от нейната книга, като я похвали за оригиналните образи и въздействащите метафори.
След като Петя Цонева получи подаръка си от библиотеката, тя благодари на присъстващите и всеки можеше както да разговаря с нея, така и да получи автограф.