20-ото юбилейно издание на годишния календар на Историческия музей, издаден съвместно с издателство „М-Прес“, беше официално представен в Хаджистояновото училище. „Това е двадесетото по ред издание на календара – резултат на добрата ни съвместна работа“, сподели издателят Мирослав Марков, а директорът на музея Ивета Миленова допълни, че „новата 2024 г. е знакова и тържествена за музея, защото най-голямото хранилище на историческа памет в общината ще отбележи своята 70-а годишнина. Затова и темата на календара е „70 години Исторически музей в експонати“.
Пред многобройната публика, със снимки и текстове бяха представени едни от най-интересните, ценни, а в някои случаи и уникални предмети, които датират от VI в. пр. Хр. до първата половина на ХХ в. На 12 страници са поместени повече от 2 400 години история на Севлиево и общината. Амбицията на музейния екип е да провокира повече севлиевци и гости на града да отворят вратите на музейните обекти и да видят богатствата, които са изложени в тях.
На първа страница от календара са представени монетни матрици, едни от най-старите експонати, които музеят съхранява. На втората страница са показани няколко оръжия от древността. На страницата на месец март на фокус е сребърно блюдо от VIII век. На четвърта страница са изобразени ценни находки от средновековния град и крепост Хоталич. Месец май е представен с облика на Севлиево през 19-и век, а юни – с табашкия занаят. На страницата на юли има изображения на традиционни български носии, а на тази на август – градски предмети – облекла, посуда и традиционни мебелировки. Изображението за септември е на част от музейната експозиция „Възраждане“. Тема на следващата страница е „Образованието през 19-и век“. На страницата на ноември са представени експонати от борбите за национално освобождение, а на тази на декември – за национално обединение.
Пред гостите си Ивета Миленова спомена, че Министерството на културата е одобрило проект на Историческия музей за печатно издание, което ще представи богатството на музейния фонд от отделите „Възраждане“ и „Нова история“. Проектът ще носи заглавието „Градски щрихи – Севлиево през 19-и и началото на 20-и век, богатствата на музейния фонд“. „Надяваме се изданието да бъде готово преди следващия септември, когато ще са честванията за годишнината на Историческия музей“, каза още тя.
Събитието уважиха кметът д-р Иван Иванов, председателят на Общинския съвет д-р Явор Памукчиев, зам.-кметът инж. Красимира Йорданова и много граждани.
Кметът на общината д-р Иванов поздрави екипите на музея и издателството за успешната съвместна инициатива и прикани севлиевци и гостите на града да прекрачат прага на Историческия музей, за да разгледат безценните експонати и да прелистят страниците на календара. „Паметта ни за миналото е това, което ни определя в днешния ден и очертава пътя ни в бъдеще. Ето защо апелирам всички да опознаят историята на родния си край – имаме много причини за гордост“, допълни още той.