РУЖА ЛЮБЕНОВА
Резултатите от изборите за кмет на село Шумата са обжалвани и отиват за разглеждане във Върховния Административен съд, провери в. „Росица”. Ще припомним, че производството е образувано по жалба от Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“ против Решение № 161-МИ от 30.10.2023 година на Общинска избирателна комисия – Севлиево за избиране на кмет на кметство Шумата при проведения на 29.10.2023 година първи тур на местни избори.
Делото вече мина през габровския Административен съд . На 21 ноември т. г. съдия Даниела Гишина потвърди решението на ОИК-Севлиево. А то е, че в Шумата има избран кмет на първи тур и той е Байкал Христов Тодоров, издигнат от ПП ГЕРБ. Това решение обаче е обжалвано от коалицията ПП-ДБ, с мотива, че до изборите за кмет на Шумата не са допуснати да гласуват жители на с. Енев рът. По списъци те са шестима. В оспореното решение на ОИК-Севлиево е записано, че Байкал Тодоров е избран за кмет със 186 гласа, а кандидатът на ПП-ДБ е получил 30 гласа.
„В процесния случай следва да се съобрази това, че дори и въпросните шестима гласоподаватели с адресна регистрация в с. Енев рът да са изявили желание да гласуват за кмет на кметство с. Шумата (като в процесния случай има такива данни за двама) да са били допуснати да гласуват и да са гласували за кандидата, регистриран от оспорващата коалиция, то това не би довело до промяна в изборния резултат, защото разликата между получените от кандидатите за кмет на кметство гласове е повече от шест, пише в решението си съдия Даниела Гишина.
И потвърждава решението на ОИК-Севлиево. Но от коалицията ПП-ДБ не са съгласни с това решение и са отнесли въпроса на по-висока съдебна инстанция.
В още две севлиевски села – Душево и Батошево, изборите за кмет бяха оспорени в съда. Но и в двете габровският Административен съд потвърди решенията на ОИК-Севлиево за избора на кметове.
В Душево изборите са оспорени от коалиция „Заедно за силна община” – съставено от „Републиканци за България” и „Зелен съюз”. ОИК-Севлиево е обявила, че за кмет на Душево е избран Добри Василев Димитров, издигнат от ГЕРБ и получил 250 действителни гласове на изборите. Но от коалиция „Заедно за силна община” оспорват недопускането на жители на Душевски колиби и Корията да гласуват, въпреки че през 2019 г. двете села са присъединени към кметство Душево. И това дело е приключено с потвърждение избора на кмета Димитров, защото „… дори и въпросните четиринадесет гласоподаватели с адресна регистрация в селата Душевски колиби и Корията да са изявили желание да гласуват за кмет на кметство с. Душево, да са били допуснати да гласуват и да са гласували за кандидата, регистриран от оспорващата коалиция, то това не би довело до промяна в изборния резултат, защото разликата между получените от кандидатите за кмет на кметство гласове е повече от 14 гласа”.
Аналогичен е случаят и в с. Батошево. Там изборите са оспорени от коалиция ПП-ДБ. Не са допуснати да гласуват избиратели с адресна регистрация в населени места Карамичевци и Кастел, присъединени също през 2019 г. към кметство Батошево. Техният брой е 28 души по списък, което не стига да преобърне резултата на обявения за избран кмет Недьо Маринов маринов, издигнат от ГЕРБ и получил на втория тур 188 гласа.
Засега не е ясно дали коалициите, оспорващите изборите в Душево и Батошево, ще отнесат решенията на габровския Административен съд по нагоре – във Върховния Административен, както направиха това с изборите в Шумата.