Стотици хора от близо и далече се събраха на площада в с. Хирево на 11 ноември. Причина за това стана първото издание на празника на триеницата, организиран от три инициативни и родолюбиви хиревки – Галя Генова, Станимира Георгиева и Камелия Иванова.
На площада на селото, пред очите на всички гости, три сръчни дами приготвяха виновника за празника – вкусната триеница, наричана още сиромашка закуска. Тя беше приготвена на момента, на печка на дърва, изнесена пред читалището. А всички необходими продукти за нея – домашно прясно мляко, домашни яйца от щастливи хиревски кокошки, сиренце, брашно, захар и масло, беше дарено за каузата. „Много благодарни и щастливи сме, че има такива хора, които протягат ръка за помощ в такива ситуации“, развълнувана е една от организаторките – Галя Генова. А от вкусната триеница успяха да си хапнат всички гости, и не само това – те отнесоха в домовете си и рецептата за нея.
И още нещо имаха възможност да занесат у дома си присъстващите на празника, нещо, закупено от благотворителния щанд – магнитчета със снимки от Хирево, картички и сувенири, изработени от лятната занималня с децата от селото, ушити и дарени за базара чанти, портмонета, престилки, карета, покривки и др. подобни. Имаше дори и дарена селскостопанска продукция – тикви, картоф, зимнина, подправки, които също се радваха на голям интерес, защото хората все по-често търсят домашното, от селските дворове. Събраните средства от базара са използвани за покриване на част от разходите за първото издание на празника.
А за доброто настроение се погрижиха участниците в програмата: хиревските деца, Севлиевската духова музика, детският танцов ансамбъл при НЧ „Развитие – 1870“, народният изпълнител Цветан Гатев, младата певица Виктория Цанкова и певческата група за изворен фолклор при НЧ ,,Пробуда – 1919“ с. Буря.
„Положихме началото и ще си стане традиция този празник, за да оставим някаква следа за младото поколение, което да продължи напред. Държим да възпитаваме в традиции и браним българското. Затова на нашите – хиревски деца, които участваха в програмата, подарихме тениски с народни шевици, за да си ги носят с гордост на хубавите български празници. От нас възрастните зависи какво ще има насадим на младите, за да знаем и какви плодове ще берем после“, разказва още Галя Генова и от името на организаторите благодари на всички спонсори – финансови и материални, с работа и оказано съдействие от всякакво естество, „защото без всички тях нямаше как да се получи това събитие“.