АЛЕКСАНДРА САШЕВА, 7г клас, клуб „Журналист“ при СУ”Васил Левски”
В края на месец октомври в Младежка зона – Севлиево беше представена първата интерактивна книга-игра в България с образователен характер „С-ПРАВОчник”.
Събитието стана факт благодарение на общите усилия на Младежката зона в нашия град и Фондация сМисъл.
Книгата-игра се основава на различни психологични, социални и образователни теории. Тя е насочена към младите хора на възраст от 14 до 20 години и има за цел да ги ангажира с решаване на важни проблеми и казуси в живота на човека.
Книгата използва различни офлайн и онлайн методи като пъзели, предизвикателства, индивидуални и отборни задачи. Играчите могат да й се наслаждават както на хартиен вариант, така и на онлайн платформата, която е придружена от информационни видеа, разясняващи дадени компоненти от играта, а и допринасят за доброто настроение през цялото време. Книгата игра засяга човешките права, като свобода на словото, право на образование и работа, достъп до здравеопазване и др. Един от хората, които са работили по проекта за неформално и интересно учене, Райчо Райчев, гостува в Севлиево. Той е младежки обучител и фасилитатор с над 10 години опит в младежкия сектор от локално до международно ниво. Част е от обучителните звена на Националния и Европейския младежки форум и е проектен мениджър на книгата игра.
Групата ученици, които се събраха на територията на Младежката зона в Севлиево разгледаха проблема с правото на жилище и убежище. Преди да започнат да играят, те проведоха дискусия относно различните права и нужди, които всеки човек би трябвало да има, а после се запознаха с правилата на играта. Всички извадиха телефоните си и посетиха платформата „smisal.eu”. Там се появи въпрос, на който трябваше да отговорят в рамките на пет минути, за да продължат напред в играта. Той гласеше: „Колко искания за получаване на убежище в Европа са направени към 2021г.?”. Те използваха телефони, а и малко помощ от приятели, но в крайна сметка намериха отговора – 632 315 човека. На мястото на въпроса изникна информационно видео, което изясни правото на жилище и убежище за всяко човешко същество
Младежите продължиха приключението си, като се запознаха с казуса, над който трябваше да работят. Той беше съчинена история за едно китно градче Айляксити, в което всички искат да живеят. Заради големия поток от бежанци, търсещи убежище, това е невъзможно. Местната власт не може да предостави нужните средства и това води до мизерния и опасен начин на живот на бежанците. Това предпоставя напрежение между жителите и управлението на града.
След като чуха историята, играчите се разделиха в три отбора на случаен принцип. Всеки отбор представяше отделна роля в казуса. Едни бяха бежанците, други – представителите на местната власт в града, а трета – местната общност. Те трябваше да намерят отговора на въпроса ”Как трите позиции да решат проблема с осигуряването на благоприятни условия за живеене на бежанците в Айляксити”, като влязат в ролята си. Имаха десет минути, в които да уточнят позициите си, а след това да ги аргументират пред слушателите от другите общности. Така се заформи дебат на основата на измислена история, която съдържаше реални и актуални проблеми от света.
В края на дебата участниците в интерактивната книга игра стигнаха до заключението, че всеки проблем може да бъде разгледан от най-различни страни, а всяка страна изисква убедителна аргументация. Разбраха, че не е лесно да намерят бързо решение, с което всички да са съгласни, но с общи усилия и търпение е възможно.
В края на събитието участниците вече бяха не само добре запознати с проблемите около правото на жилище и убежище, но и бяха изпълнени с желание тази игра да намери място и в учебната среда. Накрая всички се сбогуваха с едно физическо копие от книгата и чудесни снимки.