Изпълнителният директор на “Идеал Стандарт – Видима” Ярослав Дончев е избран в новия състав на Управителния съвет на Българска стопанска камара на проведеното на 1 ноември 2023 г., в Интер Експо Център София XVI Общо събрание, става ясно от електронната страница на Камарата.
На него е бил направен отчет за дейностите на ръководните органи на организацията за периода 2019-2023 година и утвърдени насоките на БСК за периода 2024 – 2028 година.
Делегатите на Общото събрание на БСК са освободили от длъжност и от отговорност досегашните състави на Управителния и Контролен съвет на Българската стопанска камара и на тяхно място са избрани нови на двата ръководни органа.
Сред 27-те членове на Управителния съвет на Българска стопанска камара и Ярослав Дончев.
“Радвам се да имам възможността да допринеса за развитието на бизнеса в България, като представлявам гласа на „Идеал Стандарт – Видима“ и целия сектор на санитарната индустрия”, написа на своята фейсбук страница Дончев. Той припомня и изключително важната роля за икономическото развитие на страната на Българската стопанска камара.
„Тя служи като катализатор за създаването на благоприятни условия за бизнеса и предприемачеството в страната, но и реагира изключително адекватно в кризисни за индустрията ситуации. БСК събира индустриални лидери, предприемачи и бизнес организации, които обединяват усилията си, за да насърчат иновациите, растежа и конкурентоспособността на българската икономика.
С изключителен професионализъм и ангажимент, БСК продължава да изпълнява своите задачи, като допринася за преодоляване на предизвикателствата пред икономиката и насърчава устойчивия растеж.
Имам голямо уважение към тяхната работа и съм горд да бъда част от този важен орган на стопанския живот в България.
Благодаря за подкрепата и вярата в мен“, написа още Ярослав Дончев.
От сайта на БСК става ясно, че в подкрепа на своите членове, през последните пет години Камарата е изготвила и представила пред компетентните институции повече от 380 становища. Инициирала, изготвила или взела активно участие в други над 150 официални позиции, в качеството си на ротационен координатор и член на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) или съвместно със заинтересовани браншови организации и предприятия, BusinessEurope, ЕИСК и др.
Представители на БСК са участвали в общо 51 заседания на Националния съвет за тристранно сътрудничество, във всички пленарни сесии и работни групи на Икономическия и социален съвет на РБ, както и във всички останали органи за социално партньорство на национално ниво.
На международно равнище БСК активно участва в работата на най-голямата европейска бизнес конфедерация BusinessEurope, Европейския икономически и социален комитет, Международната организация на работодателите и Международната организация на труда. През отчетния период са проведени 53 срещи с дипломатически мисии от 35 държави.
Проведени са десетки срещи, дискусии, обучения и други инициативи, насочени към решаване на актуални проблеми на работодателите. Осъществени са 65 business-to-business (b2b) международни събития с общо 668 участници и проведени по време на събитията над 2100 бизнес срещи.
Изготвени са повече от 300 макроикономически и секторни анализи, проучване на чужди пазари и пазарен достъп, маркетингови проучвания на българския и чужди пазари, и др. Осъществени са над 20 анкетни проучвания. Разпространени са общо 4 649 тематични бюлетина, с над 3 300 абонати средногодишно.
Членовете на БСК регулярно получават: Съдействие в областта на трудовото, осигурителното и данъчното законодателство, колективното трудово договаряне, защитата на конкуренцията, обществените поръчки, митническото законодателство, развитието на търговска дейност на българския и чужди пазари, и др.; Подготовката на документи за тръжни процедури, търговска регистрация и учредяване на сдружения с нестопанска цел; Разработване и управление на проекти и бизнес планове; Предоставяне на сертификати за форсмажор, за произход на стоки и др.; Специализирани услуги за микро – и малки фирми.
Ключова цел на БСК за периода 2024-2028 година е постигането на национална и секторна конкурентоспособност, ускорен икономически растеж и значително сближаване със средноевропейските равнища на производителност, доходи и жизнен стандарт.
За постигането на тази цел БСК ще отстоява провеждането на бързи, решителни и задълбочени реформи в ключовите обществени системи, в т.ч.: правосъдната система, регулаторната среда, образованието, здравеопазването, пенсионната система, енергетиката и секторните политики, както и ускоряване на присъединяването на страната към Шенген, Еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.