– Как се роди идеята за събитието – Поход на вдъхновителите и в Севлиево?
– Идеята всъщност не е моя. „Поход на вдъхновителите“ е една инициатива на момчетата от „Аз мога – тук и сега“. Те са доста популярни, но в нашия град все още не толкова. Хрумна ми още миналата година да организирам в Севлиево семинар, който да вдъхнови и мотивира младото поколение. Когато започнах да работя в училище, видях колко демотивирани са децата и как никой, за жалост, не ги подкрепя в техните мечти, а те трябва да бъдат вдъхновявани. Търсих партньори, обмислях как точно да се случи събитието и тогава попаднах на момчетата от „Аз мога – тук и сега“, те ме подкрепиха и решиха да сме първият град тази година, който да даде старт на похода. А самият поход има за цел да вдъхновява. Освен всичко останало, „Аз мога – тук и сега“ организира Национално състезание по информационни технологии, информатика и визуални изкуства, малко по-късно „Супер лятна академия“, както и „Поход на вдъхновителите“. А в момента една от най-мащабните им инициативи е Националното състезание по чужди езици, речеви и комуникативни умения, в които се включват деца и млади хора от цяла България. Създателят на „Аз мога – тук и сега“ се казва Кристалин Чавдаров. Неговата идея е била преди 7 години да събере екип от млади хора, които имат за цел да популизират това, което той прави, но и да дават нови идеи. Христо Христов, един от вдъхновителите, който ще присъства на семинара в събота, 21 октомври, е мой съученик от Национална Априловска гимназия. Преди две седмици той презентира в Севлиево мобилното приложение iHELP, което е подзвено на 112. За него той ще разкаже по-задълбочено в събота. Именно на Христо разказах за моята идея, той ми даде съвет да се свържа с Кристалин Чавдаров, защото той осъществява подобен тип идеи, и така се случи всъщност.
– Към коя аудитория е насочен семинарът?
– Няма възрастови ограничения, но според мен подходящата аудитория са децата и младежите от 7 клас и нагоре, за да бъде интересно и полезно. Поканени са да присъстват и студенти, учители, въобще всеки, който смята, че това, което ще чуе, види и научи, може да му бъде полезно. В „Поход на вдъхновителите“ ще участват няколко лектори, с презентации, сред които ще е и Кристалин Чавдаров, основателят на „Аз мога – тук и сега“, чиято идея е да преобрази българското образование, както за учениците, така и за техните учители. Целта е тези успели млади хора, резлизирали се в различни сфери на живота, да разкажат за себе си. И така, независимо от това към коя професия ще се насочи едно дете, най-важното е то да има вяра, че ще успее, да преследва мечтите си и да харесва това, което прави. Официален гост на „Поход на вдъхновителите“ ще е зам.-кметът Ахмед Мехмедов, който е бивш възпитаник на ОУ „Ст. Пешев“. Той ще закрие семинара със своя разказ за извървения път от училище до поста на зам.-кмет.
– Очакваш ли семинарът да вдъхнови и други млади хора, които с удоволствие да станат част от екипа, който ще организира подобни събития занапред?
– Да, искрено се надявам да имаме последователи. Дори и сега, преди самия семинар, вече има няколко души, които имат желание да се включат в организацията, даже и с участие, занапред. Ако на 5% от присъстващите успеем да вдъхнем надежда, това ще е успех. Когато започнах работа в училище, се сблъсках с един стереотип – децата единствено и само се насочват към материалното. Когато си говорим с тях кой какво иска да постигне занапред в живота, чувам само „хубав телефон“ или „хубава кола“. И това е много жалко. Знам, че е изключително трудно да се промени този тип мислене, дори такъв начин на живот, навици, среда, но аз вярвам в успеха и смятам, че нещата ще се получат.
– Как ще коментираш абсурдите в образователната система, не е ли крайно време за иновативни подходи в преподаването?
– Според мен тези, които спускат отгоре законопроектите, нямат и един ден стаж в училище. Трябва да се променят много неща. Най-важна обаче е връзката между учителите и родителите. За жалост тя някъде се губи по трасето. Ако родителят и институцията училище не работят заедно, няма как да се получи. Всяко дете е с различен капацитет, не е толкова важно дали си отличник или по-слаб ученик, най-важно е да се научат да бъдат добри хора. Ценностите и навиците, които ние, учителите, се опитваме да създадем, трябва да имат основа, което обаче за жалост липсва при много от децата. Както учителите, така и родителите, сме отговорни за успешното развитие на детето и е много важно да работим заедно в тази посока.
– Как избра учителската професия, едва ли това е била детската ти мечта?
– Определено това не беше детската ми мечта. По стечение на обстоятелствата завърших филологическа специалност български език и литература, след това и история. Две-три години работих в сферата на частния бизнес, а след това бях мениджър в строителна фирма. Всъщност мечтата ми да работя с деца е назряла много назад във времето, винаги съм искала да се занимавам с деца в неравностойно положение. Така допълнително, като хоби, винаги съм го правила, но не и професионално. Доста дълго време обмислях да започна работа в училище и близо една година обмислях как да напусна местоработата си тогава. Решението го взех буквално за минута и само месец по-късно започнах работа като възпитател в ОУ „Стефан Пешев“. Тук е мястото да вметна, че едно време никой на нас не ни е давал насоки, освен родителите ни, какви да станем, не ни е насочвал каква професия да изберем. И точно това искам да променя. Искам такъв тип събития да станат традиция, да организираме ежегодно семинари с успели млади хора от Севлиево. Не мога да не благодаря на ръководството на училището, че ме подкрепи в организирането на „Поход на вдъхновителите“. Специално благодаря на Емилия Неделчева и директора Николай Захариев, които не спират да ми дават възможности за развитие.