Вече стана известно, че досегашният кмет на Община Севлиево д-р Иван Иванов регистрира кандидатурата си за четвърти мандат. Минути след регистрацията пред репортер на в.”Росица” той коментира направеното през третия му мандат и това, което предстои в интервю – за трудностите и уроците от тях, за удовлетворението и допуснатите грешки.
-Току-що се регистрирахте за кандидат кмет, четвърти мандат на община Севлиево, поемате поредно сериозно предизвикателство…?
-Наистина е сериозно предизвикателство. Броят на мандатите според мен нямат значение, защото отговорностите на един кмет се изпълняват денонощно. Те не могат да бъдат само за една седмица или за един месец. Предизвикателството е голямо по ред причини – една от тях е постоянно променящата се ситуация в страната през последните години. Кризите, които се отразяват в работата на една администрация, се отразяват и на кмета.
-Завършвате третия си мандат – освен тежък, труден, заради всичките кризи – политически, икономически, здравна, как бихте го определил Вие?
-Мандатът мога да определя като успешен. Успешен, защото не позволихме тези кризи, а и войната сега, да окажат пагубно влияние върху общината, както това се случи на други места. Независимо че ни се наложи да работим доста дълго без прогноза, без допълнителна възможност за финансиране от национални и европейски програми, екипът на Общината изпълняваше задълженията си и успяхме да се справим много добре с всички предизвикателства на различните кризи. И в момента Общината стои стабилно.
-Какво ново открихте за Вашия екип, преодолявайки тези трудности?
-В трудностите се проявяват характерите, но аз не съм се съмнявал в хората, които са около мен. Въпреки трудностите, въпреки необходимостта в извън работно време да се работи, те отделяха от собственото си време, полагаха достатъчно старание и оправдаха моето доверие. Да, винаги има какво да се желае, но аз мога само да им благодаря за всички жертви, които направиха в личен план в името на общината.
-На какъв етап оставяте големите инфраструктурни проекти, които се изпълняваха през този мандат?
-През последните три години много от държавните проекти бяха спрени, затова и много общински се забавиха, но причината беше в политическата криза. Смяната на много правителства – редовни, служебни… За такъв кратък период от време общините бяха оставени на заден план. Ние не получихме подкрепа, когато имахме най-голяма нужда. Спомняте си, че цените на енергоносителите се повишиха за по-малко от година над 5 пъти, на електроенергията – 5-6 пъти и тогава, когато държавата помогна на фирмите, на физическите лица, остави без помощ общините. И ние трябваше да плащаме тези ресурси. Знаете, че Севлиево е газифициран на 100% и всички училища, детски градини, болницата, обществените сгради са на газ. През това време ние не сме вдигали данъците, нито някакви други рестрикции сме направили. Не сме спирали уличното осветление, както направиха колеги от други общини, за да се пести от енергия… Не получихме помощ от никъде, но се справихме. И в момента финансите на Общината са стабилни.
Питахте ме за големите инфраструктурни проекти. Докато преди 3 г. правителството ритмично превеждаше средства за тях, при “късите кабинети” парите по спечелените проекти не идваха или се превеждаха частично, което няма как да не окаже влияние върху изпълнението им. Но ние успяхме да преодолеем част от забавянето и в момента работата по проектите продължава.
-Какво е нещото, което следвахте през тези три мандата, като начин на управление на общината и надграждане на постигнатото?
-При управлението е важно да се поставят здрави основи и да се планира правилно. Винаги сме се старали да решаваме първо спешните неща в приоритетен порядък. Не съм от хората, които казват: “Преди мен беше най-зле. Това, което е правено вече няма да го правим!“. Напротив ползвали сме всеки един положителен опит от миналото, държахме на приемствеността, макар че не получихме такава в началото на моето управление. Едно от приоритетните неща, които се случиха, ангажирайки Общината, ОбС, бизнеса беше спасяването на болницата. Това не се случи за една година, не беше за един мандат, но вече сме свидетели, че общинската болница е изцяло ремонтирана, с изцяло обновена и модерна материална база, давана е за пример, когато стане дума за общински лечебни заведения. Стои стабилно и през последните години има вече и ресурс, който да заделя за доокомплектоване на необходимите медицински лица и допълнителен персонал.
-Кое от постигнатото Ви носи най-голямо удовлетворение? На какво го дължите, кое е най-силното Ви оръжие за постигане на целите, които си поставяте?
-Едно от нещата е ситуацията, в която беше болницата. Второто нещо е всичко, което направихме за решаване на проблемите с водоснабдяването на града и населените места в общината. Това също е една дългогодишна и последователна работа, която е въпрос на време да се доведе до край. Но през всичките тези години сме направили много и това дава резултат. Мисля, че там наистина се положиха много усилия и някои от селата като Буря, Крушево, забравиха за режим във водоснабдяването. Всички ремонти по довеждащите водопроводи драстично намалиха загубите на вода. Вярно е, че има участъци, по които все още се работи… Докато преди три години, при правителствата на ГЕРБ се осигуряваше финансиране поетапно да се реконструират участъци от тези водопроводи, за последните три години единствено от едното служебно правителство получихме одобрение на проект и осигуряване на половината от средствата за изпълнението на проекта. Въпреки проблемите, мисля, че се направи много в тези посока и сме на финалната права – в момента. Хората отдавна забравиха, че градът беше на режим по цяло лято.
Спомняте си големите обструкции, когато ОбС взе решение за включване на Севлиево в Асоциацията по ВиК. Пълното решение на водния проблем ще се случи след като се реализират заложените в прединвестиционите проучвания проекти на територията на Асоциацията по ВиК, обслужвана от ВиК оператора.
-Т. е. , ако Севлиево беше включено по-рано в Асоциацията, по-рано щяха да бъдат решени тези проблеми?
-Да, разбира се! Ние пропуснахме този шанс за финансиране…В други области вече се работи по тези проекти, докато ние все още сме на етап проектиране. Хубавото е, че успяхме да се преборим и по-голямата част от средствата, които ще получи ВиК операторът на областно ниво, ще са за община Севлиево, тъй като при нас са по-големите проблеми.
Освен болницата и решаването на водния проблем, има много други неща, които променихме в Севлиево. Едно от тях е отношението на Общината към масовия спорт. Ние помагаме на всички спортни клубове и те са толкова много за град като Севлиево. Радостното е, че в тях има много деца и младежи, които активно спортуват и ни носят радост със своите успехи. Най-важното е, че много от децата ни спортуват. Никой от спортните клубове не заплаща наем за спортните съоръжения, не заплащат за електроенергията, за другите консумативи. Всичко това е за сметка на общинския бюджет и средствата, които получават спортните клубове са в пъти повече от преди години. Това няма как да не ни радва, както и животът, който кипи по време на големите събития, които организираме през последните години. Севлиево е жив град и точно с организирането на такъв вид събития се показва, че той не е малък град.
Другото, което за мен е много важно, е, че Севлиево е спокойно място за живеене. Град с ниски нива на престъпност и с много добри условия за младите хора. Тук има добри възможности за работа, добро здравеопазване, прекрасни ремонтирани и оборудвани съвременни бази в училищата и детските градини, които не само успяхме да обновим, но и поддържаме на много високо ниво. Много добри възможности има и за извънкласни дейности за децата и младежите. И всичко това на много ниска цена – семейства с деца имат много добри възможности за живот в Севлиево, каквито много от големите градове в страната не предлагат.
-Това е гордост за един кмет!?
-Разбира се! Всички хора, които идват в Севлиево са впечатлени и изказват своето възхищение от това, което виждат. Пропуснах да отбележа, че сега администрацията работи за всяка една инициатива и инвестиционно намерение на граждани. В момента има много преписки в дирекция “Териториално селищно устройство”, защото постоянно някой нещо строи и преустроява, създава възможност за нови работни места – тези хора получават пълна подкрепа. Аз твърдя, че по отношение на всички тези административни процеси, администрацията и ОбС сме една от общините, в които тези дейности се извършват в най-кратките срокове. Мен лично ме радва, че успяваме да помогнем на хората и да стимулираме предприемаческия им дух, с който Севлиево е пословичен и в исторически план.
-Но в същото време има упреци, че се разпродава общинска собственост и Общината не е добър стопанин?
-Всяка една продажба е по желание на някой гражданин. Има имот, независимо дали е земеделски или някакъв друг и не носи никакъв приход на Общината, а се амортизира и иска разходи за поддръжка, но когато някой е решил да инвестира в него, тогава се взема решение той да бъде продаден. Важното е, че на това място нещо се изгражда, поддържа се и много често дава препитание на много хора. Имотите не се продават, защото кметът е поискал, а защото някой гражданин е поискал да инвестира в конкретен имот.
-Какво не успяхте да направите? Кои са грешките, които признавате, че допуснахте?
-Който е безгрешен – нека първи хвърли камък. Простете ми библейския цитат, но само който не работи, не прави грешки и със сигурност и аз съм допускал такива. Жив човек съм и се изморявам като всички останали, но слава Богу няма такива грешки, които да не могат да се поправят. Най-често съм бил грешен към хората около мен, които са били натискани да работят на ръба на силите им, към близките си, които свикнаха техните нужди да са на втори план, но докато човек е жив – всичко може да се поправи, така смятам.
-През последните две-три години политическите турболенции в страната подложиха на голямо изпитание общините, но те продължиха да работят. Кой е урокът, който кметовете и Вие, лично научихте от това изпитание?
-Че децентрализацията, за която говорим отдавна, не е просто каприз, а необходимост, защото цялата тежест на кризите падна върху местната власт, която на практика не разполагаше с ресурсите си и трябваше да търсим резерви, за да преминем безболезнено през този турбулентен период. Слава Богу, в Севлиево се справихме. На много места в страната не успяха и затънаха в дългове.
-Как приемате критиките и кои от тях са основателни, и кои не?
– Критиките са градивни, когато са в условията на диалог, когато се чува мнението и на другата страна, иначе ги приемам като политически атаки, а това не е показател за цивилизованост. Когато две страни си говорят, винаги се получава нещо по-добро. За мен критиката е градивна, когато е основателна и аргументирана – тогава довежда до подобряване в една или друга сфера на живота.
-Една част от критиките на севлиевци са, че не се срещате с хората, как ще ги коментирате и по какъв начин осъществявате обратната връзка с жителите на общината?
-Този въпрос беше повдигнат още в началото на първия ми мандат от тогавашните опоненти. Той върви и сега защото е повтарян толкова много. Но това не е вярно. Мит е. Присъствам на всички публични събития, които Община Севлиево организира и съм говорил с всеки един, който е пожелал да сподели нещо с мен. Освен това вратата ми е винаги отворена – който не е поискал да говори с мен, само той не е дошъл. Всеки ден се срещам и говоря с десетки граждани. Роден съм тук и целият ми живот е минал в Севлиево – мислите ли, че хората не знаят къде живея или не ми знаят телефона? Знам проблема на всеки един. В Севлиево всичко се разбира за не повече от два часа. Не намирам за нужно да бия тъпана на кого как съм помогнал, това не е типично за характера ми и никакъв пост не би ме променил.
-В какво състояние оставяте Общината? Следващият кмет, с кое от започнатите вече неща трябва да се захване и кое е новото, което веднага трябва да предприеме? А това Вие ли ще бъдете?
-Хората ще решат дали ще съм аз, но Общината е в стабилно състояние и който и да дойде след изборите – ще управлява без проблем. Имаме спечелени проекти, по които се работи, други, които тепърва ще бъдат финансирани, а също и планиране за 2024 г., че и по-дългосрочно. Голяма част от дългогодишните проблеми на общината, в голяма степен вече са решени – болницата, инфраструктурата, спорта, културата, образованието, водата в по-голямата част и др. Истината е, че както в една къща работата никога не спира, така и в една община винаги има какво още да се подобрява.