На територията на община Севлиево през новата учебна 2023/2024 година ще функционират десет общински училища, в които ще бъдат обхванати 2 287 ученици, с 23 по-малко от предходната учебна година. От тях 12 ще са в подготвителна група, 975 – в начална степен на образование, 777 – в прогимназиален етап на обучение и 523 – в гимназиален етап. Това става ясно от утвърдената от Общинския съвет мрежата от училища, детски градини и центрове за новата учебна година.
През учебната 2023/2024 година ще се обучават ученици от I до VII клас включително. Обучението в гимназиален етап, освен в общинските СУ „Васил Левски“ и ПГ „Марин Попов“, ще се осъществява и в държавните училища – ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПГТМ – село Градница.
Броят на паралелките в учебните заведения се определя съобразно изискванията на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, като минималният брой ученици за сформиране на паралелка от първи до четвърти клас е 16, а от пети до дванадесети клас е 18. Сформирането на самостоятелна паралелка под този норматив (маломерна паралелка), както и събиране на ученици от два класа в една паралелка (слята паралелка) се допуска с разрешение на финансиращия орган. Предвид тези нормативни разпоредби, директорите на основните училища са отправили мотивирано искане до Община Севлиево, придружено със становище на Регионално управление на образованието – Габрово, за формиране на маломерни и слети паралелки през учебната 2023/2024 година, както следва:
– ОУ „Св. Солунски братя”, с. Крамолин – 3 слети паралелки за учениците от първи и втори, трети и четвърти клас, пети и шести клас и една маломерна паралелка и седми клас;
– ОУ „Христо Ботев”, с. Добромирка – 2 слети паралелки за учениците от първи и втори, трети и четвърти клас и 3 маломерни паралелки в пети, шести и седми клас;
– ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Петко Славейков – 7 маломерни паралелки във всички класове;
– ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Градница – 7 маломерни паралелки във всички класове;
– ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, с. Душево – 7 маломерни паралелки във всички класове;
– ОУ „Васил Левски”, с. Шумата – 4 маломерни паралелки;
– ОУ „Христо Ботев“, град Севлиево – 3 маломерни паралелки;
– ПГ „Марин Попов“, град Севлиево – 1 маломерна паралелка.
Наличието на маломерни и слети паралелки в посочените училища е обективно обусловено от демографския процес в общината и миграционните процеси в страната.
През предстоящата учебна година за училищата с брой ученици под 80 е необходимо допълнително финансиране от общинския бюджет за обезпечаване на учебния процес, извън определените по единни разходни стандарти за съответната дейност, при условията на чл. 68 и чл.69 от Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
В изпълнение на ПМС №128 от 29.06.2017 г. за определяне на критерии за включване в Списъка на средищните детски градини и училища за учебната 2023/2024 година е направено мотивирано предложение до МОН в списъка на средищните училища да останат всичките от община Севлиево, с изключение на ОУ „Христо Ботев“, село Добромирка, където броят на пътуващите ученици е под 10. На основание Постановление на Министерски съвет №121/23.06.2017 г. за приемане на критерии за определяне на защитените детски градини и защитените училища и на условия и ред за тяхното допълнително финансиране е предложено статут на защитени училища, да получат основните училища в селата Шумата, Крамолин и Добромирка.
През 2023/2024 учебна година обхвата на учениците в целодневно обучение ще бъде 39 групи ЦОУД с 899 ученици в начален етап и 9 групи ЦОУД с 221 ученици в прогимназиален етап на образование. През новата учебна година 1 055 деца, с 27 по-малко от предходната учебна година, ще бъдат обгрижвани в пет детски градини. От тези деца яслени групи ще посещават 117. През настоящата учебна година съгласно новия закон за предучилищно и училищно образование се допуска записване на деца на 2-годишна възраст в смесените групи на детските градини. В селата на общината са приети нови 18 деца на тази възраст. Обхванатите деца в детските градини на територията на общината на възраст до 3 години са 224, а записаните в задължителна предучилищна подготовка 4, 5 и 6-годишни деца са 714.
В изпълнение на ПМС №128 от 29.06.2017 г. за определяне на критерии за включване в Списъка на средищните детски градини и училища за учебната 2023/2024 година е направено мотивирано предложение до МОН в Списъка на средищни детски градини и училища през 2024 година да бъдат включени от ДГ „Мечо Пух“, с. П. Славейков базите с изнесено обучение в с. Батошево, с. Душево, с. Крамолин и с. Градница.
На основание Постановление на Министерски съвет № 121/23.06.2017 г. за приемане на критерии за определяне на защитените детски градини и защитените училища и на условия и ред за тяхното допълнително финансиране е направено предложение в Списъка на защитените детски градини и защитените училища за 2024 година да бъдат включени от ДГ „Мечо Пух“, с.П.Славейков, община Севлиево следните бази с изнесено обучение: с.Добромирка, с.Батошево, с.Крамолин и с.Градница.
Детски комплекс „Йовко Йовков”, съгласно новия закон за предучилищно и училищно образование, е със статут на център за подкрепа за личностно развитие. През новата учебна година 393 ученици ще бъдат включени в организационно-педагогически форми в областите „Науки и технологии“ и „Изкуства“.
Приета е и нова транспортна схема на пътуващите деца и ученици
През новата учебна 2023/2024 година 673 деца и ученици от община Севлиево и съседни общини ще пътуват до детска градина или училище. 472 от тях ще се извозват с предоставените от МОН на Община Севлиево 6 МПС и 6 МПС, собственост на СУ „Васил Левски“, ОУ „Стефан Пешев“, ПГ „Марин Попов“, ОУ „Васил Левски”, село Шумата и ПГТМ – село Градница. Останалите 201 пътуващи деца и ученици ще ползват общинската транспортна схема и специализиран превоз.
Предложената транспортна схема за маршрутите и броя на пътуващите деца и ученици на територията на община Севлиево е съобразена с наличните училищни автобуси, с общинската транспортна схема и специализирания транспорт. Предложението, направено до Общинския съвет, обхваща всички пътуващи деца и ученици, които подлежат на задължителна подготовка или обучение от населено място, в което няма детска градина или училище.