Седем преподаватели от детски градини и училища от Севлиево бяха наградени по време на Десетия международен конкурс „Извънкласните и извънучилищните дейности (занимания по интереси) – за устойчиво качествено обучение, възпитание, развитие и социализация на децата и учениците – 2023“ на тема: „Единство на образователния и възпитателния процес за формиране на хуманна ценностна система и подкрепяща среда“. Конкурсът е организиран от Синдиката на българските учители, под патронажа на Министерството на образованието и науката, съвместно с Фондация „Устойчиво развитие за България“.
Единството на образователния и възпитателния процес за формиране на хуманистична ценностна система е отдавна утвърден подход, принцип и метод в педагогиката. Той се прилага от най-ранна възраст във всички етапи на образование. Приобщаващото образование се приема като основно средство при работа с деца в предучилищните заведения и в училище, в извънучилищните дейности. Като цялостна стратегия за активизиране на познавателния потенциал на децата и учениците, темата е припозната от Синдиката като особено актуална за учителите.
В Десетия конкурс взеха участие над 250 учители, директори и специалисти, работещи в сферата на извънкласната и извънучилищната дейност с деца от подготвителните групи в детските градини и в училищата, както и с ученици от I до XII клас, които са изпратили своите разработки, в които обобщават и мултиплицират добър педагогически опит в извънкласните и извънучилищните дейности за възпитание в общочовешки ценности, развитие на изследователски интерес и креативно мислене у децата и учениците.
Жури в състав: проф. д-р Нели Бояджиева, председател на Секцията по педагогика и психология на учените към Съюза на учените в България (СУБ), и членове: Величка Николова, заместник-директор УТД в 144. СУ „Народни будители“, гр. София, и председател на „Секцията на училищата с профилирано и разширено изучаване на музика в България“ към Асоциацията на европейските музикални училища (СУПРИМ към ЕМУ) и Таня Леонидова – СБУ, съвместно с представители на партниращите организации и съгласно обявените критерии, оцениха и класираха участниците. Наградите бяха връчени преди дни в к.к. Албена.
Специална награда на председателя на Синдиката на българските учители, в раздел „Добри практики“, в категория „Подготвителна група в детската градина/училище“, получи Миглена Николова Гаджева, старши учител в ДГ „Пролет“ за разработката й – „Единство на образователния и възпитателния процес за формиране на хуманна ценностна система и подкрепяща среда“. В категория „Извънкласни дейности – І – ХІІ клас“ награди получиха Бистра Пенчева Студенкова, главен учител в ОУ „Стефан Пешев“ за „Драматизация на главата „Радини вълнения“ от романа „Под игото“ от Иван Вазов“; Ивелина Маринова Колева, старши учител в ПГМЕТ „Ген. Иван Бачваров“ за – „Добри практики за взаимодействие с родителите и институциите от училищното образование“; Станимира Матева Мраморска, старши учител в ОУ „Стефан Пешев“ за – „Единство на образователния и възпитателния процес за формиране на хуманна ценностна система и подкрепяща среда“ и Снежана Тодорова Нанкова, старши учител в ОУ „Стефан Пешев“ – „Етикет за всеки ден“.
Награди на Департамента за информация и усъвършенстване на учители – СУ „Св. Климент Охридски“ получиха директорът на ДГ „Мечо Пух“ с. Петко Славейков Силвия Иванова Попова за проекта й „Фантазно приключение с любими приказни филмови герои“ и Милена Николаева Тотева, старши учител в ОУ „Стефан Пешев“ за разработката й „Земята е нашата къщурка зелена и нека я пазим за теб и за мен“.