Обединявайки усилия може да се постигне устойчив икономически растеж и повече млади хора да остават в региона
Доц. д-р Светла Панайотова е зам. декан по научно изследователска дейност и кадрови потенциал към факултет „Стопански“ на Технически университет – Габрово и е преподавател от катедра „Социални и стопански науки“. Доктор е по научна специалност „Икономика и управление“. Доцент по научна специалност „Икономика и управление“. Чете лекции по дисциплините „Комуникации и връзки с обществеността“, „Индустриална собственост и патентна политика“, „Интелектуална собственост“, „Социален маркетинг“, „Външнотърговска дейност“. Изнася лекции на немски език в партньорски университети в Германия по програма Еразъм+. Автор е на монографията „Търговия с иновационни продукти от възобновяеми суровини“ (2010), на учебните пособия „Изкуството за успешна продажба“ (2001), „Управление на промяната в предприятието“ (2011), „Международно сътрудничество в бизнеса и търговията“ (2000), „Рециклирането – критерий при конструиране на продуктите“ (2005) и на повече от 140 научни публикации, от които 22 публикации в областта на кръговата икономика. Участва в национални и международни проекти. Член е на Българската Асоциация по Маркетинг.
Тя е един от ключовите лектори на Международната научнопрактична конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“, която ще се проведе 7-9 септември в град Севлиево. Организатори на форума са в.“Росица“ – Севлиево, Регионален исторически музей – Габрово и Технически университет – Габрово. Конференцията на форума се провежда под патронажа на Министъра на културата Кръстьо Кръстев, областният управител на област Габрово и кметовете на Севлиево и Габрово д-р Иван Иванов и Таня Христова.
-Доц.Панайотова, Вие сте специалист по проблематиката на регионалното развитие. Как приоритетите на ЕС за развитието на регионите се очаква да се осъществят на местно ниво и как това ще промени живота на българите?
-Чрез регионалната политика или „политиката на сближаване“ на Европейския съюз се предоставят финансови възможности за развитие и за усъвършенстване на общините в различни региони на Европейския съюз. В новия програмен период 2021-2027 г. регионите в Европа ще получат над 392 млрд. евро за политиката на сближаване. Само за Европейския фонд за регионално развитие са отпуснати почти 226 млрд. евро. През посочения програмен период ЕФРР има две основни цели: инвестиции в растеж и работни места – укрепване на пазара на труда и на регионалните икономики; европейско териториално сътрудничество – укрепване на трансграничното, международното и междурегионалното сътрудничество в рамките на ЕС.
Приоритетите на ЕС за посочения период се отнасят до следните аспекти: по-интелигентна Европа; по-зелена, нисковъглеродна Европа; по-добре свързана Европа; по-солидарна Европа и Европа по-близо до гражданите.
С Решение №897/16.11.2022 г. на Министерския съвет бе приета Интегрирана териториална стратегия за развитие на Северен Централен Регион (Габрово, Велико Търново, Русе, Разград, Силистра) за планиране от ниво II за периода 2021-2027. Посредством този средносрочен стратегически планов документ се определя политическата, икономическата, пространствената и тематична рамка на развитието на региона за новия програмен период.
-Какво е мястото на общините в този процес?
-Общинските планове за интегрирано развитие на общините Габрово и Севлиево са обвързани с: Национална програма за развитие България 2030; Национална концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 (направена е актуализация през 2019 г.); Регионален план за развитие 2014-2020 г.; Цели и политики на ЕС за регионално развитие след 2020 г. Участието на общините в процеса на регионално развитие осигурява справяне със социалните, икономическите и териториалните дисбаланси, които съществуват между различните региони на ЕС.
Приоритетите за община Габрово са 5 – с 13 подцели за настоящия период. Мерките по изпълнението са 77. Общата сума за програмния период е 804 880 хил. лв.
Приоритетите за община Севлиево са 3, а специфичните цели-11, като общата сума за целия период е 151 980 000 лв. Важно е да се отбележи, че през този период е предвидено изграждането на нов индустриален парк Габрово – Севлиево.
-Как се осъществява модернизацията на образователната среда и може ли да разкажете за конкретни проекти в които Технически университет – Габрово участва?
– В приоритетите на ЕС, както и в националните и регионални политики се отделя значително внимание на образователната среда. През новия програмен период (2021-2027 г.) акцентът е поставен върху иновациите и иновативните регионални екосистеми. В редица стратегически документи е изведен приоритет за създаване на икономика, базирана на знанието и интелигентния растеж, чрез сериозни инвестиции в сферата на образованието, цифровите умения, науката, иновациите, технологиите и взаимовръзките между тях. Регионалните иновационни екосистеми представляват съвършена симбиоза между изследователи, учени, предприемачи, промишлени предприятия и местни власти. Габрово като регион е осъзнал важността на научната и развойна дейност за развитието на „новата вълна иновации“. Значителна роля за реализирането на иновации и поддържането на иновативната екосистема оказва образователната среда, включваща професионални гимназии и Технически университет-Габрово. Инвестициите са ориентирани към създаване на ефективно сътрудничество между науката и бизнеса, като Област Габрово е определена за развитие на мехатрониката и чистите технологии. Доказателство за това са развиваните проекти от Технически университет – Габрово, благодарение на които на територията на Областта ще се реализира “Европейски цифров дигитален хъб“, получил печат за качество от програма „Цифрова Европа“, както и изградения Технологичен парк на Технически университет – Габрово.
-Какъв инструментариум се използва за повишаване на ефективността на процесите?
– В областта на регионалното развитие в Р България действа национално законодателство, което включва Закон за регионалното развитие (ЗРР), както и Правилник за прилагане на Закона за регионалното развитие (ППЗРР). Към нормативната рамка на регионалното развитие могат да се причислят и др. закони, т.н. свързано законодателство: Закон за опазване на околната среда, който съобразно екологичните правни норми на ЕС изисква извършване на екологична оценка; Закон за защитените територии, Закон за биологичното разнообразие, Закон за местното самоуправление и местната администрация, Закон за общинските бюджети, Закон за администрацията, Закон за устройството на Черноморското крайбрежие, които се вземат предвид при разработката на интегрираните териториални стратегии, общинските планове за развитие. По отношение на финансирането на регионалното развитие се прилагат: Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионен фонд, както и редица европейски програми – Програма за междурегионално сътрудничество Interreg, React-EU и др. Посредством европейските средства ще се помогне на регионите в ЕС за преодоляване на неблагоприятните последици от пандемията COVID-19 и за възстановяването им от кризата.
-Вие сте един от ключовите лектори на форума. С какво темата „Регионално развитие, културни коридори и медии“, която обхваща три различни области провокира Вашето участие и какво очаквате от него?
-Аз съм от град Габрово и вече 40 години работя в града. Смятам, че всеки гражданин трябва, според знанията и уменията си, да допринася за развитието на мястото, в което прекарва повече от житейския си път. Вероятно заради това избрах Вашия форум, за да споделя моята гледна точка спрямо възможностите за регионално развитие на общините Габрово и Севлиево. Искрено се надявам, че участниците във форума – представители на различни области, ще споделят опита си и обединявайки усилия би могло да се постигне устойчив икономически растеж в региона, да се подобри качеството на живот на гражданите и все повече млади хора да остават в региона.