• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
четвъртък, 15 май 2025
  • Вход
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Проф. д-р Станева: “Творческият дух, съхранен във времето, достига до умното поколение по един различен, умен начин”

Ролята на местното самоуправление е определяща при създаването на туристическа визия за даден регион

от Минка Минчева
21.08.2023
в Интервю
0 0
0
Проф. д-р Станева: “Творческият дух, съхранен във времето, достига до умното поколение по един различен, умен начин”

Проф. д-р Красимира Станева е професор във Факултет „Стопанско управление“ при Лесотехническия университет в София и ръководител на Център за продължаващо обучение при Университета. Тя е председател на УС на Българска асоциация по геомедицина и геотуризъм и член на УС на Съюз за стопанска инициатива.
Разговор с проф д-р Красимира Станева – ключов лектор на Международната научноприложна конференция “Регионално развитие, културни коридори и медии”, 7-9 септември 2023 г., която организират вестник “Росица”, Технически университет – Габрово и Регионален исторически музей – Габрово. Форумът се провежда под патронажа на министъра на културата – г-н Кръстьо Кръстев, кмета на Община Севлиево – д-р Иван Иванов, кмета на Община Габрово – Таня Христова и областния управител на област Габрово – г-жа Мария Башева.
-Проф. Станева, Вие сте един от водещите специалисти в България по управление на горския рекреационен туризъм. Моля да запознаете накратко нашите читатели със състоянието му у нас, както и възможностите за неговото развитие? Какви са основните проблемни области и как те ще бъдат преодолени?
-Рекреационният потенциал на горските територии е добре проучен и активно се прилага в разработването на разнообразни по своето съдържание туристически продукти повече от 130 години в света. Предлаганото тематично съдържание на отделните туристически пакети е изключително разнообразно по отношение физическа активност за туриста, психоемоционален комфорт и естетическа наслада от преживяното. Релаксиращият ефект в някои от предлаганите горско-туристически продукти се свързва със СПА и термални процедури, които допринасят за пълноценното възстановяване на човешкия организъм. Добри примери са Forest Medicine в Япония, Black Forest tourism в Германия, Tyrol в Австрия и Фрушка гора в Сърбия. В нашата страна горският туризъм не е регламентиран като самостоятелен вид туризъм, от което произлиза и непълноценното използване на възможностите, които предоставя чрез присъщите си функции- спортна, рекреационна, креативна, познавателна, антистрес и развлекателна. Началото се поставя от Българската асоциация по геомедицина и геотерапия /БАГГ/ през 2007 г. със създаването на бранда Геомедицински туризъм, който добре се приема от „смарт“ обществото.
Организирането и управлението на горския туризъм се основава на синергията между рекреационния потенциал на природните ресурси, в това число природни гледки, пейзажи и геоложки феномени, включени в природната среда. Наличието на природни и национални паркове и резервати в нашата страна с подходящо развита инфраструктура предлага специфични възможности за развитие на туристически дейности с респект към природната среда и балансирано използване на природните ресурси.
Възможностите за развитие се определят от очевидната необходимост от активно движение в естествена среда. Осъзнатата потребност от здравна превенция за населението и все по-коментираната от специалистите допълнителна стопанска дейност в горския сектор са определящи за успешното развитие на горския рекреационен туризъм. Необходимо е да се популяризират ползите от този вид специализирано туристическо предлагане за заинтересованите страни. Наличието на подготвени специалисти би допринесло за успешното му развитие. Тъжно е когато е налице всичко необходимо за развитието на един универсален туристически продукт, насочен към различни целеви групи, да изостава в своето развитие. Горските територии не бива да се приемат като рекреационна среда единствено в критични за общественото здраве моменти. Недооценена е тяхната спортна, рекреационна, креативна, познавателна, антистрес и развлекателна функция. Тук всеки под професионално напътстване може да постигне психоемоционален комфорт и пълноценно изживяване.
Развитието на горския туризъм дава положителен отпечатък и върху социално-икономическото развитие, като допринася за балансирано отворено развитие на съответните административно-териториални единици.
-Вие работите по обосноваване на предизвикателствата пред регионите, които имат традиции в културно-историческия туризъм и идентифициране на възможностите пред тях? Какво се случва и как се развива тази перспектива?
-Ролята на местното самоуправление е определяща при създаването на туристическа визия за даден регион. Съществуващата тясна връзка между ресурсната обезпеченост на туристическото предлагане в даден регион и управлението на риска определят и успешното позициониране на регионален туристически бранд. В тази връзка коректно моделираната общинска туристическа идентичност е добра основа за развитие на устойчив туризъм. Традиционно разпознаваемите форми на туристическо предлагане се допълват с иновативните такива. Дигитализацията в бранша по безспорен начин доказва жизнеспособността на местното самоуправление. Динамичната среда, в която живеем налага прилагането на адекватни, навременни и провокативни решения, които влияят върху специализирания туристически продукт, доближават го до повече клиенти и предлагат нов тип изживяване. Способността изпреварващо да се улавят тенденциите в развитието на традиционния културно-исторически туристически продукт е съществено предимство, но и предизвикателство пред всяко местно самоуправление. Смарт дестинациите са достатъчно атрактивни като туристическо съдържание, но и привлекателни като форма на предлагане. Те са резултат от необходимото преосмисляне на туристическите възможности, които даден регион притежава, като същевременно са съчетали в себе си традиции, опит и възможности за по-успешно социално-икономическо развитие.
-Какви са особеностите на изграждане на на конкурентен туристически бранд чрез интелигентно управление на метаданните от културноисторическото наследство?
-Когато говорим за интелигентно управление на метаданните, ние неизбежно трябва да коментираме съдържателната част на културно-историческото наследство – степен на изученост на обектите, степен на разпознаваемост и степен на дигитализация на архивираните ресурси за тях. Без съмнение ключов елемент е анализът на big data, които туристопотокът оставя след себе си. Акцентът в регионалната туристическа идентичност се определя от спецификата на обектите и управляваните от местното самоуправление данни в специализирана отворена платформа. Формата, с която ще бъде презентиран даден обект пред потенциалните клиенти е определяща в крайния етап от изграждане на устойчив туристически бранд.
-Вие сте един от основните ключови лектори на предстоящата научнопрактическа конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“, която ще се проведе в началото на месец септември т.г. в Севлиево. Какво ще представите и какво влагате в определението „Творчески град на занаятите и народните изкуства“?
-Това, за което ми се иска да се говори по-сериозно е „Смарт туристическа дестинация „Творчески град на занаятите и народните изкуства“ Габрово. Предизвикателствата пред регионите, в които има традиционно развит културно-исторически туризъм се свързват с изграждане на Общинска туристическа идентичност чрез приложение на смарт технологиите- IoT, VR/AR. Интелигентното управление на публичните и обществено достъпните данни за туристическата дестинация са предпоставка за нейното устойчиво управление. Умният град се адаптира към променящата се околна среда и неговият капацитет еволюира. Изграждането на конкурентен туристически бранд чрез интелигентно управление на метаданните от културноисторическото наследство са определящи за постигане на интелигентен баланс между физическата реалност и дигиталната среда, в която водещ е опитът, натрупан от туристите и анализ на следите, които оставят те. Интелигентното управление на репутацията на Смарт туристическа дестинация „Творчески град на занаятите и народните изкуства“ Габрово е синергиен модел, който се основава на безопасен и сигурен туризъм. Чрез развитие на адекватна емоционална интелигентност и социална комуникация в туристическия сектор се постига иновативен медиен профил с умно дигитално съдържание, отговарящо на променената среда. Творческият дух, съхранен във времето, достига до умното поколение по един различен , умен начин.

Етикети: Проф. д-р Красимира Станева
СподелиTweetСподели
Минка Минчева

Минка Минчева

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация
Кражбите – най-честите престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни

Кражбите - най-честите престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни

Военни гръмнаха стар снаряд, открит край Стоките

Военни гръмнаха стар снаряд, открит край Стоките

Състезание “Мама, татко и аз” ще се проведе в Севлиево

Състезание “Мама, татко и аз” ще се проведе в Севлиево

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

14.05.2025
Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

1 седмица ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Здравейте!

Влезте в профила си

Забравена парола?

Създаване на профил!

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.