Първата годишна конференция на Съвета за икономически анализи (СИА) се проведе в понеделник и вторник в СУ „Климент Охридски“. Приветствени думи към участниците отправи министър-председателят академик Николай Денков. Основната цел на конференцията е да се изгради екосистема от институции, готови да обсъждат намирането на реални и правилни решения в сферата на фискалната и данъчната политика, в сферата на политиката, съобразена с климатичните промени, и членството на България в еврозоната, пише banker.gb.
Участие в нея взе и професорът по икономика Георги Камбуров от Университета в Торонто, който е родом от Севлиево. Неговите научни интереси са основно в областта на макроикономиката и пазара на труда. Научните му трудове са свързани с човешкия капитал, професиите и динамиката на пазара на труда, предлагането на труд, неравенството на заплатите и доходите, предприемачество, данъчното облагане на доходите от капитал и собствеността.
Научните му изследвания са публикувани във водещи журнали като Review of Economic Studies, American Economic Journal: Macroeconomics, и Journal of Monetary Economics. Той редовно изнася лекции и представя резултатите от своите изследвания в научни семинари и академични конференции по света.
Проф. Камбуров е изследвал неравенствата при трудовите доходи в периода 2005-2018 година, използвайки данни от НАП, но без да включва работещите в така наречения държавен сектор.
Наблюденията му показват, че през първите три години – между 2005-2008 неравенствата се увеличават, а през следващите десет години те остават постоянни. През първите три години на изследвания период е имало значителен икономически растеж, но след това той се забавя, като в периода 2008 -2018 година е умерен.
Проф. Камбуров отчете, че в рамките на изследването е регистрирал как в рамките на една професия – на мениджърите, например, едни от тях получават по-високи заплати от други и това в голяма степен допринася за неравенствата. Той добави, че когато една професия е висококвалифицирана, при нея по-ясно се открояват увеличаващите се неравенства, отколкото при нискоквалифицираните, като например при помощния административен персонал. В периода на икономическия растеж – от 2005-2008 г. е било забелязано значително увеличаване на неравенствата при заплащането на мениджърите. Оттук и препоръката на проф. Камбуров е, че когато се наблюдава период на икономически растеж, е важно по-продуктивните фирми да са с по-способни мениджъри. В същото време, когато икономиката е в рецесия, тогава не е толкова важно фирмите да са управлявани от добри мениджъри.
Съветът за икономически анализи беше създаден в началото на 2023 г. с Постановление на Министерския съвет и има съвещателен характер. Основен инициатор – човекът, дал идеята за сформирането му, бе служебният заместник министър-председател по управлението на европейските средства Атанас Пеканов. В състава на СИА са включени икономисти от академичната общност от престижни университети и международни институции. Неговата цел е да фокусира вниманието върху важни за социално-икономическото развитие на страната проблеми и да изготвя независими анализи по отделни въпроси относно състоянието на българската икономика, предизвикателствата пред нея, и възможните политики за решаването им.
Съветът ще оценява дългосрочните предизвикателства пред българската икономика и ще отправя предложения за най-подходящите политики за тяхното преодоляване. Ще има възможността да изготвя и препоръки за повишаване на ефективността на икономическите политики в отговор на текущите предизвикателства.