И втората група бъдещи медицински сестри от Северна Македония завършиха успешно стажа си в севлиевската болница МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“. Припомняме, че първата група приключи своята практика по проекта за мобилност на учащи в професионалното образование и обучение (KA122-VET) „Аз съм част от Европа“, финансиран от програма „Еразъм +“, между Община Севлиево, Сдружение в обществена полза общинска младеж „Хоталич“ и училище за медицински сестри в Македония в средата на март.
В рамките на две седмици в нашата болница се обучаваха пет момчета от 9-ти и 12-ти клас от средно училище „Шаип Юсуф” от гр. Скопие, Република Северна Македония, обучаващи се по специалността „Медицинска сестра”. Те са стажували във всички болнични отделения, с изключение на инфекциозно и реанимация.
Бъдещите медицински специалисти бяха приветствани от кмета на Севлиево д-р Иван Иванов, който ги приветства с добре дошли в сградата на Община Севлиево и изрази задоволството си за това, че приключва успешно още един проект по програма „Еразъм+“. Той благодари на главната сестра в болницата Детелина Сомлева за съдействието и затова че приеха поредната група, която бе тук, за да придобие умения, които ще им служат в бъдещата им благородна професия. „Надявам се, че сте успели да създадете контакти с хора от нашия град, защото знам, че този тип проекти допринасят за свързването и сприятеляването между младите хора, защото това е смисълът на програмата „Еразъм“. Радвам се, че имахте възможността да опознаете Севлиево и да го харесате. Винаги сте добре дошли, има много възможности за сътрудничество с нашите училища в града, с бизнеса, в общината от известно време сме създали НПО, която е с насоченост към подобен тип проекти, затова в бъдеще можете да контактувате с г-н Ахмед Мехмедов и всеки един от администрацията, за да има бъдещи проекти. Мисля, че можем да си бъдем полезни“. а защо не и да упражнявате професията си в болницата в Севлиево“.
С думи на благодарност към домакините от Община Севлиево и МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ се обърна и ръководителката на групата от Северна Македония Жаклин Киранджиска, която благодари за подкрепата и доверието към тях. „Севлиево е прекрасен град и ние успяхме да го опознаем за времето, което бяхме тук. От все сърце ви каним да ни посетите в Скопие“, каза тя.
„Надявам се престоят на момчетата да е бил полезен и да им е харесало в отделенията, където им дадохме възможност да научат много нови неща“, каза главната сестра на болницата г-жа Сомлева. Тя се обърна и към петте момчета: „Мисля, че добре се справихме с вашето обучение – пипнахте, видяхте, присъствахте. За пръв път влязохте в операционна зала. Пожелавам ви много успехи и да продължите да работите в сферата на медицината“. Тя сподели, че всяко едно от момчетата има възможност да започне професионална реализация в Севлиево, защото имат всички необходими качества – дисциплинирани, подхождали са отговорно към поставените им задачи от квалифицирани медицински сестри, успели са работят в отделенията и опознали са болницата. „Нашата болница е по-малка и по-достъпна за работа“, допълни още главната сестра.
На въпроса на в. „Росица“ дали им е харесало в нашата болница, момчетата в един глас отговориха „да“. Те изразиха задоволството си, че са били приети много радушно от целия екип на болницата, както и от факта, че са имали възможност да общуват с пациентите. Тук, за разлика от родината им, където нямат право да влизат в болница, тук са могли да наблюдават няколко операции, облечени в стерилни дрехи, дори тяхната преподавателка е асистирала на д-р Цанков. На въпроса да ли биха се върнали отново тук те отговориха без колебание: „Да, винаги“.
Проектът Еразъм + и Ka122 VET насърчава мобилността с неформално обучение и активното участие сред младите хора, както и сътрудничеството, включването, творчеството и иновациите в глобалната екологична ситуация. Той ще създаде мрежа от млади хора, които осъзнават действията си и могат да повлияят не само на собственото си здраве и здравето на населението, но и на глобалната екологична ситуация, прилагайки прости действия в своите домакинства. Това ще даде възможност за създаване на млади и активни граждани, ключов компонент за разработването и подкрепата за прилагането на европейското стратегическо сътрудничество в областта на образованието и обучението относно младежката политика, насочена към екологичните въпроси.
Освен всичко това проектът е тясно свързан с целите на младежкия обмен. По-специално, проектът иска да повиши осведомеността относно социално значими теми, като околната среда, решенията за храна, здравето и връзката между тях. Така ще се стимулира ангажираността в обществото и активното участие, създавайки група от млади хора, които наистина са наясно с действията си. Участниците имат възможност да научат и да разпространят опита си в страните си на произход.
Обучението на бъдещите медицински сестри е първото успешно реализирано от новосъздаденото преди година Сдружение в обществена полза общинска младеж „Хоталич“, в което равноправен партньор е и Община Севлиево. Идеята на сдружението е да подпомага младите хора от общината да развиват своите лидерски умения в страната и чужбина, както и да предоставя възможности за обмен на опит с чуждестранни организации.
В края на срещата стажантите получиха грамоти и сертификати за приключване на проекта, както и подаръци от Община Севлиево.