От 7 до 9 юни в Севлиево се проведе годишна работна среща на служителите в системата на ГРАО от областите Габрово, Велико Търново, Ловеч и Търговище. В нея участваха над 100 души – ръководители и експерти ГРАО от четирите области, както и секретари на общини, кметове на кметства, кметски наместници, директори на дирекции, началници на отдели и експерти от общинските администрации, ръководителите на Териториалните звена ГРАО – Варна, Русе и Пазарджик, началник сектор „Български документи за самоличност” и началник група „Миграция” към Областна дирекция на МВР – Габрово, Велико Търново и Търговище.
Домакин на събитието в Севлиево беше Община Севлиево, а за в. „Росица“ потърсих коментар от Румяна Дъчева, секретар на общината, в чийто ресор е тази дейност, която разказа за проблемите, които са били обект на дискусиите и резултатите от срещата.
– Г-жо Дъчева, разкажете повече за тази среща, какви теми се дискутираха на нея?
– Това са теми, свързани с гражданска регистрация и административно обслужване, както и взаимодействието с органите на МВР по отношение на издаването на български документи за самоличност. Всички тези теми са много важни, защото има събития в човешкия живот, които свързват всички хора. Това са раждането, бракът и смъртта. И всяко едно от тях изисква съставяне и издаване на документи, пораждащи правни последици.
Необходимостта от тази дейност е довела още в миналото до разбирането, че следва да бъдат поддържани регистри по гражданско състояние. Това се е случило в далечната 1893 г., когато с приемането на правилник към Закона за забележаване на ражданията, женитбите и умиранията е указано на кметовете да поддържат официални регистри. Официалната документна форма за доказване на събитията по гражданското състояние е въведена именно с този закон, защото преди въвеждането на актовете по гражданско състояние, събитията раждане, женитби и умирания са се доказвали чрез свидетели и с писмен документ. Съществували са и църковни регистри.
– Да, в ГРАО се работи по общи правила и закони, но дейността е свързана и с лични проблеми, и съдби. Как се решават те и не създават ли допълнителни трудности на експертите, които работят в службите ГРАО?
– Знаете, че имам дългогодишен опит в сферата на гражданската регистрация и административното обслужване и ще споделя моето лично мнение. Човешките съдби са различни, исканията на гражданите са строго индивидуални, но изискванията по отношение на издаване на документите са еднакви за всички. Неслучайно Главна дирекция ГРАО поддържа най-стария и може би най-добър електронен регистър в България „Национална база данни „Население“. Регистърът съдържа много информация. Достъпът до базата данни е разрешен само за изрично упълномощени служители. Документите, които се издават, са волеизявления на административен орган. Те пораждат правни последици и задълженията на длъжностното лице по гражданско състояние е да издаде верен документ, в противен случай то носи съдебна отговорност.
– В предварителния разговор Вие казахте, че на тези срещи се поставят казуси от гражданите, на които трудно се намира решение. Какви например?
– Напоследък има много опити за измама, а това изисква още повече внимание от длъжностните лица. Представят се такива документи, които биха могли да подведат длъжностното лице, ако не направи нужните проверки и като следствие да се създават доста проблеми между наследници. Освен документите по гражданска регистрация и административно обслужване, които са регулирани в специална наредба, ние имаме много други задължения, като например признаването на чуждестранните решения по смисъла на Кодекса за международно частно право. До преди няколко години решенията се вземаха от съда, по-точно от Софийски градски съд, но откакто е приет Кодексът на международното частно право, решението е на кмета, т. е. дейността е прехвърлена на общините. Служителите в ресора на гражданската регистрация и административното обслужване, както и всички общински служители са в ежедневен контакт с хората, предоставят административни услуги, помагат при решаването на проблеми и т.н.
– Според Вас необходими ли са промени в закона за гражданската регистрация, за да се улесни работата на експертите и подобри услугата за гражданите?
– Според мен Законът за гражданска регистрация е един от добрите български закони. Разбира се, промяната в обществените отношения поражда необходимост от нови решения и правно регулиране. Очакват се някои промени, но да изчакаме на този етап.
– Как се справя с тази много важна и отговорна дейност ръководеният от Вас екип в Община Севлиево?
– В нашата администрация със сигурност работи един много добър екип от професионалисти по ГРАО – експерти, които отлично познават материята и същевременно са неуморни, отзивчиви и усмихнати. Обичат работата си, а тя е като магия, запленява те и колкото по-дълбоко разкриваш тайнството, толкова повече не можеш да се откъснеш! Магия – или я владееш или не! Към тях се присъединяват и служителите в кметствата и населените места. Работата по ГРАО е една от дейностите, които извършват кметовете и кметските наместници в кметствата и населените места, заедно със служителите, които ги подпомагат. Основно задължение, наред с останалите ангажименти. Координацията и контролът на целия този отбор не е много лека работа, но благодарение на общите ни усилия с директора на дирекцията Десислава Гълъбова, се стремим да вървим напред.
– Как според Вас се постига успех в една организация?
– За да има развитие в една организация, без значение в коя сфера на работа или дейност, има няколко важни условия, за да се случат нещата и те са свързани с предизвикателството да намериш подходящите експерти, да създадеш екип, да го мотивираш, което не е лесна работа, и да го подкрепяш! Благодарение на цялото ръководство на Общината и лично на кмета д-р Иван Иванов, считам, че екипът на Община Севлиево във всички направления от многообразната дейност, която изпълняваме, е силен и отдаден на каузата за съвременно развитие на Община Севлиево.