ХРИСТО ИВАНОВ, с.Бериево
В миналото сведения за събитието на 9 юни 923г. в Севлиево се използваха предимно разкази на участници в битката за защита на управлението на БЗНС. Документите са иззети от Регионалния архив в Габрово и до промяната през 1989г. се съхраняваха в архива на МВР в столицата. За да се използват се изискваше разрешение от местните комитети на партията и така документите не се използваха близо век.
В Централния исторически архив, документите бяха издирени и в копия предоставени за ползване. От обвинителния акт научаваме за бурните дни между 9 и12 юни 1923г. в Севлиево и селата за защита на управлението на БЗНС. Другите документи. разкриват сведения за села, които събират подписи за защита на обвинените, преписки по уточняване на участниците и ръководителите на въоръжените групи на земеделското правителство, известни като „оранжевата гвардия” ,,сопаджии”. Създават се с оръжие да защитават земеделската власт.
В началото на 1923г. общинското управление в Севлиево се ръководи от БЗНС от тричленна комисия – Димитър Балтов, Александър Генев, Ганчо Симеонов. При кризи те се назначават от окръжните управители с цел подготовката на изборите. През юни 1923г. те организирали съпротивата срещу преврата на обединението на прогресивно-либералната, демократическата и радикалната партии в Конституционен блок. Заедно с Военния съюз блокът подготвял преврат на 9 юни 1923т. срещу земеделското управление.
Предлагаме на читателите на в. „Росица” да се запознаят с част от документите за неудържимия порив за защита на земеделското управление, забравени вече век след бурния 9.06.1923г. в Севлиево.
Обвинителен акт по следствено дело 370/ 1923г. на Севлиевския съдебен следовател. Обстоятелствата на делото са:
Настоящото дело е образувано против: предводителите Стефан Ангелов 38г. от с.Добромирка; Дафин Стоянов 35 г.от с.Бяла река – днес община Сухиндол, Великотърновска област; Георги Златев 38г.от с.Кормянско; Димитър Балтов 39г., Александър Генев 28г., Ганчо Симеонов 49г. – от Севлиево; Водителите: Иван Смилов 36г. от с. Батошево, Петко Сираков 35г. от с.Богатово, Колю Андреев 35г. от с. Бяла река, Христо Маринов 35г от с. Ловнидол; от Севлиево – Стефан Халачев 41г., Марин Тодоров 44г., Захари Серафимов 42г., Цоню Градничанин 52г., Цанко Маринов 35г., Петко Граматиков 32г., Христо Станев 52г., Илия Яновски 32г., Иван Пашков 42г., Христо Станев 31г., Никола Църов 44г.; от с.Кормянско – Мончо Мичев 55г., Радой Черкезов 21г., Иван Муцаръков 24г., Димитър Фъртунов 26г., Данчо Славов 26г. , Гатю Райков 38г., Иван Йорданов 24г., Иван Илиев 26г., Цвятко Цонков 19г.; от с.Градище – Иван Мичев 28г., Илия Мичев 25г., Банчо Стоянов 24г., Петър Чокоев 52г.; от с.Градница – Иван Минков 28г.,Михо Цонков кмет 51г.; от с.Дерелий, днес Горна Росица – Куню Николов 31г., Пенчо Михов 35г., Трайко Кътев 48г.; от с.Дамяново – Петър Трифонов 38г., Васил Вълев 33г., Иван Неделчев 24г.; от с.Бериево – Нешо Петков 30г., Пейко Досев 43г., Цанко Петков 22г., Христо Раянов, 26г.,Минко Пенков 25г., Колю Лалев 25г.; от с.Батошево – Георги Данков 51г.; от с.Сенник – Недю Радев 30г., Пенчо Цанев помощник кмет 30г., Георги Гугунски 43г., Киро Стоилов 30г., Кънчо Иванов 52г., Колю Стойков 52г.; от с.Раховците – Юсеин Юсеинов 32г., Мехмед Забунов 46г.,Атанас Ненков 40г., Али Забунов 45г., Петър Петров; от с.Добромирка – Иван Цеков 51г., Деню Пенков 21г., Баю Баев 36г.
Обвиняват се за това, че на 12 юни 1923г. са организирали тълпи, с цел със сила и заплахи да препятстват правителството на Цанков и неговите органи, да упражнява своите права и длъжностни. Те са въстанали, завладели Севлиевската телеграфо-пощенската станция, упражнили насилие на отделни личности. Всички не се признават за виновни и отричат да са извършили престъпно деяние. Обясненията им са еднообразни и се свеждат до следното: „Пристигнали в Севлиево да го бранят от тълпи македонстващи, които насилствено искали да вземат властта . За смяната на правителството на Стамболийски не знаели”… От последните доказателства и от показанията се установява, че смяната на Земеделския кабинет с този на Цанков на 9 юни 1923г. е била известна на всички обвиняеми…Уговорили се със сила да препятстват правителството на Цанков и неговите органи, да упражняват свободно своите права и длъжности. Предварително са определили мястото гдето да се окаже въоръжена съпротива срещу органите на редовно установената власт. Земеделските дружби са били въоръжени, готови при повикване да защитят с оръжие всеки опит, от където да иде той, за смяна на дружбашкото правителство. Своите приготовления маскирали под една или друга форма. Предводителите с камбани обявили мобилизация на няколко села. Селяните идват в града, някои от тях като разбрали какво е положението се върнали обратно.
Обвиняемите нападнали конната горска стража, измамили началниците им и насилствено ги обезоръжили. С оръжие разпределени от предводителите завзели Севлиевската и Добромирската телеграфо-пощенски станции. Заставили чиновниците да ги напуснат и поставили свои хора без позволение от закона или от властта. Събрали въоръжени с пушки чети и разпределени от предводителите всеки е отивал на своето предназначено място.
Нанесли побой на Тодор Аврамов, Никола Симеонов,стреляли срещу войниците,които на 12.VІ.1923г. сутринта дошли в града да възстановят властта.
Въоръжени селяни от с.Богатово, Добромирка заминали за местността „Карачал”, където са оказали въоръжена съпротива на войниците идващи от Търново за Севлиево за да го освободят от метежниците.Опитали се да лишат от живот Стефан Каракунев стреляли , но не могли да го убият.Лишили от свобода гражданите – Андрея Конов, /социалист/ и Христо Баралиев. / учител/. С деянието си са извършили престъпление наказуемо по чл.чл.138,139,140,141,179,179,247 ,256 и 408 от Закона за углавното съдопроизводство по който следва да бъдат наказани.
гр. Севлиево 24.10. 1923г. Прокурор Манчев”.
Обвинение е трансформирано в наказателно дело 714/ 1923г.
Протокол за разпит на свидетеля Владимир Вачев 26г.от Плевен.
„На 9 юни 1923г. бях в Севлиево да се явя на изпит за завършване на педагогическото училище.. Разбрах, че имало преврат и смяна на правителството… Исках да разбера какво става в Севлиево.. Селяните пристигнали в града ,пред общината ги среща Димитър Балтов. Обяснявал положението,искаше подкрепа на земеделското правителство. Предвождани от Димитър Балтов /член на тричленното общинско управление/ и капитан Корназов от земеделците ,отидоха до казармата за оръжие. Войниците от охраната не им дали пушки… Балтов ги заплаши, че ще стрелят по охраната.Тълпата селяни предвождани от Димитър Балтов ги принуди да дадат оръжие…и въоръжени …стигнаха до общината. Балтов говори за запазване на старото правителство.
На другия ден от Габрово идват войници. Балтов подкани селяните да заемат моста и другите пътища за града.
След завземането на пощата …на прозореца от общината се бе показал Балтов и стреляше срещу войниците,но те го арестуваха. Нахвърлиха се да го бият. Между тях беше и Янко Въгленов касапин в града. .
Собственоръчно се подписах Владимир Вачев.”
Молба
От жителите на с.на с.Бяла река / в миналото селото е било към Севлиевска околия,днес е към .община Сухиндол В.Търновско. /
Господине Министре,
Нашият съселянин Дафин Стоянов е обвинен в събитията на 9.06.1923г…понастоящем е в Севлиевския затвор. Изглежда, че се смята за водач на метежниците. и за това му се определя мярка за неотклонение…Ние не сме компетентни да се произнесем върху вината му. Познавайки го от по рано и знаейки, че Дафин Стоянов ..е тих и се ползва с добро име.Никой не го е съдил за престъпления…Може би за това престъпни партизани го привлякоха … и го използваха за низшите си цели.Неосведомен за промяната на 9 юни, увлечен от своите „ другари”…той извършил непозволени деяния…Смутен от събитието той се кри 3-4 дни и се предаде на властите… Ние Ви молим скоро да се гледа делото му и под гаранция да бъден пуснат на свобода докато се гледа делото. Ние ще следим да не участва в политическите събития…Уверени,че молбата ни ще бъде удовлетворена.
Молим Ви Господине Министре, да приемете нашите към Вас почитания.с.Бяла река 7.10.1923г. Подписката е подкрепена от 119 д. от селото.
Възражение № 6068/ 21.10.1923г.
От Александър Генев и Илия Яновски от Севлиево обвиняеми по наказателно дело 714/ 1923г.
Александър Генев в качеството на член на общинската тричленна комисия е упражнил давление за вземане необходимите мерки за запазване реда в града …Александър Генев се грижел за реда и спокойствието на гражданите.. Капитан Георги Корназов на 10 юни 1923г. е изпълнил заповедта на тричленната общинска комисия с всички войници и оръжия, с които разполагал. се грижел за реда и спокойствието в града. Илия Яновски като стражар в Околийското управление е бил ангажиран с охраната на града. На 10 юни е бил в Кална кория да придружи околийския управител.
Възражение № 1606/ 20.11.1923г. от адвокат Ненчо Тинтеров от Севлиево на намиращите се в затвора Стефан Ангелов, Гунчо Илиев от Добромирка и Дафин Стоянов от Бяла река / дн. община Сухиндол В.Търновска област/. .Получили обвинителни актове по наказателно дело 714/ 1923г. моля да се призоват допълнителни свидетели, които ще установят обстоятелства ,които имат съществено значение за разкриване истината и решаване на делото, а именно:
За Стефан Ангелов Йонко Гунчев от Севлиево ще установи,че е съветвал Стефан Ангелов ,като околийски началник да вземе мерки за охраната на града от разбойнишки банди.Пощенската станция не била завземана, а само охранявана за да не бъде нападната.Чиновниците са работили от 9 до 12 юни….
Йордан Ненков от Добромирка твърди, че околийският началник Стефан Ангелов, казал на населението на селото да отиде в местността „ Карачал” и да охранява границата на околията и не позволят тълпите да нападнат с.Добромирка…
Свещеник Димитър Пенев от Добромирка …бил извикан от група селяни от Букорово / с.Младен/ и го накарали с църковно облекло да отиде в м. „Карачал” и да защитят селото от разбойниците..
Стефан Стаев отивайки за Севлиево е казал на 50-60 д. в м. „Карачал” да се разотидат.Хората от Букорово / .Младен / самоволно са взели оръжието на трудоваците от с.Добромирка, които не оказали съпротива. В м. „Карачал”,когато войниците започнали да стрелят с картечници, защитниците избягали”.
Заключение: На 9 юни 1923г. в защита на земеделското управление от Севлиевския край участвали 75д. Основната част били младежи на 20 -30г. Амнистирани от Севлиево 4д. от селата 5д. От с.Ряховци участвали 3 мюсюлмани.