На международен научен форум „Медиакултура“, който се проведе на 18 и 19 май в Москва бе представена идеята на в.“Росица“ за организиране на научно-практическа конференция „Регионално развитие, културни коридори и медии“ през месец септември в Севлиево. Тя е част от доклада на проф.д.н.Венелин Терзиев на тема „Габрово, творчески клъстер и стратегически център за привличане на иновации“, който той изнесе по време на форума. В него участваха представители на медии от всички континенти.
„Разглеждането на творческите клъстери можем да направим чрез призмата на социалната организация. Това в най-кратко определение можем да свържем с група от хора, които споделят общи ценности, мнения, интереси и проблеми, които се стремят да решат чрез осъществяване на съответните стратегически решения. Всички тези дейности са в съответствие с потребностите и в полза на местната общност“, казва проф.Терзиев и цитира изследване на свои колеги. Според тях медийните индустриални клъстери съчетават идеи за създаване на конкурентни предимства както за конкретни локации, така и за заинтересованите от бизнеса. Публичните институти в един или друг регион или град имат задачата да постигнат обещан пред избирателите икономически растеж. По-конкретно те се интересуват от перспективата да се създават работни места и да се увеличават източниците на данъчни постъпления.
„Представителите на производители на медийно съдържание, на микроелектроника и доставчици на телекомуникационни услуги – са заинтересовани от координиране на усилията си, за да участват по-успешно в национални, регионални или глобални конкурентни битки за разпределение на ресурси и пазари. Към тази малка група от заинтересовани може да прибавим школи, висши учебни заведения и университети, които биха станали по-привлекателни за бъдещите студенти, защото ще им предложат своето добро сътрудничество с компании от медийния сектор, включително рекламни и пиар агенции“, пише проф.Терзиев. Той е убеден, че създаването на подобна общност понякога изглежда трудна задача, която е съпроводена с непреодолими пречки. Преодоляването им може да се случи по няколко начина: повишаване на мотивацията на участващите в социалната организация и възможност за осъществяване на посредничество на някой от водещите субекти в общността – роля, която може да се изпълнява от медиите.
Подобно стимулиране на тези дейности в общността може да се постигне чрез различен инстурментариум. Такъв подход използва Европейската комисия чрез нови действия и финансиране, които имат за цел да обединят устойчивостта, стила и социалното приобщаване.
През 2021 г. се полага началото на концепцията за нов европейски Баухаус – възможности за политически действия и за финансиране. То ще бъде получено и от различни програми на Европейския съюз, включително програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, програмата „LIFE“ за действия в областта на околната среда и климата и Европейския фонд за регионално развитие.
Пример за това е Иновационният лагер в Габрово, който се провежда от 2016 г. по методология на Комитета на регионите на Европейския съюз и привлича над стотици участници от всички заинтересовани страни, които активно обсъждат, работят заедно и представят идеи за проекти, повечето от които, вярваме, ще намерят развитие и последваща реализация. По време на последното му провеждане през 2022 г. лагерът за иновации адресира своите намерения в четири предизвикателства, пред които е изправен и самият Европейски съюз.
Под мотото „Устойчиви градове“, над 150 участници от страната и чужбина, от средите на академичната общност, публичните власти, индустрията и неправителствения сектор в последното издание на Gabrovo Innovation Camp работят върху четири предизвикателства, едно от които е „Междурегионални партньорства за силно предприемачество“.
„Идеите водят до своето развитие в общността, разпростират в целия регион и дават възможност да преодолеят зависимостите в местните общности. Такава стъпка е инициативата „Регионално развитие, културни коридори и медии“. Неин водещ партньор в общността е редакцията на местния вестник „Росица““, пише проф.Терзиев. В доклада на международния форум в Москва той представи вестника не само летописец на бурните събития на България след Освобождението на България до днес, но и неговата история като медия през всичките 137 години от неговото издаване.
На нея и на други важни годишнини на бележити личности от Севлиево като: 155 години от рождението на Мара Белчева и 120 години от рождението на Фани Попова – Мутафова, редакцията на вестник „Росица“, Регионален исторически музей в гр. Габрово и Технически университет в гр. Габрово се посвещава Международна научно -приложна конференция на тема: „Регионално, развитие, културни коридори и медии“, която ще събере на едно място всички регионални институции, научните и културните институти и медии.
„Целта на форума е да се направи опит да се създадат нови проекти и идеи, които да определят водещото значение на Габрово като национален културен, научноизследователски и икономически център. Това е практически вече реализиран творчески клъстър, който ще предопредели протичането на нови процеси и създаването на различна социална среда“, пише в заключение на доклада проф.Терзиев.
„Няма малки държави, няма малки градове, има добри практики, които трябва да се споделят и прилагат“, коментира анализа на проф.Терзиев един от докладчиците на форума в Москва, оценявайки по достойнство опита на Габровска област в изпълнение на програмите на ЕС. Предстои представянето на доклада и в държава от ЕС.
Международната конференция в Севлиево ще се проведе под патронажа на д-р Иван Иванов – кмет на Община Севлиево, г-жа Таня Христова – кмет на Община Габрово и Областният управител на Габровска област.