РУЖА ЛЮБЕНОВА
Всяка година на 31 май се отбелязва Световния ден без тютюн, напомниха от Регионалната здравна инспекция в Габрово. Във връзка с това инспекторите й ще проведат кампания в няколко училища на територията на областта, по време на която ще се изнесат лекции по темата и ще бъдат изследвани желаещите ученици от горните курсове, за зависимост от никотин. В Севлиево, както и в останалите три общини, ще се разпространяват здравно-информационни материали по темата. Днес ще бъде проведен и Ден на отворените врати в Консултативния кабинет за отказване от тютюнопушенето в РЗИ-Габрово от 13,30 до 16,30 часа на адрес: Габрово, ул. “Райчо Каролев” № 2, ет.3, стая 311. На всички желаещи ще бъде направено изследване за степента на зависимост с апарат за измерване съдържанието на въглероден оксид в издишвания въздух и нивото на карбоксихемоглобин в кръвта, също така консултация за ефективни стъпки с борбата с лошия навик и психологична подкрепа на борещите се с тази зависимост, обясниха от инспекцията.
Тази година мотото на Световния ден без тютюн е „Отглеждайте храни, а не тютюн!”. „Целта е да се повиши осведомеността относно алтернативното производство на култури и възможностите за нарастващата продоволствена криза, свързана с конфликти и войни, климатични сътресения, както и икономическите и социални последици от пандемията COVID 19. Тази година кампанията за Световния ден без тютюн има още за цел и да помогне на 100 милиона души по света да се откажат от тютюнопушенето, чрез различни инициативи и дигитални инструменти. По данни на СЗО при липса на действие до 2030 г. епидемията ще доведе до смъртта на повече от 8 милиона души по света.
А експерти са изчислили, че за да има цигари на пазара са необходими две основни съставки – тютюн и хартия. Всяка година 200 000 хектара гори се изсичат и оголват за отглеждане и обработване на тютюн; 600,000,000 дървета се отсичат за опаковането на цигари и тютюневи продукти; 22,000,000,000 литра вода се използва при производството на цигари. За да се направят 300 цигари, е необходима хартия, за която е отрязано едно дърво. И още – всяка година 4,5 трилиона цигарени угарки попадат в околната среда, които генерират над 1 милиард и половина паунда токсични отпадъци и освобождават хиляди химикали във въздуха, водата и почвата. Те са достатъчно токсични, за да убият 50% от сладководните и соленоводните риби, показват експерименти. Близо 7% от горските пожари се причиняват от незагасени цигарени фасове.
Крайната цел на Световния ден без тютюн е да насърчава защитата на настоящите и бъдещи поколения, не само от тези разрушителни здравни, но и социални, екологични и икономически бедствия, свързани с употребата на тютюн и излагането на тютюнев дим.