МАЯ ГАНЕВА
С аплодисменти за мъжете, инициирали възвръщането на стария облик на моста на Кольо Фичето – Стоян Костадинов, Крум Табаков и Ахмет Ахмедов, в петък вечерта официално бяха открити четирите лъвския фигури, поставени в двата края на инженерното съоръжение. Това стана в присъствието на народните представители Иглика Иванова – Събева и Кристина Сидорова, на автора на проекта за цялостното възстановяване на моста арх. Йордан Нурков, автора на фигурите – скулторът Велизар Захариев, зам.-кметовете на община Севлиево и много граждани.
За историята и съдбата на шедьовъра на най-великия български строител на 19 в., уста Кольо Фичето, разказа директорът на Историческия музей Найден Петров. По думите му, след редица реконструкции на съоръжението, през 1940 година севлиевци решават да направят първата монументална композиция на моста. Тогава учителят по рисуване Дочо Байрямов отлива 4 бетонни фигури на африкански лъв. Те били поставени в двата края на моста, където престояват 39 години. Следващата голяма реконструкция през 1969-1972 г. мостът се разширява с още едно платно. Тогава лъвовете от северната страна са свалени и монтирани в с. Селището, където се намират и до днес. Останалите два лъва остават още 8 години. Но по повод 100-годишнината от Руско-Турската освободителна война, била изработена нова монументална украса и в края на 1979 г. и те били демонтирани и подарени на град Златарица.
„Поколения севлиевци свързват този мост освен с името на майстор Кольо Фичето, но и с наличието на фигурите, благодарение на които бил познат и като „Лъвов мост“. Затова по тази историческа и сантиментална причина група инициативни севлиевци предложиха те да бъдат възстановени и с решение на Общинския съвет, жителите на града днес отново имат своя „Лъвов мост“, каза още Петров.
„Тази година Община Севлиево обръща особено внимание на символите на града. Сред тях е емблематичният мост над р. Росица. Този нов облик на моста много подхожда на съвременния облик на Севлиево“, каза на откриването и кметът д-р Иван Иванов. „Арх. Нурков разработи проект, който заслужава да бъде реализиран. Разбира се, необходими са много средства, но ние ще направим всичко възможно това да се случи. С неговото осъществяване той ще придобие завършен образ, като ще се търси приемственост между оригиналния му вид и съвременните изисквания“, каза още градоначалникът. Той благодари на инициаторите, които, по думите му, често го посещавали не с лични теми, а с обществено важни въпроси, които той приемал като своя лична кауза.
От своя страна скулпторът Велизар Захариев благодари на Община Севлиево за доверието, което му е гласувано, както и за дадената възможност за изява. Авторът на новите лъвски фигури изрази надеждата си, че работата му ще радва жителите и гостите на града.
Доволен от видяното остана и арх. Нурков. „Не мога да не съм доволен, защото един мой проект получава образ в действителността с такава добра реализация“, каза той за в. „Росица“.