Мечка унищожи кошер в село Кастел и изяде меда от пчелните пити в него. За инцидента, станал в неделя срещу понеделник, в редакцията на вестник „Росица“, съобщи лично собственикът на кошера Христо Димитров.
Къщата му се намира в края на селото, а имотът, в който има само два кошера – е ограден. И само фактът, че в този момент не е имало човешко присъствие, тъй като той и съпругата му са били в града, е бил достатъчен гладното животно да влезе и да потроши кошера. Въпреки близостта на имота му до балкана, до сега не са се случвали инциденти от подобен характер.
„Много ясно личи къде точно мечката е прескочила мрежата, къде е газила по тревата, има и следи в пръстта“, разказва мъжът, който има двайсетгодишен опит в отглеждането на пчели. „След като е влязла, разхвърляла кошера, яла е от питите, а ние заварихме оцелелите пчелички, струпани на другия кошер“, допълва той. По думите на Христо Димитров, причинените от мечката щети възлизат на 200-300 лева и по всяка вероятност той ще търси обезщетение от ловното стопанство, което подхранва дивеча.
Специалисти съветват стопаните да ограждат пчелините си с електропастири или да осветяват с мощни прожектори, засичащи движение.
Мечката е индикатор, че гората е в добро състояние
Мечките в момента са в размножителен период и това обяснява зачестилите им появи в населени места и по-дръзкото им поведение спрямо човешката собственост, основно пчелини. Това каза за БТА д-р Владимир Тодоров – биолог към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания в БАН, съосновател на организацията „Мечешки истории“ и част от екипа за проблемни мечки към природозащитната организация WWF. Той обясни, че млади мечета, които са отбити от майките си, млади мъжки мечета, както и майки с малките им, търсят, образно казано, спокойствието около населените места, където едрите мъжкари не ги притесняват. В размножителния период едрите мъжкари стават доста агресивни и са способни да убият малки мечета или млади мъжки в опита си да копулират със съответната женска, обясни експертът.
По думите му тази година случаите, в които мечки слизат от гората до населените места, са повече в сравнение с предишните няколко години, но официално няма подаден нито един сигнал за проблемна мечка. За появата им екипът на Спасителния мечешки отряд към WWF научава от информации, публикувани в социалните мрежи.
„Истината е, че нямаме подаден нито един официален сигнал. Например в Габрово, всеки ден имаше снимки и видеа, качени във Фейсбук, но няма нито един официален сигнал нито до горските, нито до Регионалната инспекция за опазване на околната среда (РИСОВ). На практика ние се самосезираме от публикации в социалните мрежи. Но официален сигнал за проблемна мечка не сме получавали. Когато се натрупа достатъчно информация и преценим, че ситуацията вече налага да се действа и е необходимо да помогнем, го правим“, обясни Тодоров.
Мечката, появила се в Габрово, вече е преместена в естествената ? среда, продължават опитите на Спасителния мечешки отряд да улови и премести проблемната мечка в с. Антон.
Това, което привлича мечките към хората, е тяхната собственост, основно някакъв вид храна – най-често това са пчелини. Мечките са привлечени от миризмата на мед и от яйцата на пчелите, така нареченото пило. Също така са привлечени и от домашни животни. Това, което човек може да направи, за да предотврати подобни конфликти, е да се отнася отговорно към собствеността си и да я опазва. Не е редно в територии, които са обитавани от мечки и други диви животни, да няма абсолютно никакви ограждения, кучета пред кошерите. В с. Антон и пред двата кошера имаше кучета, но мечката не се стряскаше. За кошерите изключително добре работят електропастирите, които не са скъпо оборудване и намаляват конфликта „човек -мечка“ почти до минимум, посочи експертът.
Попитан съществува ли риск за туристите, които излизат в планините, Владимир Тодоров отговори: „Като цяло мечката е спокойно животно. Тя няма интерес да напада хора. Както се видя и в клипа от Габрово, мечката не е влязла в двора, за да ги плаши. Много трудно може да си представите мечка да нападне човек. В България има около 150 хиляди ловци. Дори и не всички от тях да са активни, някъде около 20-30 хиляди човека ловуват в територии, обитавани от мечки през активния им период и нападение от мечка е нещо изключително рядко. Туристите едва ли ще я видят. Ако видят мечка и животното направи нещо, ще е наистина някакво изключение“.
Когато човек срещне мечка, реакциите са съвсем различни, уточни Владимир Тодоров. Много е важно при среща с мечка да не се бяга, посочи той. При всички положения бягането активира у мечката хищнически инстинкт, което означава, че тя ще ви преследва. Не означава, че ще ви убие, но може да ви нарани. Мечката тича по- бързо от човека, така че бягането е абсолютно излишно, каза експертът и препоръчва доколкото е възможно спокойно поведение и отдръпване в противоположна на мечката посока. Ако няма място да се разминете с мечката, може да отстъпите място, но като цяло мечката е миролюбиво животно и няма желание да наранява човека. Важно е да не се бяга. Хубаво е също, когато ходят в гората, хората да вдигат шум, за да избегнат среща с мечка, посочи още Владимир Тодоров.