С пъстра плетеница от изкуства и талант празнува най-българската светиня – Читалището, навръх 11 май. Достойно и гордо отстоявайки мисията си да е туптящото сърце и душата на общността. Следвайки и завета на Апостол Левски отпреди повече от век и половина – да е пътеводител и искра, която запалва любов към културата и знанието. Да възражда, пази и предава традициите, корените, паметта, духа български – най-красивото лице на родолюбието. Да гради и възпитава духовност, да е люлка на творчество, изкуство и новите културни ценности. Да е стожер на българщината.
Тържеството в деня за почит на Светите братя Кирил и Методий – кулминация на събитията в културния калейдоскоп по повод празника на Народно читалище „Развитие-1870”, представи школите, съставите и клубовете с техните таланти – стотиците родолюбиви сърца, тупкащи в един ритъм. Шествието бе мигът слава за съвременните будители – децата и самодейците, ръководени от преподавателите и художествените ръководители, създаващи изкуство, с отношение и любов към българските традиции. С талант и професионализъм дефилето с мото „С читалището в сърцето” предшества празничния фолклорен концерт на Школата по народно пеене, Детския ансамбъл „Развитие” и Представителния ансамбъл „Развитие”.
С приветствие и обещание за продължение на мисията по опазване на националната култура, българщината и духовността тържеството откри председателят на читалището Данаил Лалев. „Впечатляващо творческо дълголетие и талант в Алея на славата – визитната картичка, с която се гордее Народно читалище „Развитие-1870”. Това ни дава стимул да вървим напред, защото има в какво да вярваме! Художествената самодейност е в разцвета си. Авторитетът на школите, съставите и клубовете е заслуга на амбициозни преподаватели – професионалисти, и традициите в областта на извънучилищното обучение, на доброто ръководство на читалищните дейности. Благодарност и признание към Вас, съвременни будители!”, с гордост подчерта в словото си председателят на най-големия културен институт в община Севлиево.
В Алея на славата, на голямата сцена, дефилираха школите, съставите и клубовете с техните таланти. С плакети за професионализъм бяха удостоени съвременните будители – преподавателите и художествените ръководители. Жест на признание за всеотдайността в мисията за развитие творческите дарования на редица поколения, приобщаване към българските традиции и създаване на изкуство. Плакети с благодарност за професионализма получиха Весела Йорданова и Йордан Йорданов – художествените ръководители на Фолклорен ансамбъл „Развитие” – най-голямата читалищна структура, съставена от Школа по народни танци, детски състав и представителен ансамбъл. Признание заслужиха помощник ръководителите Лилия Христова и Павел Йорданов, музикалният ръководител на оркестъра Пламен Пенчев и на вокалните групи Николина Ботева. Отличие за самодейност получи и Курсът за овладяване на български народни хора. Плакет с благодарност за професионализма заслужи преподавателят в Школата по народно пеене Цветина Маринова. С отличия бяха удостоени художественият ръководител на Школата по класически и модерен балет Иванка Цанова и корепетиторът Румяна Павлова.
Плакети получиха преподавателите в музикалните школи Иглика Грънчарова-Станчева и Светла Щерева – пиано и солфеж, Ценка Ганчева – акордеон и синтезатор, Цветан Радков – китара и тамбура. Признание заслужиха преподавателят в Школата по изобразително и приложно изкуство Велизар Захариев, режисьорът Алфидин Ахмедов и младите наследници на многолетната театрална традиция в Севлиево. Плакети получиха ръководителят на литературен кабинет „Пеньо Пенев” Димитър Васин и златните пера на писаното слово, любителите фотографи – членове на Фотоклуб „Севлиево”, с председател Антоанета Обретенова и самодейците от фолклорна формация „Веселина”, с художествен ръководител Жозе Понзоне. Признание за всеотдайността и професионализма заслужиха екипът на кино „21 век” и административно-техническият персонал на читалище „Развитие”, верен партньор на професионалния творчески колектив. Благодарност с плакет за смелото сърце и щедра душа в благородната мисия – читалище, бе присъден на председателя Данаил Лалев. Признание за подкрепата и партньорството заслужиха кметът д-р Иван Иванов, екипът му и Общински съвет – Севлиево, бизнес сдружение „Севлиево XXI век”, Ротари клуб и благодетелите на святата читалищна дейност през годините.
Тържествено слово в подкрепа на емблемата и непоклатим стожер на общността – Народно читалище „Развитие-1870”, дело на основателя д-р Стойчо Христов и послание за бъдещето от далечната 1870 година, посвети градоначалникът д-р Иван Иванов. „Всеки град има своите символи. Днес, след повече от век и половина, Народно читалище „Развитие-1870” продължава завета – да заздравява българския корен, приобщава към традициите, да поддържа и развива художествената самодейност. Пъстрата плетеница от изкуства облагородява цели поколения. Искрени благопожелания за още дълги години активна творческа работа в полза на общността! Бъдете здрави, целеустремени и със силата на таланта си надхвърляйте всеки ден ограниченията на ежедневието! За да пребъде българското!”, нарече кметът.
С благослов от музика, песен и танц – пъстър фолклорен спектакъл от изпълненията на Школата по народно пеене, Детския ансамбъл „Развитие” и Представителния състав, одухотвори читалищният празник на родолюбието. Разпали се в сърцата огъня на духовността, с вяра и надежда, че традиции, минало, настояще и бъдеще умело се преплитат. За да ни има… там, където все се връщаме! За да расте зрънцето фолклор под слънцето…
ДЕСИ ДИМИТРОВА – СЕКРЕТАР НА НЧ „РАЗВИТИЕ-1870”
Снимки: Фотоклуб „Севлиево”