Г-жа Павлина Иванова, старши учител по История и цивилизации в ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ организира дейности по проект „Холокост и толерантност” на ТОЛИ.
Институтът на Олга Ленгиел (ТОЛИ) е базирана в Ню Йорк обществена благотворителна институция, която осигурява професионално развитие, за да вдъхновява и поддържа преподаватели, преподаващи за Холокоста, други геноциди и правата на човека в Съединените щати и в Европа.
От 2015 г. те организират летни семинари за учители, които преподават за Холокоста и социална справедливост в Благоевград. Всяка година между 30 и 45 учители от цяла България се събират, за да се учат от международно признати лектори, да общуват с оцелели и да мислят творчески и съвместно как да преподават за Холокоста и социалната справедливост. След семинара, участниците имат възможност да кандидатстват и да получат безвъзмездна помощ за изпълнение на образователни проекти, да приложат наученото по време на семинара и да създадат по-широки мрежи от учители и ученици, ангажирани да учат за Холокоста и да действат за социална справедливост.
ПГМЕТ получи безвъзмездна финансова помощ от 600 лв. за реализиране на проекта според целите и дейностите, описани в кандидатурата. Ръководството на училището подкрепи реализацията на проекта с допълнителни средства и 17 ученици от IX, X и XII клас да посетиха Синагогата в гр. София. За Холокоста и победата над нацизма им разказа равин Йосив Саламон Радка Кръстева, Нил Чилкова и Кристияна Николова от Ха клас, Златомир Станчев, XIIг зададоха въпроси за историята на общността, религията, празниците на евреите. Впечатления от посещението в Синегогата споделиха:
Ивайло Йорданов , IXа клас
Бяхме посрещнати гостоприемно от еврейска общност в тяхното светилище. Това е забележителност, която е построена през 1909 г. по проект на известния австрийски архитект Фридрих Грюнангер, който взима за модел старата Леополщадска синагога. Софийската синагога е най-голямата на Балканския полуостров и 3-та в Европа. Архитектът е вградил в нея еврейски символи, опирайки се главно на числото осем, което има важно символно значение в юдаизма. На осмия ден от раждането на бебе от мъжки пол се извършва ритуалът Брит мила (обрязване). Едва тогава детето получава име и става член на общността.
Големият централен полилей в Софийската синагога е изработен във Виена, и е от месинг. Теглото му е 1700 кг. В периферията му са вградени около 400 шестолъчни звезди, а в центъра се намира по-малък полилей и около него кръг от лампи.
Благодарен съм, че се докоснах до това свещено място за евреите.
Красимир Пенев, IXа: Хареса ми как ни представиха информацията. Синагогата е интересно място и аз лично не бях посещавал такова. Научих информация, която я няма в учебниците свързана с евреите.
Златомир Станчев, XIIг: Сградата на Централната софийска синагога е гордостта на българската еврейска общност. Офциалното откриване на синагогата е станало в присъствието на цар Фердинанд, съпругата му Елеонора, министър-председателя Малинов, министри, Н.В.П. митрополит Партений и дипломати.
Поради факта, че еврейската общност в София е малка, в днешни дни балконът на синагогата не се използва. В големия салон се извършват богослужения само по време на големите еврейски празници и събития. В него има около 400 места, като лявата половина е предназначена за жени, а дясната за мъже. Всекидневните молитви се извършват в малко молитвено помещение (мидраш), вдясно от входа.
Имахме възможността да се докоснем отблизо до живота на тези хора и да се запознаем с техния начин на живот.