Икономическият съветник в КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова гостува на синдикалистите от Севлиево и Габрово. На срещата си с тях, преди дни в нашия град, тя представи книгата „Пътеводител за защита на работното място: Конкретни казуси, права, самоорганизация“ и говори за защитата на трудовите права в България днес. Разработката на Ваня Григорова и Колектив за обществени интервенции предлага на работещите хора в страната издание, което да се превърне в оръдие за трудова защита. Щит срещу експлоатацията, измамите и злоупотребите с човешкото достойнство на работниците. Организатор на събитето бе местната структура на синдиката с председател Георги Георгиев.
Изданието обхваща казуси и примери както от конкретиката на родното трудово законодателство, така и в по-общ смисъл – относно мястото на работника изобщо в т.нар. „пазар на труда“, разликата в интересите между труда и капитала, синдикализацията като възможен инструмент за баланс на тези противоречащи си интереси и други въпроси и теми, общовалидни навсякъде.
„При постъпване на работа шофьорът получава тежкотоварен автомобил, строителят – мистрия, лекарят – стетоскоп, а IT специалистът – компютър. На никой от тези професионалисти обаче не се връчва набор от възможности за защита на трудовите си права.
Не го прави работодателят – няма и интерес, не го прави и образователната ни система, защото управляващите отказват да включат трудовите права в учебния план. А колкото и добър специалист да е, служителят е непълноценен, когато е лишен от работническия си щит – възможно е да стане жертва на измама, на експлоатация, на злоупотреба с човешкото му достойнство.
Традиционните оръдия на труда задължително трябва да бъдат съпътствани от оръдията за трудова защита, с идеи и начини за отстояване на интересите на работещите“. С тези думи синдикалистът Ваня Григорова въвежда читателите на изданието.
Пред местните синдикалисти тя изрази възмущението си от факта, че в училище се изучава предприемачество, но не и синдикализъм, не и трудови и осигурителни права и как се защитават те, и за това няма логично обяснение. Това е и основната причина масово българските работници да не са запознати с базови принципи и правила в трудовото законодателство: да не знаят кога могат да откажат да подпишат документ, чието съдържание не ги удовлетворява; да не могат да отстояват основни свои права, защото или не търсят информация, или не знаят къде да я открият.
„Ако не успеем да убедим хората да се борят на работното си място, застрашени са не само трудовите им права, нерядко и физическата им неприкосновеност. Много хора започнаха да търсят възможност да организират синдикат на работното си място“, казва Ваня Григорова.
Пред синдикалните членове на КТ „Подкрепа“ от Севлиево и Габрово Ваня Григорова и юристът Мирослав Димитров обясниха разликите между стачка и протест, дадоха и конкретни примери за защита правата на трудещите се. Те отговориха и на многобройните въпроси на синдикалистите от Севлиево, които бяха свързани: с ранното пенсиониране на учителите; с присъединяването на работници към колективните трудови договори, без те да са член на синдикат; с това как една стачка да бъде законна; с необлагаемия минимум на работната заплата и много други.