Марилена Христова -8б и Айджан Нуриева – 11б, клуб „Журналист“
В СУ“ Васил Левски“ по повод Седмицата на природните науки на шахматната арена във фоайето на втория етаж се проведе партия шах с живи фигури с участието на учениците от 3 “в” и 3 “б” клас. Организатори бяха клуб “Магията на числата” с ръководител Нася Ганчева и клуб “Млад шахматист “ с ръководител Росица Моновска. Целта на занятието беше усъвършенстване във всички аспекти на шахмата и развитие на вниманието, паметта, концентрацията и възможността за анализ на участниците.
Турнира откри г-жа Моновска, а участниците изпяха песен за шаха по музика и текст на г-жа Ваня Ангелска. Песента беше последвана от стихчета за този спорт.
Водещите споделиха пред многобройната публика, сред която присъстваха и гости от иновативните училища ОУ„В. Петров“ – Плевен, СУ „Св. Климент Охридски“- Троян и НУ „Единство“-Плевен, че все още не можем да бъдем сигурни за времето на произхода на шахмата, но се смята, че е възникнал между III и VI век. Те разказаха накратко дългата история на шаха. Обясниха откъде произлиза името: „шах“ означава император, а „мат“ – мъртъв. Играта печели този, който умъртви противниковия цар, а най-вероятен е индийският произход на играта. Малките водещи на събитието припомниха и някои от световните шампиони – Борис Спаски, Робърт Фишер, Анатолий Карпов, Гари Каспаров, Веселин Топалов (българин, световен шампион по шах за 2005, 2006 г.) и други.
После мачът започна. Чрез жребий се реши 3б да играе с белите фигури. Ходовете на състезателите бяха добре обмислени, а децата бяха обучени да изпълняват функциите на шахматните фигури. При добра и тактически премерена игра двата отбора бяха равностойни. Партиите бяха играни от Симеон Колев и Даниел Иванов, а съдии бяха Никола Дюлгяров и Ивайло Мерджанов. След оспорвана игра опонентите завършиха наравно и си стиснаха ръцете с думите: “Най-добрият край за всяка война е примирието”.
Директорът на училището г-н Томев награди участниците, а в самия край към него беше отправено предизвикателство от съдията на турнира Ивайло Мерджанов да изиграят партия шах. Директорът прие хвърлената ръкавица.
След партията шах гостите от Плевен и Троян, посетили СУ „В. Левски“ във връзка с Националната програма „Иновации в действие“ в Седмицата на природните науки, продължиха шахматната тематика, като присъстваха на открито занятие на клубовете „Математиката около нас“ с ръководител Даниела Димитрова и „ГеоГрафчета“ с ръководител Пламен Пенчев в Градската художествена галерия “Асен и Илия Пейкови”. Там присъстващите ползваха услугите на младите екскурзоводи и научиха историята на авторския комплект шах, изработен от Асен Пейков.