Венета Георгиева – главен експерт,
Държавен архив – Габрово
Да си спомним за Георги Николов Гализов – учител, дългогодишен директор на Народно основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Ловнидол, общественик и краевед. През април се навършват 114 години от рождението и 25 г. от кончината му.
Георги Николов Гализов е роден на 23 апр. 1909 г. в с. Ловнидол, Габровско. Средно образование завършва в Софийската семинария през 1929 г., а полувисше в учителския институт Шумен през 1931 г. През същата година работи като прогимназиален учител в с. Върбица, Шуменско. Година по – късно се завръща и започва да преподава в с. Ловни дол, в родното си село той е учител до пенсионирането си през 1965 г.
Още като ученик Георги Гализов приема социалистическите идеи, за което е преследван от властта. Участва в Соболевата акция и от март 1941 г. е интерниран за кратко в Трън. От есента на същата година е назначен за директор на основното училище в Ловнидол „Св. св. Кирил и Методий“. След тези събития, той започва да се лута в политическите си убеждения.
След 9 септ. 1944 г, влага всичките си сили, воля, амбиции и умения за преустройство на образователната система, за обвързването на теоретическото обучение в училище с житейската практика. Като учител и директор на Основното училище в с. Ловнидол ентусиазирано и творчески осъществява задачи свързани с образованието. Чрез различни просветни форми издига ролята на учителят и създава образцово училище. Полага много старание за ликвидиране на неграмотността сред населението. Особено внимание отделя на издигане престижа на обществените организации в училището. Успешно и трайно въвежда ученическото самоуправление. В своя статия във в. „Борба“ (бр.121 от 8 окт. 1955 г.), журналистът Йонко Коркинов описва училището в Ловнидол и постигнатите резултати, които са следствие от работата на неговия директор и учителски колектив: „…Какво всъщност видяхме в Ловнидолското училище? Да започнем от най-долният етаж! Тук се намират ученическата трапезария, пионерският клуб и салонът за физкултура, събувалнята и детската градина. Навсякъде има образцова чистота. Предметите са добре почистени, подредени….“ Положителният педагогически опит на Гализов е изучаван и разпространяван в училищата в страната.
Освен служебните си задължения като учител и директор, Георги Гализов развива и широка обществена дейност. Повече от 10 години ръководи местното читалище „Зора“ и привлича към него младите хора. Почти толкова време е и председател на Всестранната кооперация, към която създава младежка кооперативна група. Председател е на селсъвета, Основател на Българо-съветското дружество, общински съветник, съдебен заседател и пр.
Значително място в дейността му заемат краеведските му изследвания, свързани с проучвания на историческото развитие на родното му село „Село Ловнидол, Габровски окръг (страници от историята на селото)”; „Из културния живот на с. Ловнидол, Габровски окръг”; „Етнографска характеристика на с. Ловнидол в миналото (Бит и душевност на ловнидолци в миналото)” и др. Георги Гализов е автор и на множество статии и есета на педагогическа тематика, разкази и стихотворения.
За образцова учебно-възпитателна и контролно ръководна дейност е награден с редица високи отличия, между които и почетното звание „Заслужил учител” през 1965 г., орден „Кирил и Методий” – II степен за дългогодишна просветна дейност и добра учебно възпитателна работа, Орден на труда-златен и много други. Почива на 14 апр. 1998 г.
Делото на Георги Гализов е запазено чрез неговото документално наследство. Документите му са дарени в Държавен архив – Габрово на два пъти лично от него, през 1980 и 1982 г. Обособени са във фонд на негово име и днес са важен и често използван извор за родови и краеведски проучвания.