Деветото издание на Националния фестивал „Семе българско” ще се състои на 29 и 30 април в Севлиево. Доказал се през годините като притегателен център за всички, които обичат и ценят родните традиции, Фестивалът отново ще предложи пъстра палитра от възможности за пълноценно използване на свободното време. Наред с утвърдените вече инициативи като „Фермерски базар”, „Игрите на баба и дядо”, „Шанс за бебе”, конкурс „Никой не е по-голям от хляба”, детски работилнички и др., организаторите – Община Севлиево и фондация „ОТ БГ”, обогатяват програмата с редица нови преживявания.
Специално внимание тази година ще бъде отделено на пчелите и тяхната роля за бъдещето на планетата ни. Инициативата „11 400 пъти в минута” /колкото е броят на маховете, които прави пчелата за минута полет/ ще срещне за разговор гостите на фестивала с майстор пчелар. Беседата ще даде възможност за споделяне на любопитни факти за процеса на добиване на мед, за интересния живот на пчелите и за ползите от консумирането на пчелен мед – единствената храна, която се усвоява напълно от човешкия организъм.
Още в началото на първия фестивален ден ще бъде даден старт на акция „Предай нататък”. Селскостопанската академия – дългогодишен партньор на фестивала, ще предостави за продажба специално подбрани семена на устойчиви български сортове – безценна възможност за ценителите на традиционните вкусове да засадят и отгледат в градината си богата селекция плодове, зеленчуци и зърнени култури, традиционни за страната ни. Инициативата се реализира с подкрепата на Първа инвестиционна банка.
Семената са в основата и на тазгодишната инициатива „България в семена”. Чрез използването на различни по цвят и сорт семена, посетителите ще имат възможност да се включат в изработването на арт инсталация, изобразяваща един от символите на България – националния трибагреник.
За да се съхранят и да продължат да се отглеждат български сортове, и тази година врати ще отвори познатият на всички Дом за семена. Във високия около 2 метра кошер, който е разположен непосредствено до фестивалната сцена, посетителите ще намерят и ще могат безплатно да си вземат български сортови семена, предоставени от някои от институтите към Селскостопанската академия, както и от читалищата от селата в Севлиевска община. Инициативата, чието мото е „Донеси, сподели и вземи” дава възможност за свободен обмен на традиционни местни сортове и в нея може да се включи всеки гост на фестивала, като си вземе и/или остави в кошера пакетче семена с информация за тях.
Наред с добре познатия на всички Фермерски пазар, който предлага качествени продукти родно производство, тази година в парка на фестивала ще бъде обособен и кът „Подкрепяме българщината”, който ще предостави пространство на най-малките местни производители от цялата област. Те ще предлагат на посетителите домашно приготвени храни и отглеждана в екологично чисти условия продукция, както и традиционни предмети, облекла и изделия за бита, характерни за региона.
Сред специалните гости в тазгодишното издание на фестивала ще бъде професионалният фотограф Жоро Хаджиев, който чрез изкуството на фотографията ще представи своя поглед по теми, които вълнуват всички ни – за българския дух, за опазването на традициите ни, за връзката с корените ни. А когато става дума за природата, ще има специална изложба на фотографа Богдан Боев в партньорство със „Зелени балкани“.
Изкуството като естетическо средство за възпитание и като начин на живот ще присъства по време на фестивала и чрез участието на галерия „Видима” и Детски арт център „Видима”. За първи път тази година гостите на „Семе българско” имат възможност да посетят изнесената в парк „Казармите” изложба, както и сами да създават красота в творческата работилница на местните галерия и арт център в рамките и на двата фестивални дни. Всичко това се случва с подкрепата на „Идеал Стандарт – Видима“, гр. Севлиево.
В неделя ценни знания ще сподели с посетителите екипът на „Дар Лимец”. За тайнството на замесване на тестото, за магичната сила, която носи хлябът, за майсторлъка на хлебопекарите – за всичко това ще стане дума по време на неделната сладко-медена раздумка.
Защото ако през първия фестивален ден акцентът ще бъде върху семената, пчелите и меда, през втория ден ще насочим внимание върху нашия хляб, върху земята и върху грижата за овощните градини.
В неделя гостите на Севлиево ще имат възможност да наблюдават демонстрация на присаждане на овошки и да се включат в практическо обучение по ашладисване. Специален гост-лектор на инициативата ще бъде Христо Иванов – Ашламинатора. Вече 9 години Христо Ашламинатора организира и провежда обучителни срещи, на които предава ценни знания за облагородяването на дърветата, за цялостната грижа за овощната градина и за семейния живот на село. Той ще отговори на въпроси като: кога е най-подходящото време за ашладисване, кое дръвче е подходящо за подложка, как се изработва калем, как да се грижим за присадките и др.
Отново в неделя, на най-малките посетители организаторите предоставят възможност да се включат в редица нови подкрепящи природата активности – образователни инициативи на „Зелени Балкани” и на Природен парк „Българка”, работилничка „Ден без хартия” и др. А от 11. 00 ч., по случай деветата годишнина на фестивала, нашите приятели от „Гората.БГ” ще раздадат безплатно хиляди плодни и медоносни дръвчета на всички желаещи. Казват, че в живота си всеки трябва да засади поне едно дърво. Нека го направим сега!
Национален фестивал „Семе българско” – умело съчетаваме традиция и съвремие, за да продължи да бъде от кълна до върха – все българско!
Благотворителната инициатива “Шанс за бебе” – със специална мисия на фестивала “Семе българско”
И тази година дните на фестивал „Семе българско” ще преминат под знака на благородната инициатива „Шанс за бебе”. На 29 и 30 април най-пъстрата шатра в парк „Казармите” ще предоставя възможност на всички сърцати хора да се включат в благотворителната кампания за набиране на средства, с които да бъдат подпомогнати семейни двойки с репродуктивни проблеми, заявили пред Община Севлиево нужда от подкрепа.
Тази година инициативата е под мотото „Вдъхновено от България”. В нея отново участват деца от детските градини от Община Севлиево, както и родители на деца, заченати чрез ин витро процедури. Те вече творят, а техните произведения ще могат да бъдат закупени през двата фестивални дни от щанда на шатрата „Шанс за бебе”. В благотворителния базар ще бъдат изложени за продажба и изделия, дарени за каузата от приятели на фондация „Искам бебе” от цялата страна. По време на двата фестивални дни представители на фондацията ще бъдат на разположение на всеки, който има нужда от допълнителна информация и консултация по темата.
Подкрепа на двойките с репродуктивни проблеми от Севлиево ще окажат и всички посетители, закупили билети за традиционната фестивална томбола. Събраните средства от томболата ще бъдат дарени за каузата.
Наградите тази година са осигурени от организаторите, от участниците във фермерския пазар „ОТ БГ“ и от партньорите на събитието, които отново обещават да са щедри, а дарените награди – атрактивни. Томболата ще бъде теглена през двата дни, на фестивалната сцена в 17:00 часа.
Организаторите на инициативата – Община Севлиево и фондация „ОТ БГ”, са щастливи да споделят, че в Севлиево вече са родени две бебета, чиито родители са подкрепени със средствата, събрани по време на миналогодишните издания на фестивала „Семе българско“.
„Община Севлиево има специален фонд за семействата с репродуктивни проблеми, но списъкът на чакащите е дълъг, а тази инициатива подпомага политиката ни по отношение на раждаемостта и е в подкрепа на много млади семейства. Радостни сме, че се превърна в традиция и дава надежда за нов живот всяка пролет!“, коментира кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов.
Благодарим Ви за проявеното благородство!
Вярваме, че заедно ще продължим да създаваме бъдеще!
“Семе българско” – фестивалът с аромат на прясно изпечен хляб и дъхав билков мед
Ако жадувате за тези магични вкусове, значи това е вашето място – национален фестивал „Семе българско” – 29-30 април, парк „Казармите”, Севлиево!
И тази година организаторите – Община Севлиево и Фондация „ОТ БГ”, обещават цяла феерия от вкусове и аромати, които ще пленяват гостите на фестивала.
Още в първия ден – 29 април (събота), ще се проведе традиционният вече конкурс за български обреден хляб „Никой не е по-голям от хляба”. Сладка питка с мед, бухнали погачи, обредни краваи, ритуални пити и още, и още. Всеки един от участниците в конкурса ще представи своята погача, както и интересни факти, свързани с омесването на ритуалния хляб и мястото му в празничния календар на българите.
За пътя на „Дар Лимец”, за тайнството на замесване на тестото, за вълшебната сила, която носи хлябът, за майсторлъка на хлебопекарите – ще ни разкаже Иван Андонов от сдружение „Благодаря“ в съботната сладко-медена раздумка на фестивалната сцена, от 14:00 ч.
А в детската хлебна работилница „Омеси, опечи и си вземи” децата ще се учат да месят, да влагат добра енергия и докато го правят – да наричат за доброто на всички ни. После там, в специална пещ, ще изпекат своите ароматни хлебчета с пухкава сърцевина и хрупкава коричка и ще научат защо приготвянето на хляб е част от националната идентичност на българите.
И за да е богата на истински вкусове трапезата ни, фермерският пазар „ОТ БГ” ще предлага и в двата фестивални дни дъхав билков мед, зряло сирене и кашкавал, месни и други кулинарни деликатеси, произведени с обич и добрите ръце на българина.