МИЛКА ДЕШЕВА
Що ми е мило и драго,
че се е пролет пукнала
(народна песен)
Пролетна феерия от цветя, пролетни манджи, стихове и песни за пролетта и… един Пейо. А и този Пейо не е някой друг, а самият П.К. Яворов, от чието рождение се навършват 145 години. Съвременниците му го описват като висок, слаб човек, с тъмен цвят на лицето, с живи подвижни очи и с топъл задушевен глас. Именно с тоя глас той омайвал сърцата на не една и две жени, пресекли житейската му пътека. Но Мина Тодорова и Лора Каравелова се оказват неговата болка и творческо вдъхновение за едни от най-вълнуващите любовни стихове в българската поезия. Трагичният завършек на неговия живот едва на 34 години лишава България и Европа от един от най-големите майстори на патриотична и социална поезия. Съвсем естествено Яворов се вписа в нашия пролетен празник със своите стихове за природата-майка, но понякога и мащеха за селския труженик, както е в стихотворението „Градушка“. Днес като мираж звучат последните стихове на стихотворението му „Пролет“:
„Навсякъде живот и шум.
Нивята се пробуждат за своите юнаци.
Препълнен е утъпкан друм
от работливите селяци“.
Много са творците в българската литература, които рисуват животворната сила на пролетта. Ето я, тя идва, красива девойка с бял венец на главата, с разпилени коси като вити лози и бръшлян, с дрехи като бледи рози, с росна китка в ръце, тя щедро и с радост дарява кукуряк, бяло кокиче, минзухар, игличини, лалета…
А пролетните манджи, с които изобилстваше нашата трапеза, наистина издаваха аромата на пролет. Баници с лапад, копривник, лучник, салата от маруля за ракийката, а за десерт – фини рулца, пълнени с тиквено пюре. Не липсваха и обичайните пуканки и всякакви дребни сладки. Ранните пролетни зеленчуци – спанак, лапад, лобода, киселец, коприва, левурда, с които изобилстват селските дворове през пролетта, трябва да влязат в пролетното меню, въпреки, че не са любими на всички, но пък ползата за организма е безспорна. Те са богати на витамини, минерални соли, а младата парлива коприва държи първенство по съдържание на желязо и е особено препоръчителна за болни от анемия. А ако искаме да се поглезим, защо да не си приготвим омлет с един от тези зеленчуци. Към две добре разбити яйца се прибавя ситно нарязаният зеленчук, може леко да бъде задушен, и овкусен с магданоз, пържи се в силно сгорещена мазнина, без да се обръща и се сервира в затоплена чиния, за да не спадне.
Божествената хубост на пролетта е вдъхновила не един текстописец и изпълнител на песни, като една от най-обичаните е „Лале ли си, зюмбюл ли си, гюл ли си“. „Пролетно настроение“ на Лили Иванова, „Пролет“ на Петя Буюклиева, „Пролет пукна“ на Ку-ку бенд, „Иде пролет“ на Глория са само малка част от заглавията на песни, посветени на пролетта. А хубавата народна песен „Китна пролет, росна детелина, китки кичи румена Ирина“ беше нашият поздрав към секретаря на читалището г-жа Ирина Савова.
Една забавна игра пораздвижи доста мозъците на присъстващите. Тя се е играла по времето на Яворов, който я е играл заедно със своите съмишленици от литературния кръг „Мисъл“. Избира се дадена тема по която се съставят думи при подадена само първа сричка. Нашата тема беше „Пролет“. Например водещият казва сричка ла-, а останалите съставят думи – лале, латинка, лавандула, лапад. Или маг-, магданоз, магнолия и др.
Топъл и слънчев беше първият ден на пролетта 21 март, в който и ние в Крушево я посрещнахме. Привечер тишина и спокойствие легна над селските дворове. Само кресливите врабци се гонеха из все още мъртвите клони на черешата. Сливите господстваха в булчинската си премяна. Дрянът жълтееше. Прасковите привличаха с нежнорозовите си цветове и си съперничеха само с приказно разцъфтелите японски вишни. Модрооки теменужки разнасяха тънък аромат. Тежките зюмбюлени цветове в синьо, розово и бяло бяха прекрасни. Тук там се белееха главиците на закъснели кокичета. Първите щъркели вече се завърнаха в родината, но лястовичките предпазливо изчакват трайното пролетно затопляне. „Кукувица кука на зелена бука“. Нали така се пее в песента. А според поверието, който чуе кукувицата, ще бъде жив и здрав през годината. Пък нали се хванахме о зеленото, поверието дано се сбъдне. Какво чудно пролетно вълшебство, нали?
Пък и чудно време, трудно време идва.
След почивка, студ,
почват хора без умора
пролетния труд.