Исмаил Хаджихасан е председател на общинската организация на Движението за права и свободи. Още в деня на ужасяващото земетресение в Турция – 6 февруари, той и екипът му започват да набират материални и финансови дарения за оцелелите от природното бедствие. Само за няколко дни севлиевци доказват, че са състрадателни хора с големи сърца, съпричастни към чуждата болка.
Повече за акцията и за направените дарения, четете в следващите редове.
– Успешна ли беше дарителската акция, макар и толкова кратка, едва в рамките на четири дни, г-н Хаджихасан?
– Първо искам да кажа, че за мен не е изненада, че граждани и фирми показаха съпричастност и този път. Правили са го и преди. Това, че кампанията беше инициирана от ДПС, не означава, че тя е политическа. Даренията са на всички жители на общината. Кампанията премина в много състрадателен дух. Имаше хора, които донасяха дрехи и се връщаха да донесат и храни. За четири дни изпратихме два камиона и един бус с дарения, като това иска много голяма организация, защото всеки един пакет се опакова. Тук искам да благодаря на младежката организация на ДПС, защото без нейната подкрепа беше немислимо да се справим. Не е работа за един-двама човека. Това е неимоверен труд. Ако не беше помощта на бизнеса в града, също нямаше да се справим. Бизнесът помагаше с кашони, с опаковъчни материали. Затова мен тази кампания беше много успешна. Благодаря от сърце на всички жители на общината.
– Колко хора се отзоваха на призива за дарения? Направихте ли списък?
– Правихме до едно време. Обаче настъпи един момент, когато хората само влизаха и оставяха пакетите и не желаеха да си казват имената. Имаше хора, влизащи със сълзи на очите. Това бе много сърцераздирателна кампания, която не чака във времето. Трябваше да се реагира спешно, защото през нощта в пострадалите райони температурите падат до – 18 градуса. А тези хора си нямат нищо. Те са само с дрехите, с които ги е застигнало нещастието.
– А каква е равносметката, колко бяха материалните и паричните дарения, събрани от севлиевската общественост?
– Материалните дарения бяха: 196 кашона с дрехи за възрастни (2270 кг), обувки – 27 кашона (300 кг), детски дрехи – 50 кашона (300 кг), 108 кашона хранителни продукти (1370 кг), води – 26 стека по 1,5 л. и 30 бр. по 5 литра, санитарни и хигиенни продукти – 30 кашона (150 кг), памперси – 21 кашона, дамски превръзки – 6 кашона, осем печки, одеала – 138 кашона, два кашона играчки, походно легло, генератор, матраци, спални чували, възглавници, палатки.
От цялата община има направени и парични дарения на стойност 7450 лв. Има и дарение от общинското ръководство на Движението за права и свободи, в него влизат общински съветници, председатели на структури, зам.-кметове, кметове на населени места и бившия народен представител от ДПС, на стойност близо 8000 лв. Паралелно с тази кампания, инициирана от ДПС, беше проведена акция, организирана от Районно мюфтийство – Велико Търново, в което влиза Севлиевска община. Бяха разположени кутии за дарения в джамиите. В Севлиево бяха дарени 1000 лв., в с. П. Славейков – 3100 лв., в с. Градница – 2400 лв., в с. Крушево – 200 лв., в с. Ряховците – 200 лв. И като цяло Районно мюфтийство – Велико Търново събра финансови дарения на стойност 35 430 лв.
– А ще има ли следваща кампания или тя приключи?
– Не, не е приключила. Спряна е временно, защото турската организация AFAD /Дирекция за управление при бедствия и извънредни ситуации/ изпитва затруднения с обработката на даренията, има логистични проблеми, защото даренията не са само от България, те са от цял свят. Но когато в Турция преценят, че имат нужда, те ще поискат. Поискана помощ ние няма да отхвърлим. Отново сме готови да работим денонощно и да събираме дарения.
Тук е мястото да кажа, че камионите, които ние изпратихме, отидоха до пункт в Хасково, където отново младежката организация сортира даренията, товари ги на камионите и ги изпраща в пункта на AFAD, оттам се разпределят за бедстващите градове.
Искам да спомена и нещо друго. Много хора изпитваха съмнения дали пратките ще достигнат до нуждаещите се. Ние няма какво да ги правим. Не бихме злоупотребили. Хората са загубили доверие в институциите и това е много голям проблем. Насочвахме ги към БЧК, но те не искаха да дарят там. Насърчавахме ги да даряват с SMS-и, това също не пожелаха. Гледахме кампанията да е много прозрачна, за да няма съмнения.
– Това идва да покаже, че в тежки моменти е възможно да загърбим политически пристрастия и религиозна принадлежност. Нужно ли е да се стига до такива нещастия, за да можем да живеем в разбирателство?
– Тук се касае за нещо, което всеки един трезвомислещ човек трябва да е осъзнал, че земетресението, както тръска богатия, така тръска и бедния, както тръска от една етническа група, така тръска и хората от друга етническа група. И когато се случи трагедията, както се случи в 04:17 ч. в съседна Турция и Сирия, както богатият ще остане под руините, така и бедният ще остане. И може би това събуди човешкото в самите хора. И наистина по едно време изпитахме голяма трудност, защото буквално на всяка минута в офиса ни идваха дарители.
– Към кого са насочени Вашите благодарности?
– Изказвам своята голяма благодарност към всички граждани, независимо дали са се включили в кампанията чрез даряване в офисите на ДПС в селата и града, в други пунктове или чрез SMS. Благодаря им от сърце. Защото днес е било при съседа, утре може да е при нас. Нека да се замислим, да бъдем по-смирени и с по-отворени сърца.