Почистването на нерегламентираните сметища, както всяка година регионалните инспекции на околната среда в страната спускат задачи на общините, са пари хвърлени на вятъра. До този извод стигнахме в разговор с Момчил Стойков, заместник ръководител на фирма “Нео Титан”, която има отговорността за сметосъбирането и сметоизвозването на отпадъци в община Севлиево. А повода, предписанието на РИОСВ – Велико Търново до всички общини в Габровска и Великотърновска област да идентифицират броя на сметищата, тяхното разположение, да определят приблизително тяхната територия, да направят график за почистването и за периода от 1 март до 31 юли да организират почистване на съответните сметища. И ако това предписание не се изпълни санкциите за физически лица са от 2000 до 10 хил.лв., а на юридическите лица – от 5000 до 20 000 лв.
“Реално сметищата могат да се почистят, но тъй като това е процес, който няма начало и край, защото постоянно се изхвърлят отпадъци на всевъзможни места, ефект от почистването няма.
Не може да се направи и отчет на констатираните и почистени сметища. Това се повтаря всяка година”, коментира Стойков.
Доказателство за твърдението му е публикация от 24 август 2021 година, чийто сюжет са отново нерегламентираните сметища и средствата, които те струват на Общината.
“Със сигурност това са хиляди лева на година и то десетки хиляди, особено сега с високите цени на горивата, повишаването на работните заплати и цената на труда. Има повишение и на таксата към РИОСВ за всеки тон отпадък. Всичко върви нагоре!”, аргументира твърдението си Момчил Стойков и добави, че премахването на нерегламентираните сметища се отразява негативно и на фирмите за сметосъбиране и сметоизвозване. ”Ако общинските администрации не могат да се справят с почистването, те възлагат дейността на фирми, които имат тази възможност по договор за почистване на територии. А това означава допълнителни разходи за общините, но нарушаване на графика и процеса за почистване на фирмите. Това са дейности, които не са планирани, но трябва да се извършат. Вместо да се изпълнява почистването всеки ден, за да има по-добра чистота и събиране на отпадъците всеки ден в града и по селата, ние трябва да отделим време и техника да нарушим този график и съответно забавяме ежедневните дейности. А почистването на сметищата по селата изисква повече време и по-голям ресурс от техника и хора”, приведе още факти към твърдението, че средствата за премахването на нерегламентирани сметища са пари, хвърляни на вятъра, за нещо, което е уредено и то много добре в община Севлиево.
Депонирането на отпадъците е безплатно за гражданите, но осигуряването и заплащането на транспорта е за тяхна сметка. Наша проверка установи, че в други общини подобни дейности се заплащат изцяло. Остава доброто желание на всеки гражданин на община Севлиево да си закара отпадъка на регламентираните места, за да може ресурса за почистването да се използва за други начинания – допълнително измиване на улиците, по-добра услуга свързана с чистотата и много други дейности.