На 10 февруари почитаме Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла със Св. Атанас.
Св свмчк. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия, епоха, дала много мъченици, защото имало страховити гонения срещу християните. Той бил много праведен и още приживе показвал своята святост, разпространявайки Божието слово. А не след дълго станал епископ и имал голямо влияние върху хората. Дълго живял той, почти 100 години, но жестокият римски император Септимий Север не го пожалил заради възрастта му и го измъчвал близо 13 години, само и само да се откаже от Христа. Твърд и непоколебим оставал той, а вярата му лекувала всичките му рани и всяка сутрин той осъмвал непокътнат. На 113 години издъхнал.
Може би заради чудодейното му излекуване, народът също много почита Св. Харалампий, като му отрежда роля на целител и пазител на здравето. В народната традиция Св. Атанас е покровител на чумата, а Св. Харалмпий пази от нея. Той често е изографисан, как я държи затворена в стъкленица.
Заради лековитата си роля Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите, които смятат 10 февруари за свой професионален празник. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден.
На този празник не се върши никаква домашна работа, да не се разсърди светецът и да пусне болестите. Само жените месели обреден хляб с орнаменти кръст, няколко пъпки, имитиращи чумата, и по края на питата – венец, символ на здравето. Докато ставал хляба, носели мед в църквата да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр до догодина.
Още едно поверие свързваме с днешния празник, днес Араланбей „араландисва” земята, т.е. тя се затопля и може да започне обработката й.
На днешния ден се прави и освещаване на меда. Всеки, който иска да има мед за цяр или просто благословен, го носи в църквата и свещеникът чете молитва. В Благоевградско обичаят е много разпространен.
Имен ден празнуват Харалампи, Харалампий, Хари, Харалан, Ламби, Ламбо.
На 10 февруари почитаме и също Св. Валентина. Много малко се знае за нея, но оскъдните сведения показват, че тя е живяла през 4- ти век в околностите на гр Кесария, близо до Палестина. Когато я карат да принесен жертва на езически божества, тя хвърля камък върху светилището и му обръща гръб. Скоро след това бива обезглавена.
Имен ден празнуват: Валентин, Валентина, Вальо, Валя и сродните им имена.
Има условия за развитие на пчеларството у нас, но промяната на климата влияе негативно
МИНКА МИНЧЕВА
Има условия за развитие на пчеларството у нас, но промяната на климата влияе негативно на пчелните семейства. това заяви за в.”Росица” Николай Косев, дни преди празника Свети Харалампий – покровител на меда и пчелите.
“През 2000-та година реших да се занимавам с отглеждане на пчелни семейства. В началото започнах с 5 кошера, разположени в землището на с. Столът и до 2010 година успях да ги увелича на 50 броя, като ги обособих в 2 пчелина в с. Столът и с. Добромирка” – разказа за началото Косев. Добрите резултати го насърчили да кандидатства през 2011 година за финансиране по Националната пчеларска програма.
“Бях одобрен и това ми даде възможност да закупя още 50 бр. кошери, в които заселих пчелни семейства от собствена развъдна дейност. Пчелините са обособени като животновъдни обекти, според изискванията на ЕС. В началото на 2022 година от Фонд „Земеделие“ ми предложиха да кандидатствам по ОП ”Развитие на на селските райони“ по подмярка 6-3 „Стартова помощ за развитието на малките стопанства”. Одобриха ме и с отпуснатите средства ще си закупя още кошери и инвентар за модернизиране на добива на мед. Ще инсталирам и иновативна интелигентна система, която ще ми дава ежедневно пълна информация относно развитието на пчелните семейства и количеството мед, което те произвеждат”, разказа изпълнението на идеята за развитие на пчеларство Николай Косев. Той съобщи още, че няма никакви претенции към държавата като отношение към развитие на пчеларството.” Държавата помага за развитие на бранша. Единствената трудност, която срещам, е промяната на климата, която води понякога до смъртност на пчелите и се налага отново да възпроизвеждам пчелни семейства”, сподели още Косев.
За днешния празник той пожелава на колегите си – пчелари, една здрава, успешна и медоносна година.