Само за един ден гост-ловец и служител по горите от ДЛС „Росица“ успяха да издебнат и да отстрелят четири от най-опасните и хитри хищници у нас – вълците. Севлиевското ловно стопанство е популярно с това, че предлага атрактивен лов на вълци.
„Това е голям успех за нашето стопанство, защото този лов е изключително труден. По принцип се организират хайки, при които участват десетки, дори стотици ловци, безпокои се дивечът на огромни площи, а накрая изключително рядко се добират до успех. За подобен лов е необходима безкомпромисна дисциплина и безупречна организация, което се постига изключително трудно, особено с много хора и то български ловци. Ние постигнахме успех само с двама души и то за по-малко от 24 часа“, коментира за в. „Росица“ директорът на Държавното ловно стопанство инж. Иван Степанов. По думите му традиционно през зимата вълците идват в горите над Лъгът и нанасят големи щети на дивеча, който горските стопанисват. Тази година обаче хищниците са необичайно много, по 10-12 вълка в глутница, която нападала и практически убивала всяко животно, което пожелае. „Това доведе до недопустимо големи загуби при дивеча. Почти всеки ден намирахме трупове на кошути и малките им“, разказва още инж. Степанов.
Преди няколко дни в стопанството пристигнал ловец, който имал голямо желание да отстреля първия си вълк. Разбрал, че в ДЛС „Росица“ има традиции в подобен лов, той решава именно тук да се впусне в приключението. Цели три нощи дебнел от чакало, но без успех. Вълците се движат динамично, разделят се на групи, после отново се събират, а усещайки и най-малка следа от човешко присъствие – бягат.
През деня обаче късметът е с него и той успява да отстреля един вълк, а късно вечерта убива още един. Два падат и под точните изстрели на специалиста по ловната дейност в стопанството Васил Шишков. Два от вълците са млади – на една година, а другите два – зрял мъжки и женски екземпляр, с рани от множество битки.
По думите на инж. Степанов оцелелите от глутницата вълци са все още в района, като следите им се виждат ежедневно ясно в снега. „Най-правилният подход към вълците е ловуването им. Това е разумния начин да се поддържа баланса в природата. Когато вълците станат много – тогава е възможен подобен успешен лов. Намалеят ли вълците – ловът им става много труден, а и безсмислен, защото когато групата е до три-четири животни загубите, които нанася са в рамките на допустимото. Благодарение на нашата намеса ние опазихме живота на десетки сърни, елени, кошути и телета. А присъствието на вълци остава и те ще продължават да бъдат мечтан обект на лов за много ловци“, категоричен е директорът на ДЛС „Росица“.