РУЖА ЛЮБЕНОВА
Четиридесет и четири годишният севлиевец З. И., осъден условно за лихварство на две инстанции, засега губи и огромно имущество – за над четвърт милион лева. Остава му последна възможност – да обжалва пред Върховния Касационен съд. За там вече е тръгнало наказателното му дело – за лихварството, очаква се да обжалва и гражданското – за отнемане на имуществото по Закона за отнемане на незаконно придобито имущество. Последното е заведено от Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) и е не само срещу З. И., но и срещу съпругата и детето му.
И по двете дела вече се произнесоха две съдебни инстанции – габровския Окръжен и великотърновския Апелативен съд.
По наказателното: Окръжна прокуратура-Габрово го обвини, че „… че през периода месец януари 2014 г. – месец декември 2018 г., без съответното разрешение на БНБ, съгласно разпоредбите на чл.13 ал.1 от Закона за кредитните институции, извършвал по занятие банкови сделки – като физическо лице предоставял кредити на различни лица от Севлиево и Дряново, с което получил значителни неправомерни доходи под формата на уговорена и заплатена му лихва по предоставените заеми и облага от прехвърляне на недвижим имот, общо в размер на 202 293,40 лева и с посоченото причинил другиму значителни вреди.“
Присъдата по това дело срещу З. И., произнесена на 8 март 2022 г., бе сравнително лека – 3 години лишаване от свобода условно, с 5 години изпитателен срок. И да заплати в полза на държавата сумата от 230 лева. Останалата част на обвинението беше отхвърлена от Окръжния съд в Габрово „а именно да е предоставял още кредити срещу лихви, в следствие на които да е получил неправомерни доходи над сумата от 230 лева до размер на общо 202 293,40 лева, както и получените неправомерни доходи да са значителни”, съобщиха тогава от съда. Тази присъда е потвърдена на 4 януари т. г. и от Апелативния съд във Велико Търново, а на 12 януари т. г. е обжалвана от адвокатите на подсъдимия пред Върховния Касационен съд, проследи в. „Росица”.
Успоредно с наказателното дело срещу З. И. вървеше и гражданското срещу него и семейството му, заведено от КПКОНПИ. Комисията претендираше за отнемане в полза на държавата на имущество в размер на над 400 000 лв., но Окръжният съд в Габрово уважи отнемането на над 270 000 лв. и един автомобил.
Ще припомним, че според закона, за да бъде признато едно имущество за незаконно придобито и отнето в полза на държавата, следва да не е установен законен източник за придобиването му.
В този смисъл на 13 януари т. г. се е произнесъл и великотърновският Апелативен съд, който е потвърдил решението на габровските си колеги и съответно отнемането: „Съдът е анализирал имуществото, с което лицата са разполагали в началото и в края на изследвания период, увеличението му през същия период от законни източници (трудова дейност, обезщетения от НОИ, доходи от фирми, продажба на имоти и МПС притежавани преди проверяваният период, получено наследство и т.н.), направените през това време разходи и възникналите задължения, като кратко е посочил защо не приема като доказателства договорите, че е даден заем „на ръка“ на ответниците (сумите 120 000 евро, 7500 евро и 43 000 швейцарски франка, съгласно оспорените частни диспозитивни документи), или твърдението, че по сметката на детето са били внасяни суми получени като дарение…”
Сега остава да чуем по случая и „тежката” дума на Върховния Касационен съд.