Газовият сектор в България настоява за адекватни мерки в защита на потребителите, става ясно от декларация подписана от членовете на Българска асоциация Природен газ, Българска газова асоциация и Асоциация на търговците и производителите на природен газ и водород до Министерски съвет, Министерство на енергетиката, КЕВР и Омбудсмана.
В декларацията бизнесът критикува разрушителната политика на държавните институции към сектора „Газоснабдяване“ и особено към частната инициатива в него.
“Считаме че в резултат на пагубната за българското общество политика, прилагана от Държавата в лицето на Министерството на енергетиката, КЕВР и Българския парламент, балансът на интересите в сектор “Енергетика” е силно нарушен в посока към евтин и примитивен популизъм, и се определя от краткосрочни политически пристрастни съображения, които противоречат на принципите на ЕС. Резултатът от това е ниска ефективност, загуби и приближаване към наченки към откровен комунизъм, понижена конкуренция, намаляване на възможностите за избор на потребителите, загуби на частния сектор и, за съжаление, връщане към миналото”, се казва в декларацията.
В нея се посочва още, че в браншовите организации членуват близо 100 компании. Общият годишен оборот се измерва с милиарди, броят на заетите служители – висококвалифицирани кадри, предимно обучавани от самите компании, е над 5000 души. Общата дължина на построената от тях само в градски условия нова газова инфраструктура е над 5000 км. Общият размер на инвестициите в бранша е над 2 млрд. лв. Особено внимание в документа се отделя и на още един важен факт – в резултат на дейността на газовия сектор “качеството на въздуха в българските градове е значително подобрено, а българските потребители на енергия реализират съществени енергийни, и не само спестявания”.
“Потребителите на природен газ са единствените потребители на енергия в България, които не получават никаква подкрепа от страна на държавата. Въпреки санкциите, наложени от Европейската комисия, “Булгаргаз” ЕАД продължава да се ползва от привилегии и да е абсолютен хегемон на пазара на природен газ.
Привилегированото положение, дадено преднамерено на “Булгаргаз” ЕАД, пренебрегва решението на Европейската комисия от 17 ноември 2018 година относно злоупотребата с неговото господстващо положение на българския газов пазар и глобите в размер на 77 млн.лв., наложени в резултат на толерирането от държавата и съучастието в тези злоупотреби” – се казва още в декларацията.
От посочените данни в нея става ясно, че за 10 години потреблението на газ в България е спаднало повече от два пъти. През 1992 година е било 7.2 млрд. куб.м., а през 2022 година – 3.2 млрд.куб.м.
Предложението на браншовите организации е министърът на енергетиката:
-Да предложи на Министерския съвет, а последният за приеме необходимите програми за подпомагане, които да гарантират пълното компенсиране на разликата между действащата регулирана цена на газа и 100 лв./мвтч.
-Да предложи програма от мерки в сектора, които да гарантират ограничаване на пазарния дял на “Булгаргаз” ЕАД.
-Да предложи комплекс от мерки с цел стимулиране на развитието на газоразпределителните мрежи /градска газова инфраструктура/, в т.ч. и развитие на газопреносната мрежа до всички общински центрове.
“При липса на реакция от страна на държавата, представителите на индустрията са готови да защитят правата си и в други компетентни институции”, се каза още документа, с който браншовите организации от газовия сектор в България настояват за адекватни мерки в защита на потребителите.