“Професионалното образование е пътят към успеха на производствените отрасли”. Това заяви в интервю за в.”Росица” инж. Николай Петров, управител на фирма “Хамбергер България” ЕООД, която се включи в програмата за “дуално обучение” и даде възможност на ученици от ПГ ”Марин Попов” да съчетават теорията с практиката.
За съжаление през последните години професионалното образование беше поставено в ъгъла на образователната система у нас, пренебрегвано и недооценявано до момента, когато във всички сфери на икономиката се почувства нуждата от квалифицирани кадри. Това пренебрежение се отрази и на отношението на обществото към този вид обучение, затова голяма част от родителите насочват децата си към хуманитарните гимназии. Как да се върне доверието към професионалното образование? Отговор на въпроса е тема на национални форуми и дискусии, в които участват експерти и учени.
Ние, екипът на в.”Росица” и ръководството на ПГ ”Марин Попов” започнахме реализирането на съвместен проект, който има за цел да представи възможностите за професионално образование и обучение на учениците, както и условията, които фирмите на територията на общината и региона предлагат за професионалната им реализация. Нарекохме проекта “Ръка за ръка”, защото заедно, всеки със своите възможности за влияние, можем да задържим младите хора в Севлиево и региона.
Какви възможности за професионална квалификация предлага ПГ ”Марин Попов” и до колко учениците са мотивирани да усвояват различни професии. По темата разговаряхме с инж. Нели Петрова, директор на ПГ ”Марин Попов”.
-Г-жо Петрова, един от начините да се върне интересът към професионалното образование е дуалното обучение. Откога училището работи по тази програма и как се прилага тя?
-Преди три години за първи път осъществихме прием на ученици за обучение чрез работа, или т. нар. дуална форма на обучение. Причина училището да бъде предпочитано, е качествената професионална подготовка, която учениците получават в петгодишния период на средното си образование. В края на първи гимназиален етап всички ученици преминават през производствена практика, което е стъпка към реализирането им на пазара на труда. В реална работна среда те могат да покажат знанията си, да натрупат допълнителни знания и умения. Да надградят наученото в часовете по теоретично обучение и по учебна практика в учебните центрове, и работилници на училището.
-Какви възможности и професионална квалификация придобиват учениците след завършване на средното си образование?
-Те могат да продължат обучението си в университети, колежи, но не са малко и тези, които искат да започнат веднага работа. Изключително важно е да им се даде шанс и реална възможност да работят това, за което са учили, и могат, а именно – работа по професията. Във връзка с това ние проведохме разговор с тях и преподавателите им на тема „Професионална реализация в нашия град и възможни партньорства с фирмите в региона“.
-Няма съмнение, че разнообразието от фирми в различни области на промишлеността в Севлиево предлага добри възможности за професионална реализация на ученици от ПГ “Марин Попов“. Срещнахте ли подкрепа и предложения за партньорство?
-Не спираме де търсим подкрепа и партньорство от фирми и организации. Срещаме разбиране и подкрепа само на част от тях. Опитваме се да ги убедим, че те също имат нужда от мотивирани, знаещи и можещи млади хора за фирмите си. Убедена съм, че учениците ни са добре подготвени и няма да ги разочароват и с трудолюбието си ще бъдат полезни в работния процес. Просто трябва да им се даде шанс. Благодарим, че възможност на ученици да работят в професионална среда даде фирма „Хамбергер България“ ЕООД. Лично благодарим на инж. Николай Петров, който повярва в нас и през тази учебна година единадесетокласниците, които се обучават в дуална форма провеждат практическото си обучение в цеховете на фирмата.
-Г-жо Петрова, а как мотивирате родителите да изберат професионалната гимназия за продължаване на средното образование на техните деца?
-За нас е важно, заедно с бизнеса в града, да убедим родителите да подкрепят децата си в избора на професионална гимназия, защото в последните години тенденцията е масово децата да се ориентират към хуманитарни гимназии. Без да подценяваме необходимостта от тези училища, ние вярваме, че младежите, след завършване на този петгодишен период, трябва да придобият и професионална квалификация, да имат професия.
Освен да работим с родителите, ние искаме да запознаем работодателите в нашия град и региона с професиите, и специалностите, по които се обучават учениците от ПГ „Марин Попов“, с качествата, и възможностите на младите хора от гимназията. Убедени сме, че с предоставянето на възможност за професионална реализация на нашите ученици в общинската икономика, ще се намали движението на младежи към София или други големи градове в търсене на добри условия за работа.
-Вие работите по много проекти какви са те?
-Освен проектите за ученически практики в подкрепа на дуалната форма на обучение, ние работим и по проекти по програма „Еразъм +“. Те дават дават възможност за професионална практика на учениците в други държави. Тази година ни предстои пътуване до Италия за учениците от специалностите „Механизация на селското стопанство” ,“Спедиция, транспортна и складова логистика“ и „Експлоатация на автомобилния транспорт“.
-Аз благодаря, че приехте за партньор в изпълнението на проекта „Ръка за Ръка“ в.”Росица”. Ще бъде добре да кажете как виждате ролята на вестника в постигане на неговата цел?
-Аз разбрах, че идеята за този проект се е родила в редакцията на в. “Росица“ по време на разговора Ви с наши ученици от клуб “Млад журналист“. А това е още едно доказателство, че в нашето училище наистина има мотивирани ученици, които искат по време на обучението си да получат не само професионална квалификация, но и да се развиват в различни области на живота.
Освен преди на родителите и фирмите, ние искаме да представим нашето училище пред цялата общественост, не само в общината, но и в региона, а такава възможност ни предоставя в. “Росица“, за което благодарим. Аз се надявам, че чрез него и фирмите могат да представят своите условия за професионална реализация на младите хора, за да останат тук да работят или да се завърнат в нашия град, след завършване на висшето си образование.
И пак се връщаме към учениците, за които правим всичко това. Те, с типичния за младостта си ентусиазъм, ще продължат да учат и да се стараят да стават по-добри. Ще търсят най-доброто място за професионална реализация и ще си сътрудничат с вестника, като публикуват свои творби на страниците за ученическо творчество или като млади журналисти ще пишат за добрите примери в бизнеса и обществото.
Нека всички ние бъдем добрият пример!