Десислава Димитрова – секретар на НЧ „Развитие-1870”
Туптящото сърце на Севлиево – фолклорен ансамбъл „Развитие”, е емблема на всеки празник в община Севлиево. Традиция с неповторим облик, носеща българския дух и съхранените памет, обичаи, ритуали през поколенията. А заслугата е на самодейците, отдали време и труд, с всеотдайност и постоянство, сърце и душа, с огромна любов към фолклора и всичко родно. За едната чест и най-голямата награда – аплодисментите на публиката. Защото в сърцето на самодееца гори нестихващият огън на българския фолклор, за да пребъде и се извиси увековечен с достойнствата си чак и в космоса. Симбиоза, сплав и синхрон между музика, песен и танц, изградени професионално от ръководителите на ансамблите Весела Йорданова и Йордан Йорданов.
Няма празник, градско събитие или събор без песенното, музикалното и танцово изкуство на Детския състав и Представителния ансамбъл „Развитие” при Народно читалище „Развитие-1870”. Доказателство, че с достойната си 63-годишна история, жива е традицията и днес.
Финалният акорд на изминалия творчески сезон беше годишната продукция „Нашето богатство”, провела се в последния майски ден. С двучасов фолклорен спектакъл Весела и Йордан Йорданови представиха пред публиката как се изгражда един артист – танцьор или певец, първите му стъпки и как се възпитава любовта към фолклора чрез изпълненията на обучаващите се деца в Школата за народни танци, Детския ансамбъл и подготвителните групи към Представителния ансамбъл.
На 2 юни по повод националните Славейкови празници в град Трявна ансамбъл „Развитие” бе специален гост с концертна едночасова програма, а в същия ден Детският състав имаше изява в тържествата, организирани в чест на патрона на севлиевското ОУ „Христо Ботев”. Два дни по-късно, децата – самодейни изпълнители, веселиха съборяните в село Ловнидол с песни и танци. Представителната група към Курса за овладяване на български народни хора взе участие в събора за представяне на характерни хора в Плевен и в националното надиграване „Тъпан бие, хоро се вие” в Казанлък. С концертна програма на подготвителните групи към ансамблите на 28 юни бе открит първият търговски център в Севлиево – Ритейл парк.
Традиционно бе участието във фестивала „Фолклорни нюанси” от 19 до 24 юни в Слънчев бряг. Концертните изяви на Детския ансамбъл бяха съчетани с подготвителна дейност и разучаване на репертоара на основния състав. От 1 до 3 юли представителната група към Курса за овладяване на български народни хора се изяви на фестивала „На армане с тъпане” в Разлог. Ансамбъл „Развитие” бе специален гост на 24-ия Международен фолклорен фестивал 2022 във Велико Търново на 25 юли, изява – атестат за представителството му към Националната секция на CIOFF България за следващите четири години. От 28 август до 3 септември във фестивала „Фолклорни нюанси” в Слънчев бряг взеха участие и подготвителните групи към ансамбъл „Развитие”, заедно с представителния състав, съчетавайки полезното с приятното – концертна дейност и обучителен лагер. На 10 септември Ансамбълът изнесе 45-минутна програма на сцената в третото издание на събора „Фолклорно домино” в севлиевското село Горна Росица.
През октомври изявите продължиха по традиция с концерт-спектакъл за празниците на Севлиево, националния събор на групи за български народни хора „Северняшки гайтани” и северняшко хоро на мегдана – шарена черга с народно творчество. Навръх Петковден – 14 октомври, колоритен фолклорен концерт-спектакъл представиха Студентският ансамбъл при Благоевградския югозападен университет „Неофит Рилски” и ансамбъл „Развитие”, с участието и на местната представителна група към Курса за овладяване на български народни хора. Юбилей – 10 години, празнува съборът „Северняшки гайтани”, създаден от Весела и Йордан Йорданови през 2012 г. Съборът се провежда с помощта на Община Севлиево и НЧ „Развитие-1870”. В юбилейното десето издание тази година участваха 13 школи за народни хора с над 300 любители на фолклорното танцово изкуство от всички краища на България. Празник – емблема на Севлиево, с характерна атмосфера, изживяване и завладяваща емоция, преливащи в ритъм, движение, стъпка, пресъздаващи богатата душевност на танцовото изкуство. Фолклорната фиеста завърши със северняшко хоро по тиквено време на площад „Свобода”, където под звуците на музиката танцуваха, хванати за ръце, любители и ценители на нашенските ритми.
Концертните изяви продължиха на 10 октомври с участия на Детския ансамбъл в съборите на селата Богатово и Идилево. Представителният състав весели жителите и гостите на Младен за празниците на селото на 29 октомври. На 30 октомври Детският ансамбъл гостува за събора на село Сенник, на 2 ноември участва с концертна програма в 60-годишнина на ОУ „Стефан Пешев”, а на 5 ноември бе изявата на малките танцьори и певци в Ряховците. Детският ансамбъл изнесе програма и през следващите почивни дни – на 12 ноември в Добромирка, а на 13 ноември – в Хирево. Съвместно с оркестъра и вокалната група към Представителния ансамбъл, децата представиха програма в село Крушево на 19 ноември.
На кратко – от началото на месец юни до момента, 25 са общите концертни изяви на Детския ансамбъл, Представителния фолклорен състав и Курса за овладяване на български народни хора при НЧ „Развитие-1870”. Огромен труд, всеотдайност, търпение и отговорност към съществуването, дейността и развитието на Ансамбъла. Творческият сезон за един състав продължава от септември до края на месец юни. Време, в което в репетиционните зали кипи неспирен процес, разучават се хора и танци, нови песни, композира се музика. През годините художествените ръководители Весела и Йордан Йорданови успяват да създадат програма и да наложат система на обучение, чрез която работят на професионално ниво с децата още в групите на Детската школа. Обучението включва екзерсис, постановка на танцуване, характерна танцова лексика и цялостно изграждане на всеки един изпълнител.
В Детската школа по народни танци при читалище „Развитие” се обучават 120 деца, разпределени в пет групи. Детският ансамбъл „Развитие” включва детски танцов състав и вокална група. 53 са танцьорите в начинаещи и напреднали подготвителни групи, разучаващи репертоара на Детски ансамбъл, както и 4 малки певици.
Осемнадесет са изпълнителите само в подготвителната група към представителния ансамбъл „Развитие”, който е съставен от общо 58 танцьори, музиканти и певци. Обучението и подготовката на танцьорите се организира и осъществява от Весела Йорданова и Йордан Йорданов, а техни помощници са Лилия Христова и Павел Йорданов. Едно от богатствата на ансамбъла е битовият му оркестър – три гъдулки – Велизар Цветков, Николай Колев, Пламен Пенчев, два кавала – Николай Тотев, Андрей Иванов, контрабас – Никола Божков и тъпан – Митко Ангелов. Ръководител на оркестъра е Пламен Пенчев, който преоркестрира всяко музикално произведение от репертоара на ансамбъла, предвид дългогодишното модернизирано звучене. На професионално ниво са и четиримата певци – Веска Вълева, Полина Колева и Дафин Паскалев. Ръководител на вокалната група е Николина Ботева.
С ансамбъл „Развитие” през поколенията се предава красотата и богатството на родния фолклор, безкористно и всеотдайно, горейки в безброй тупкащи сърца. За самодееца няма делник, няма празник без хубавата лудост – душата да запее, сърцето да заиграе, краката да потропват игриво, а ръцете да пляскат в ритъма на хорото. Ще пребъде тази отколешна традиция и любовта към културата и изкуството ще озарява вовеки Севлиево!