ДЕСИ ДИМИТРОВА
Всяко училище има своя история, личности и събития, с които се гордее. Школското звънче на основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в севлиевското село Петко Славейков вече 125 години събира децата, за да се учат на четмо и писмо, да усвояват знания и да се подготвят за живота. Храмът на знанието тържествено отпразнува своя юбилей с празнична програма от песни, стихове и танци.
„Вече 125 години основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Петко Славейков е огнище на българщината и толерантността между етносите в селото. Първи в селото е започнал да учи децата на четмо и писмо Петър Каймазов през лято 1893-то, след него делото му поема Христо Тотев от Севлиево, отначало в частна къща, а по-късно в етаж от Кметството, за да се стигне до 1909 г., когато се построява първата сграда с пет класни стаи. Училището приема за свои патрони първоучителите Кирил и Методий. През 1926-1927 г. се стига до разкриването и на прогимназиални класове.
Учителските колективи винаги са били сред първите в учебно-възпитателната работа в Севлиевска община и Габровска област. Тук първи се сляха в едно турското и българското училища, първите летни детски градини към училищата в общината са в село П. Славейков. Първи сме и във въвеждането на целодневното обучение с учител-възпитател, първи от селата създадохме компютърен кабинет, за да стигнем и до първото газифицирано селско училище в общината и в областта. Има една народна мъдрост – „Село без училище е като гора без птици, а училище без деца, е като кошер без пчели!“. Вече 125 години нашето училище посреща и изпраща своите възпитаници, превръщайки ги в зрели и житейски реализирали се хора. Най-голямата награда за учителите, посветили живота си на тази благородна професия, са знанията и уменията на учениците им, огънчетата, разпалени в очите им и любовта към книгите и учението“, каза в приветственото си слово директорът на училището Маргарита Тинкова.
На годишнината присъстваха Георги Маринов – началникът на Регионалното управление на образованието – Габрово, Дарина Цонкова – директорът на ДГ „Мечо Пух“ в селото, представители на Кметството, Пенсионерския клуб, НЧ „Възраждане-1927“, Венета Петкова – директорът на ЦПЛР – ДК „Й. Йовков“, Тома Томев – директорът на СУ „В. Левски“, представители на Община Севлиево, ПГМЕТ „Ген. Иван Бъчваров“ и ПГ „Марин Попов“, учители-пенсионери, родители и деца.
„125 години за едно училище са наистина много. Много за доказване на просперитет, самочувствие, на знанието, словото, на мъдростта на народа. Историята на едно училище се пише от неговите учители и ученици. Уважеми колеги, запазете енергията и професионализма си, осъзнавайки обществената значимост на своята роля в развитието на младите хора. Мили ученици, преследвайте и сбъдвайте мечтите си, бъдете носители на нови послания“, обърна се към присъстващите началникът на РУО – Габрово Георги Маринов. Той подари на училището енциклопедия с 9000 страници, с пожеланието всяко дете да ги разгръща, чете и знае. Своите поздравления по случай годишнината поднесоха и бивши ученици от Випуск 2014.
След официалната част, програмата продължи със стихове, песни и танци в изпълнение на учениците. Всички деца получиха тениски с логото на училището и химикали. И както подобава на рожден ден, накрая всички гости на празника си похапнаха от вкусната торта.
От ръководството и колектива на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. П. Славейков изказват благодарност на спонсорите: ЕТ „Здраве“, с управител д-р Юсеинов, „Просвета“ АД, „Петков систъмс“, „Никипласт-М“, с управител Момчил Кънев, ЕТ „Бианка“, Ердоан Узунов, сладкарница „Росица“, Мирослав Марков – управител на книжарница „М-Прес“, НЧ „Възраждане-1927“, Кметство и Пенсионерски клуб в селото. Благодарност и на г-жа Мариета Тотева за специалния подарък по случай юбилея на училището – гоблен с българската азбука, магнити и ключодържатели с ръчно везана шевица.