РУЖА ЛЮБЕНОВА
В поредица от срещи с интересни личности и факти Сдружение „Деветашко плато” привлича широк кръг от местни хора и доброволци, милеещи за този край и стараещи се да го развият и оживят. Ще припомним, че то обединява девет села – Крамолин, Агатово, Брестово, Горско Сливово, Деветаки, Крушуна, Къкрина, Кърпачево и Тепава, разположени в административните граници на три общини – Летница, Ловеч и Севлиево. Членове на сдружението са фермери, младежи, пенсионери, представители на читалищата, кметове на общини и населени места, неправителствени организации и др.
На 7 декември в село Крамолин Сдружение „Деветашко плато” организира среща-беседа на тема „Ценни религиозни културно-исторически обекти в селата на Деветашкото плато”. Лектор беше Десислава Вутова, магистър по Балканистика и уредник в Музея на занаятите в Троян. „По време на проучванията на място в селата Къкрина, Брестово, Агатово, Крамолин и Горско Сливово бяха открити нови интересни данни за строителите и иконописците на храмовете, които попълниха „бели петна” в историята на обектите и в биографиите на майсторите – съобщиха след срещата организаторите. – Спомената бе и малката селска джамия в Горско Сливово, която е една от най-старите в Северна България (от средата на 16 век). Благодарим на читалището и пенсионерския клуб в Крамолин за организацията и предоставяне на помещението за беседата”, допълниха от сдружението.
Срещата в Крамолин бе част от поредица срещи с интересни личности, планирани в проекта „Активни граждани в селата“, изпълняван от сдружение „Деветашко плато“ в партньорство с местната общност. Този проект се изпълнява с финансова подкрепа в размер на 110 000 евро, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Основната му цел е повишаване на гражданската активност и обществената осведоменост и привличане на широк кръг граждани и доброволци в процеса на развитие и оживяване на този край. Дейностите на сдружението плато” са насочени главно към опазване и развиване на ресурсите на региона, повишаване на уменията на местните хора за управление на природните дадености и превръщане на платото в атрактивно и популярно място за туризъм, отдих и обучение.