РУЖА ЛЮБЕНОВА
Министерството на регионалното развитие и благоустройството пусна на 1 декември т. г. списък на хората, определени от общинските администрации за контакт със сдруженията на собствениците, които искат да санират домовете си. За Севлиево това е Петър Бончев, провери в. „Росица”. Както е известно,общинските и районните администрации са водещи партньори при изпълнението на проекти по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фон – етап I“. Сдруженията на собствениците трябва да сключват партньорски споразумения с тях преди подаването на предложения за изпълнение на инвестиции, допълниха от министерството. И уточниха, че гражданите могат да се обръщат към общините, за да започнат подготовка на документите за саниране. Списъкът с контактните лица е за тяхно улеснение.
Представителите на Сдруженията на собствениците могат да осъществят връзка с тези лица, преди да започнат подготовката на документи за кандидатстване, както и по въпроси свързани с цялостния процес на кандидатстване.
Седмица преди това Министерството на регионалното развитие и благоустройството публикува проект на Насоки за кандидатстване по процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I на многофамилните жилищни сгради, с изменен срок за подаване на предложения за изпълнение на инвестициите за саниране. Министър Иван Шишков съобщи, че „в публикувания документ срокът за кандидатстване е до 31 май 2023 г. До тази дата ще могат да бъдат подавани проекти за изпълнение на инвестиции, които да получат 100 % безвъзмездна финансова помощ от Плана за възстановяване и устойчивост.
Предвидено е и изменение в разпределението на финансовите средства по процедурата. Така например вече за всяка община е определена максимална стойност на безвъзмездната финансова помощ, която тя може да получи за сгради на своята територия.
Регламентира се също разходите за изготвяне на техническо обследване, технически паспорт и енергийно обследване да се възстановяват, без да е необходимо да се предоставят разходооправдателни документи за одобрените проекти за изпълнение на инвестиции…
За да кандидатствате по програмата, трябва да имате предвид, че Вашата жилищна сграда следва: да е с повече от 4 самостоятелни обекта, принадлежащи на повече от един собственик, и да е проектирана преди 26 април 1999 година. Най-малко 60 на сто от нейната разгъната застроена площ да се заема от жилища. Да е учредено сдружение на етажната собственост по реда на ЗУЕС. Да е извършено обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, архитектурно заснемане и изготвен технически паспорт. Да е извършено обследване за енергийна ефективност и издаден валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ, за всяка сграда включена в предложението”, съобщиха от МРРБ.