На 6 декември Българската православна църква отбелязва празника на свети Николай. Той е роден в гр. Патара. Според преданията, той е човекът, който незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща и благодарение на това той омъжва трите си дъщери. На светеца се приписват и много чудеса, избавящи моряците и пътуващите по море от водните стихии. Умира през 342 г. в гр. Мира, Ликия, в югозападна Мала Азия.
В Българската православна традиция светецът Николай, чието име означава „побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите. Според народно-християнския мит за подялбата на света, нему се паднали моретата, реките, езерата. Той е господар на целия подводен свят – рибите и водните демони. На този ден се украсяват коледните елхи, а на трапезата се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи, най-често това е пълнен шаран.
Свети Николай Мирликийски се почита още като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.
В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до Николай – Никол, Никола, Нейчо, Николина, Николета, Кольо, Нина, Ница, Ния и др. На празника, за да уважат именника в дома му, идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени.
Денят е всенароден празник и се чества и в семействата, в които няма именник. В традицията на празничната маса се сервират ястия с риба, най-често – пълнен шаран с орехи.
Освен на 6 декември, Никулден се празнува и на 9 май, когато е т. нар. Летен Никулден. На 9 май Православната църква чества пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски от гр. Мира (Мала Азия) в гр. Бари (Италия). През 1077 г. Мира бил завладян от селджукските турци. За да не бъдат поругани светите му мощи, светецът в съновидение разпоредил на свещеник от Бари да пренесе мощите му в своя град, където живеело компактно гръцко население. Това станало на 9 май 1087 година. През 1139 г. в Бари е бил построен храм, посветен на св. Николай, където и до днес почиват мощите на великия светител. Този църковен празник в България е известен като „летни Свети Николай“.
Защо се яде шаран?
Разказва се, че св. Николай Мирликийски спасявал кораби и моряци, заради което е получил властта си над моретата, теченията и морските урагани. Поради тази причина лодките и корабите не плуват в открито море на този ден. Тогава се закрива есенно-зимният риболов и по този случай моряците, рибарите и семействата им правят голямо угощение с рибни ястия. По традицията, рибата трябва да е шаран. Според легендите, в дъното на лодката на рибар се отворила дупка, която свети Николай затворил с шаран. От тогава се смята, че шаранът е жертвена риба, а последният улов се принася в жертва на светеца.
Рибник с шаран
Необходими продукти:
шаран – 1 брой, около 1.5 кг
лук – 500 г
орехи – 250 г
олио – 4 с. л.
масло – 30 г
Начин на приготвяне:
Почистваме шарана и махаме гръбната му кост. Нарязваме на дребно лука и го запържваме в олио и масло. Като омекне, прибавяме начуканите орехови ядки, посоляваме и пълним шарана. Ако остане от плънката, подреждаме я около рибата в тавичката. Печем в намазана с олио тавичка до готовност – 20 минути на кг риба.
Шаран, пълнен с орехи
„Манастирски вкусотии от магерницата на монахиня Анисия“. Книжката с рецепти на игуменката на Батошевския девически манастир – майка Анисия, отскоро е притежание на читалищната библиотека в с. Ловнодол. А по повод Никулден, председателката на Читалищното настоятелство Венка Петрова изпрати на редакционната ни поща подходяща за празника рецепта.
Ето я и нея:
Измиваме и изчистваме един голям шаран, посоляваме го отвън и отвътре. Отделно изпържваме 5-6 големи глави лук, прибавяме една чаша сварен ориз, чер пипер, малко джоджен и една чаша счукани орехи.
Всичко се обърква много добре и с тази смес пълним шарана. Зашиваме го и го слагаме в тава, в която, като решетка, сме сложили няколко лозови пръчици. Поливаме го с олио и го печем в умерена фурна.