РУЖА ЛЮБЕНОВА
Общо 367 са хората над 90-годишна възраст в област Габрово, съобщи на 27 ноември т. г. в. „24 часа”. „В Севлиево един е на 100, а двама са на 101 години… В град Габрово столетниците са четирима, като трима души са на 100 години, а един е на 102. В град Дряново има регистриран един човек на 100 години. В габровското село Трънито има един жител на 99 години… В Севлиево са регистрирани двама души на 99 години, в Трявна четирима са на възраст 98 години.”
Преди две години известната журналистка Мира Добрева превърна в книга телевизионния си проект „Столетниците на България“. През 2020 година тя издаде книгата си „Столетниците – благословия или орисия“. Представи я в много градове, сред които бе и Габрово. На въпрос на репортера Димитър Бахчеванов от сайта „ZAKAZANLAK.BG” дали е открила рецепта за дълголетие, Мира Добрева отговори:
„Повечето столетници, които открих, не живеят в големите градове. Животът им е семпъл, но много спокоен. Забелязала съм обаче някои общи черти, независимо от тяхното здравословно състояние. Всички те твърдят, че не спазват диети. Всъщност, ястията им са обикновени – спанак, коприва, домати, както мляко и яйца, но домашно производство. Всички те обаче приключват с храненето си около 18 часа, а след това не консумират дори плод. Повечето си признават, че пийват по малко – ракийка, винце, мастика… Тук трябва да уточня, че не призовавам хората да консумират алкохол.
Другата отличителна черта е, че тези хора имат добра двигателна активност. Един от тях ми сподели, че всеки ден изминава около десет километра, друг работи в градината, една от столетничките пък плете. Всеки не престава да работи с главата си, т.е. въпреки тежестта на годините, не се предава и продължава да бъде активен.
И днес поддържам контакти с голяма част от героите си. Те искат да ме чуят, да се видим, ако има възможност. За съжаление, времето не ми позволява да обърна на всички достатъчно внимание, което те заслужават. Категорично мога да кажа, че предаванията, а и книгата, ме промениха много – самата аз станах по-добър човек”.
А относно дали има отговор на заглавието на книгата си – „Столетниците – благословия или орисия“, Мира Добрева казва: „Една от жените, с които се срещнах, всеки ден се молеше Господ да я прибере.
Дори казваше, че върши грехове, за да си отиде по-бързо от този свят. Друга моя събеседничка пък ми казваше: „Радвай се на живота, защото той е хубав“. И това – докато разглеждаше снимки на внука си в Канада по интернет. Всъщност, животът на всеки човек зависи от самия него, за щастието няма формула. Най-интересно за мен бе как тези хора, които са живели при съвсем различни условия, въпреки годините, са жизнени, адаптивни и ценят всеки един миг.
Столетниците не гледат много телевизия, особено новинарските предавания, където голяма част от тях създават негативизъм. Затова сега се опитвам да се абстрахирам, доколкото е възможно, от подобни вести. Те уж те правят съпричастен, но всъщност информираността по тези теми събужда недоволство и неудовлетвореност.”