Наближава края на строителния сезон, и въпреки че все още се радваме на хубаво време, метеорологичните условия скоро ще наложат да се спрат строителните дейности. Какво е направено и какво има още да се прави по изпълнението на Капиталовата програма, коментира за в.“Росица“ кметът на Община Севлиево д-р Иван Иванов.
-На какъв етап е изпълнението на Капиталовата програма, д-р Иванов?
-В голяма степен наближава изпълнението на почти всички обекти от програмата в края на годината – и ремонта на улиците, и изграждането на новите улици в ж.к. „Митко Палаузов“, новата детска площадка и зоната за отдих. Приключи изграждането на детските и фитнес площадките в града, и в някои от селата. Остават да бъдат довършени три улици, надявам се това да стане до края на месеца или началото на другия. Приключихме с асфалтирането на алеите в гробищния парк и продължаваме с проекта за разширяване на новия гробищен парк. Обектите от капиталовата програма ще бъдат изпълнени.
-Как се отразяват високите цени и доставките на строителните материали? Искат ли строителните фирми анексиране на договорите за допълнително финансиране?
-По някои от тези договори, или процедури, които са проведени преди време има такива искания. Договорите от тази година са съобразени със сегашните цени, но тези от предходните години вече не са актуални и може и да има проблем. Но към момента не сме доплащали по никой договор.
-В началото на месец ноември подписахте споразумение с МРРБ за получаване на половината – 1 275 417 лв. от исканите 2 550 834 лв за изграждането на Източния водопровод. Получени ли са тези средства и започнаха ли дейностите по изпълнението на проекта?
-В момента сме получили 25 % от стойността без ДДС и споразумението е така направено, че трябва да получим до края на годината още 25% от сумата без ДДС. Строителните дейности все още не са започнали, защото на този етап е трудно да започнем с 50 % от средствата. Ние имаме проект, който има строително разрешение за целия обект. Договорът с изпълнителя също ще бъде за целия обект. Надяваме се по-скоро да има бюджет, да има правителство и да има някаква сигурност, че ще получим останалата половина от средствата, защото няма как да започнем с половината средства или да направим договор за половината средства. Процедурата за изпълнение е за целия обект и за цялата сума.
-За съжаление отново в общината има села, които са на воден режим. Дали държавата ще се съобрази с това обстоятелство и осъзнае, че средствата са необходими за водата на хората?
-Тази година нивата на водоизточниците са рекордно ниски. Затова има режим по селата по Източния клон и остават части от този водопровод, които като се завършат, проблем няма да има. До голяма степен този проблем е намален, защото ако не бяха изградени тези 23 км от довеждащи водопроводи, щеше да бъде много по-тежко тази година.
-Доста често се коментира темата за контрола върху извършените ремонти, като упреците са към Общината. Как ще коментирате този проблем? До колко Общината може да контролира изграждането на един строителен обект?
-Общината може да контролира и тя го прави, като в много случаи има сигнали, които са свързани с проблеми, преди да са завършени обектите. Скоро имаше такива сигнали за паветата на централната градска част. Участъкът беше разделен на три, единия все още не е завършен, заради обхода на града, заради трафика. Ремонтът на улицата в централна градска част ще продължи.
Когато бъде завършен, тогава се приема работата и тогава се плаща на изпълнителя. Във всеки договор има гаранционни условия, и , ако нещо не е направено качествено, но се отстранява за сметка на фирмата изпълнител.
-Има ли случай, когато Общината е наложила санкция или е задължила фирмата да направи ремонт за нейна сметка?
-Има, разбира се, и то не един.
-Каква ще бъде зимата за вас, кметовете и в частност за община Севлиево?
-Цената на електроенергията и природния газ е притеснителна. Сметките ще са големи и трябва максимално да пестим местните средства, които успяваме да генерираме в бюджета, за да можем да покриваме по-големите в пъти разходи, спрямо предходни години. Надявам се да не стигнем до там, с цел по-големи икономии, да спираме някъде дейности. За пръв път се случва Общината две години подред да е с един и същ бюджет, но е проблем, защото с 1/12 от предходния, първо ситуацията е друга, цените са други. Като нямаме републикански бюджет, ние нямаме субсидия за капиталови разходи, не може да се правят ремонти. Общината няма да спре да работи, но се надяваме максимално бързо да има бюджет.