Тази година основно училище “Стефан Пешев” навършва 60 години от създаването си. По този повод и за принос в развитието на образованието на тържествена сесия на ОбС училището беше удостоено с високото отличие “Почетен знак на Севлиево”. На 2 ноември беше сложено началото на празничната програма за честването на достойната за уважение годишнина на училището, която включва инициативи цялата година.
За равносметката на тези 60 години, за делниците на учителите в обучението на децата и подготовката им за утрешния ден, разговаряме с директора на училището Емилия Неделчева.
– Г-жо Неделчева, каква е равносметката за постигнатото в ОУ”Стефан Пешев през тези 60 години? Много или малко са тези години?
-Дали са много или малко 60 години, както за всичко друго, е въпрос на гледна точка. За едно училище са малко, като имаме предвид, че в България има много училища, които имат повече от 150-годишна история. За един учител са много, защото училището е не просто работно място – това е начин на живот. Има учители, които са работили само в нашето училище – Марин Маринов, например, учител по ФВС и треньор по волейбол; Стефка Йонкова – начален учител с почти 40-годишен стаж в училище. Има учители, които са били ученици в ОУ „Стефан Пешев“ и сега са учители.
-Характерното за това училище е, че учителите отделят много внимание към учениците не само в клас. Много се занимават с тях? Как се мотивират учителите за тази грижа и внимание към учениците? Може да споделите личен опит, Вие от скоро сте директор на училището.
-Трябва да обичаш това, което правиш. Да се трудиш, да се самообразоваш, да бъдеш всеотдаен. Моите колеги са истински будители.
-Какво е предизвикателството да сте директор на екип, в който сте била част от него? С какво са свързани амбициите Ви занапред?
-Аз съм част от екипа на ОУ „Стефан Пешев“ повече от 20 години. С много от колегите работим заедно отдавна и имаме изградени отношения на уважение, доверие и подкрепа. Точно това е, което помага, защото ние продължаваме да работим заедно.
-Много често имена на ученици от Вашето училище са носители на високи призове от различни състезания и олимпиади. Каква е тайната за тези успехи, как успяват учителите да ги мотивират да участват и печелят в надпреварата?
-Това, което ни помага в работата като екип, ни помага в работата и с учениците – уважение, доверие и подкрепа. Когато учителите вярват в своите ученици, уважават ги и ги подкрепят, успехите са постижими. А нашите ученици имат успехи във всички области.
-До какви високи върхове са достигнали възпитаниците на ОУ”Стефан Пешев?
-Трудно ми е да отговоря на този въпрос с имена. Но мисля, че когато нашите ученици продължават успешно своето образование, когато са станали добри и достойни хора, то ние поне малко сме си свършили работата.
-А учителите?
-Успехът има различни измерения и когато учителят се чувства удовлетворен от работата си, значи е успял. Но все пак в летописната ни книга са записани успехите на Марин Маринов, под чието ръководство волейболният ни отбор става национален шампион; в Севлиево се помни хорът, който ръководи Руска Медарева. Трима наши учители са носители на наградата на СБУ – Габрово „Учители-будители на бъдещето“ – Рени Ковачева, Милена Тотева и Станимира Мраморска. Николай Захариев, директор на училището 29 години, е носител на награда на СБУ за социално партньорство, Детелина Ковачева – на Златна значка от конкурс „Синдикалист на годината“. Двама са наградени с грамота „Неофит Рилски“ – Бистра Студенкова и Димитринка Стефанова, а г-жа Стефанова през месец май получи специалната награда на председателя на СБУ Янка Такева в конкурса Учител на годината в категория „Директори и заместник-директори“.
И когато говорим за награди, непременно трябва да се каже, че училището е носител на Орден „Кирил и Методий“ – I степен от 1970 година, а през 2022 – на Почетен знак на Севлиево за принос в развитие на образованието.
Непременно, защото тези отличия са заслуга на всяко едно дете, на всеки учител, на родителите, на обществеността.
-Какви събития са включени в програмата за честване на 60-тата годишнината на “ОУ”Стефан Пешев” през цялата година?
-Ние обявихме учебната 2022/2023 година за юбилейна за нашето училище и всички дейности и успехи посвещаваме на 60-тата ни годишнина. Мотото на тази юбилейна година е „60 години успяваме ЗАЕДНО“. Иска ми се с всичко, което правим, всяко дете, всеки колега, всеки родител да се почувства част от тези 60, защото те са на всички нас. На тържествено заседание на Педагогическия съвет поканихме бивши учители, защото искаме да изразим нашата благодарност към всеки един от тях. Вече си имаме и училищен химн, който създадоха наши колеги.
Подредихме ретро изложба във фоайето на училището, където представихме учебни пособия и предмети от по-далечно и по-близко минало. Изложбата предизвика любопитството на децата, а на нас даде възможност да си припомним и да им разкажем. Любопитно е, че сред предметите от миналото има и дневник на класа (хартиен), какъвто голяма част от учениците не са виждали.
В последната седмица преди патронния празник всяко голямо междучасие и в двете сгради на нашето училище организирахме различни дейности – децата от първи клас рецитираха заедно „Аз съм българче“ – това е нещо, което трябва да се види – близо 90 деца рецитират ЗАЕДНО! Имаше танци, демонстрации на клуба по ракетомоделизъм, игри на шах, хоро, стихове за народните будители. В училище имаме две вокални групи – в начален и в прогимназиален етап и техните ръководители Бояна Пенчева и Радка Цвяткова организираха празничен концерт в двора на училището пред всички ученици и учители и ни впечатлиха с разнообразен репертоар и професионални изпълнения. А празничният концерт на патронния празник беше с участието на различни поколения наши ученици и учители –ЗАЕДНО!
-Кои от посланията за успехите на един учител сте научила от Вашите учители и сега предавате на ученици и учители?
-Каквото и да правиш, трябва да го правиш с ум и сърце. И децата трябва да научим на това.
-Как си представяте ОУ”Стефан Пешев” след 60 години? Какво искате да се случи непременно?
– Не си го представям. Като имам предвид промените, които настъпиха не само в нашето, в училището въобще през последните години, не мога да си представя как би изглеждало едно училище след 60 години. Не знам как би изглеждал светът. Иска ми се, когато четат след нас летописната книга на училището, ние да сме миналото, с което потомците ни ще се гордеят.