РУЖА ЛЮБЕНОВА
През септември експерти на Регионалната инспекция по околна среда и водите -Велико Търново провериха състоянието на 44 природни обекта – 32 вековни дървета, 9 защитени територии и 3 дървета, за които са постъпили предложения да бъдат обявени за защитени, съобщиха от екоинспекцията. Сред тях е и защитената местност Лафтин в землището на село Кормянско, община Севлиево.
Ще припомним, че тя обхваща 187,915 дка и е местообитание на редки и застрашени птици – черен щъркел, бухал и др. Там е забранено всякакво повреждане на дърветата – кастрене, чупене на клони и др., забранена е пашата на домашни животни, лагеруване и преминаване или паркиране на моторни превозни средства. Не е позволено разкриване на кариери, провеждане на минно-геоложки и други дейности, с които се поврежда или изменя както естествения облик на местността, така и на водният й режим. От сечите са разрешени само отгледни и санитарни. Забранено е всякакъв вид строителство. Сега, при проверката на екоинспикторите в Лафтин няма констатирани нарушения, уточниха от РИОСВ-Велико Търново.
В останалите обекти, обходени от екоинспекторите, са проверени вековни дървета от вида бял и черен бор, зимен и летен дъб и др. По-голяма част от дърветата са в добро общо състояние. Четиринайсет дървета в землището на търновското село Тодювци са напълно изсъхнали и ще бъде предложено техния статут на защита да бъде премахнат и да бъдат заличени от Регистъра на вековните дървета в България. До момента, на територията на двете области – Велико Търново и Габрово, са обявени 119 защитени вековни дървета, обединени като 87 обекта.
„В РИОСВ-Велико Търново са постъпили три предложения за обявяване на вековни дървета за защитени – две дървета от вида благун в с. Мийковци, общ. Елена и сребролистна липа в с. Царски извор, общ. Стражица. След извършените проверки е установено, че две от дърветата – благун и сребролистна липа са в добро състояние и може да се направи предложение за обявяването им за вековни. Вторият благун не е в добро състояние.
Дървото има голяма хралупа в стъблото и много изсъхнали и начупени клони”, констатирали екоспециалистите. Проверени са и защитени територии в общините Свищов и Елена. Не са констатирани нарушения на режимите в защитените местности „Находище на български сърпец“, „Божурлука“, „Находище на българска гърлица“ и „Русалка“, разположени в землищата на селата Алеково, Горна Студена и Хаджидимитрово, общ. Свищов. Същото е констатирано и за имот в с. Ореш, общ. Свищов, попадащ в границите на Природен парк „Персина“.