„Памет българска“. Това е името на експозицията, подредена в Заемната за възрастни на Градскать библиотека, в която, в продължение на един месец, ще бъдат изложени редки и ценни издания от фонда на библиотеката.
В дните преди най-българския празник 24 май – Денят на българската просвета и култура и славянската писменост, посетителите ще могат да видят два ръкописа, църковни книги – „Псалтир“ и „Апостол“, принадлежал на свещеник Ненчо Несторов, първото издание на „Кириакодромион, сиреч Неделник“ – първата печатна книга на новобългарски език. Съставена е от Софроний Врачански и издадена през 1806 г. в румънския град Римник. Книгата представлява сборник от 94 неделни и празнични проповеди и поучителни слова, събрани върху 530 страници хронологично по реда на годишните празници, за които се отнасят.
В експозицията могат да се видят и първият том на съчинения на Хелвций, издадени в Париж през 1792 г.(на френски език); “Денница на новобългарското образование” на Васил Априлов от 1841 г., „Общое землеописание“, с автор Константин Фотинов от 1843 г., „Първичка българска граматика“ на Иванчо Богоров, 1844 г.; Сборникът „Български народни песни“ – съдържащ текстове на народни песни от различни части на България, съставен от братята Димитър и Константин Миладинови от Струга. Той е издаден през 1861 година в Загреб, под заглавие „Български народни песни собрани одъ братья Миладиновци Димитрія и Константина и издани одъ Константина. Въ Загребъ въ книгопечатницата на А. Якича. 1861.“.
В експозицията могат да се видят две от книгите, принадлежали на Стефан Пешев, както и учебни издания, използвани в българските училища през 19 век. Ценните издания могат да бъдат разгледани до 15 юни 2018 г.