РУЖА ЛЮБЕНОВА
Габровската Окръжна прокуратура предаде на съд тринайсет души за участие в организирана престъпна група, вършила данъчни измами. Ръководител на групата е счетоводител от Габрово, с инициали Т. А. Други трима – двама мъже и една жена, също от Габрово, са били в ръководството на групата, а останалите деветима са участници – хора, полакомили се за пари от точене на ДДС с фалшиви фактури или криели данъци. Всички те доскоро били разследвани от Специализираната прокуратура, но след здакриването й с тях се заела Окръжна прокуратура-Габрово. Обвинителният акт срещу 13-те вече е написан и внесен в съда, а първото заседание по това дело е насрочено за 5 декември т. г., обясниха за в. „Росица” запознати. Обвиняемите ще отговарят „за ръководене и участие в организирана престъпна група, създадена с користна цел и с цел участниците в нея да вършат съгласувано в страната престъпления против данъчната система, както и за избягване на установяване и плащане на данъчни задължения в големи и особено големи размери”.
Повече за дейността на групата научихме от Цвета Димова, пресаташе на Апелативнатна прокуратура във В. Търново, която е взела случая под специален надзор. Внесеният обвинителен акт в Окръжен съд – Габрово е срещу Т.А., П. А., Ф. Ю. и М. Й., всички от Габрово за това, че през периода януари 2016 г. – ноември 2019 г. в Габрово и на територията на цялата страна Т. А. е ръководил организирана престъпна група – структурирано трайно сдружение на три и повече лица, както и срещу участниците в нея – П. А., Ф. Ю. и М. Й., като групата е създадена с користна цел и с цел да вършат съгласувано в страната престъпления против данъчната система по чл. 255 от Наказателния кодекс.
Деянията на останалите девет лица са квалифицирани по чл. 255 ал.4 във вр. с ал.3 във вр. с ал.1 т.2 предл.“първо“ т.6 и т. 7 във вр. с чл. 26 ал. 1 във вр. с чл. 20 ал. 2 от НК за това, че в рамките на периода януари 2016 г.- ноември 2019 г. в Габрово и на територията на други градове в страната, при условията на продължавано престъпление, в качеството си на лица, които осъществяват фактически действия и функции по управлението на различни търговски дружества, чрез използване на фактури с невярно съдържание, избегнали установяването и плащането на данъчни задължения в големи и особено големи размери.
Нанесените щети на държавния бюджет са в размер на 279 702 лв, като част от тях са възстановени до приключването на досъдебното производство. Делото е взето на специален надзор от Великотърновската апелативна прокуратура.”
Ще добавим само, че Данъка върху добавената стойност е най-голямото перо в приходната част на републриканския бюджет – съставлява почти половината от всички приходи. И че по данни на НАП страната ни губи между 750 и 800 млн. лева всяка година от измами с ДДС, но според експерти тази сума е значително повече.