МЕЛНУР НУРИЕВА, клуб “Журналист”, СУ”Васил Левски”
Този летен сезон за трети път група от ученици от СУ ,,Васил Левски” взе участие в националната програма ,,Отново заедно”. Аз и още 39 ученици от училище разгледахме и опознахме величествената Родопа. Ръководители на групата бяха учителите Соня Петкова, Симеонка Димитрова, Бистра Банева и Мартина Владимирова.
Първия ден посетихме Асеновата крепост, която се извисява величествено на 2 км. от Асеновград. Крепостта е границата между Горнотракийската низина и великата Родопа. Следващата ни дестинация беше Бачковският манастир ,,Успение Богородично”, който е вторият по големина манастир след Рилския.
На следващия ден разгледахме най-високо разположения град в България – гр.Смолян. Гледката към планината бе уникална. Посетихме историческия музей ,,Стою Шишков”, който има огромен фонд от исторически, археологически и културни артефакти от древността до днес в Родопа планина. Музеят ни посрещна с звуците на 121 родопски чана и небесна завеса от халища. Там се съхранява египетски амулет на почти 4000 години с формата на бръмбар-скарабей, открит в древна тракийска могила, единствен по рода си по нашите географски ширини.
Третият ден започнахме с разходка в планината. Качихме се до телевизионната кула на връх Снежанка и се насладихме на красотата на нашата прекрасна природа. Следобяд отпътувахме до архитектурния и фолклорен резерват – село Широка лъка, където разгледахме чудните стари къщи и се полюбувахме на Широколешката река.
Най-дългият ден беше четвъртък, почти цял ден пътувахме. Посетихме Великия Перперикон – най-големия мегалитен комплекс на Балканския полуостров. Научихме, че археологическият обект е обитаван от траки, римляни, византийци и българи още преди 8 века и е унищожен през XIV век от османските войски. Бяхме изморени, но и развълнувани от това, което чухме и видяхме. Природният феномен ,,Каменната сватба” край с. Зимзелен впечатли много мен и моите приятели. Най-забележителни от всички скални фигури бяха 10-метровите скали, които наподобяват прегърнати младоженци. Денят завърши с кратка разходка по улиците на Златоград сред възрожденските къщи с уникалните им кръгли комини.
Петият ден ми стана любим, защото сбъднах една от моите мечти – от 6.клас исках да посетя Роженската обсерватория – най-голямата астрономическа обсерватория в Югоизточна Европа и на Балканския полуостров. За съжаление, не успяхме да наблюдаваме с телескоп, защото го посетехме през деня. НО въпреки това късметът беше с нас, семейство Рахневи от София, които обичат астрономията и които имат връзка със Севлиево, ни направиха голям жест – те ни разказаха, показаха и разведоха в другата част на обсерваторията. Много сме благодарни на астрономите, че отговориха на всички наши въпроси и искрено вярвам, че след това посещение в поне едно дете се запали искрата.
И този път видях панорами и чух истории, които няма да забравя, които ме карат да бъда горда и щастлива, че моята родина е България – древна, велика и неповторима!