• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
сряда, 14 май 2025
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Д-р Иван Иванов: “Общинските пътища се поддържат, но състоянието на улиците в селата наистина е много лошо”

Не може да се поправят пътища, които повече от 30-40 години не са били поддържани

от Вестник Росица
28.12.2017
в Интервю
0 0
0
МИНКА МИНЧЕВА
Синоптиците обещават топла есен, което е добра предпоставка за продължаване на строителния сезон. На какъв етап e реализирането на строителната програма на Община Севлиево, коментира за в.“Росица“ кметът д-р Иван Иванов.
-Г-н Иванов, всички обекти в една строителна програма са важни, но за жителите на една община от особена важност са пътищата. От сигнали на читатели на вестника разбирам, че положението с улиците вътре в селата е трагично. Как и кога ще се реши този проблем на територията на община Севлиево?
-Общинските пътища се поддържат сравнително добре. Дори и в момента се почистват и окосяват от храсти и треви, но положението на улиците в населените места наистина е много лошо. Не може да се поправят пътища, които повече от 30-40 години не са били поддържани. Не е малък броят на селата в нашата община, не са малко и километрите дължина на улиците в тях. И парите, които са необходими, за да ги приведем в нормално състояние, са в размер, непостижим за нашия бюджет.
В планирането на средствата за ремонти всяка година отделяме по някаква сума, но тя е крайно недостатъчна. Обикновено служи за „закърпване“ на дупките – частични ремонти, които да направят улиците проходими за моторните превозни средства в селата. Но те са нетрайни – издържат най-много една зима.
Имаме само 2-3 села, за които мога да кажа, че състоянието на улиците е в добро състояние. Достигането на това ниво във всички села ще е доста дълъг процес от време.
-Специалистите казват, че е по-добре да се направи цялостен ремонт на една улица, отколкото всяка година да се  харчат пари за изкърпване на дупки, които траят само една зима. Това не е ли по-добрият вариант?
-Преди година асфалтирахме така една улица, но в селото освен нея, има още 5 такива. Асфалтирането само на една улица струва 200-300 хил. лв. Години наред тези улици не са били поддържани и не е възможно за една – две години да бъдат приведени в нормален вид. Хората не знаят, че реконструкцията на един километър асфалтиран път струва няколкостотин хиляди лева.
-На какъв етап е санирането на сгради по проекта на  ОП“Региони в растеж“?
-Частта, която се отнася за обществените сгради – училища и детски градини, е на финален етап. Правят се довършителни работи. Напълно беше завършено санирането на сградата на Пожарна безопасност. Най-вероятно в края на месец септември ще бъде направено официално приключване на проекта по ОП “Региони в растеж“.
Втората част на проекта е за 23 многофамилни сгради. Имаме избрани изпълнители по него, които са 4 отделни фирми. Тъй като обществената поръчка е за инженеринг, в момента фирмите проектират, а после ще изпълнят проекта. Някои вече са започнали със строителството, а други са на етап проектиране. Няма проблеми по изпълнението на проекта.
-Как ще коментирате съмненията около качеството на санирането, особено след инцидента с откъснатата облицовка на един от санираните блокове в Севлиево по време на силния вятър?
-Засили се контролът не само от фирмите, които имат този ангажимент, но и от собствениците на апартаменти в съответните сгради. Живещите там постоянно наблюдават какво се случва. Самият факт, че се е получил този проблем след бурята, е достатъчен да се каже, че има нещо, което не е било добре направено.
-Каква причина изтъкнаха специалистите пред Вас?
-Имало фуга, която не е била добре запълнена, откъдето е влязъл вятърът и е откачил тази част от облицовката на фасадата.
Важно е да се каже, че контролът по време на строителството е от няколко страни. Всеки такъв проект си има строителен надзор; има  авторски надзор – от този, който проектира; има и инвеститорски надзор – изпълнява се от общински служители, въпреки че Общината не е инвеститор – държавата дава парите и живущите чрез своите сдружения. Общината е само посредник, който администрира изпълнението на проекта.
-Но Общината поема негативите при допуснати пропуски, както най-често се случва!?
-Така е! В тази програма Общините администрират, помагат на хората и обират негативите. Това не са средства от общинския бюджет. Те дори не преминават по сметки на Общината, а директно се изплащат от Банката за развитие към изпълнителите. Но случилото се е знак за по-голямо внимание.
-На какъв етап е санирането на СОУ “Васил Левски“ – имаше забавяне заради семейство лястовички, които бяха свили гнездо?
-Всичко по строителството приключи. В момента вървят строителни дейности по фасадата на старото училище, което е извън проекта.
Изследването показа, че стените са достатъчно дебели, дограмата е сменена и не беше предписано да се прави изолация. Но беше констатирано, че на места е нарушена  целостта на мазилката – проблем, който се отстранява с финансиране от Общината извън проекта.
-Докъде стигна ремонтът на сградата на у-ще „Св.св.Кирил и Методий“ и за какво ще се използва тя?
-И там строителните дейности са приключени. Но ремонтът на сградата беше направен със средства, които Общината получи от държавата, затова че сляхме двете училища. Припомням, че имаше много шум и голяма съпротива  от страна на някои родители, когато направих предложение да закрием началното училище „Св.св.Кирил и Методий“ и то да премине към Второ основно училище и да продължим да използваме сградата. Ние не само че не закрихме училището, но и го преструктурирахме. Сега училището ще продължи да фунционира, но при други, по-добри условия за децата.
В отговор на тази съпротива мога да кажа, че това, което беше предложено от мен, е изпълнено – децата ще учат в по-добра среда.
-Вече стана ясно, че са започнали реалните строителни дейности по двата проекта за довеждащите водопроводи. Ремонтите предполагат и често спиране на водата. Какви мерки са предприети, за да намалее неудобството за гражданите?
-Надявам се да не се налага спиране на водата, макар че за момента количествата само от водохващанията на р. Росица вероятно няма да са достатъчни, за да покрият 100 % нуждите, тъй като този водопровод, който ще се подменя, ще бъде спрян
Става въпрос за тези са 50 л вода в секунда, които сега получаваме от Априлци.  Технологично е предвидено от понеделник до петък да бъде спряно водоподаването, докато се работи. От петък вечер до понеделник сутрин то ще се възстановява.
В момента няма причина да се притесняваме, но е възможно да има ограничения в подаването за известно време във водопровода за селата. На нас ни трябват 300-320 л в секунда вода, за да се покрие цялата община. В тях влизат и тези 50 л/сек от Априлци, а от водохващанията на Росица и притоците й имаме в момента 260-270 л/сек.
-Вероятно отпуснатите от държавата средства няма да  са достатъчни. Как ще продължи финансирането на проектите?
-В споразумението, което подписахме с МРРБ за тези два проекта, е заложено, че  парите трябва да бъдат усвоени в рамките на тази година. Аз не намирам причина това да не  се случи. Самото строителство няма да отнеме повече от два месеца, което ще рече, че до декември то трябва да приключи, за да поискаме  пари от новия бюджет.
-А каква част от необходимите средства за решаването на проблема с водоснабдяването на Се- влиево отделяте на ОП “Околна среда“ и кога да ги очакваме?
-Това ще са средства за целия водопровод, а сега ще искаме пари само за подмяна на най-компрометираните участъци на водопроводите. През есента се очаква МРРБ да възложи прединвестиционно проучване по самата програма.
Това ще отнеме вероятно година и едва тогава ще може да се кандидатства, което означава, че оптимистичният вариант за кандидатстване по самата оперативна програма е краят на 2018, началото на 2019 година. Но ние ще продължаваме да искаме пари от следващия бюджет на държавата.
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

05.05.2025
Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

Любчо Иванов: “Мъдростта ни учи да разберем какво сме пропуснали и какво още трябва да направим в земния си живот”

24.04.2025
Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

Валери Славчев: „Надявам се публиката в Севлиево да пее с нас, ще изпълняваме български песни, които всички обичаме“

16.04.2025
Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

Мохамед Халаф: “Ислямът живее в дълбока криза. Тя превръща мюсюлманите и арабите в заплаха”

07.04.2025
Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

Томислав Дончев: „Много министри говориха за тунела под Шипка през изминалите 4 години, без да знаят за какво става въпрос“

19.03.2025
Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

Ивайло Костадинов: “За мен да си държиш на думата и да си коректен към всички, е основно правило”

17.03.2025
Следваща публикация

Д-р Иван Иванов: “Докато аз съм кмет, предложение за приватизация на “Севлиевогаз” няма да има”

Светла Иванова: “Проблемът не е в употребата на наркотици, а в причините, довели до тяхната употреба от деца”

Министър Радев доволен от Общинския координационен център

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

“Отъпкана пътека” – изложба живопис и сценография на Роман Грицков

14.05.2025
Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Неразпознаваема контролна марка издаде незаконна сеч в землището на Сенник

1 159 проверки в горите на СЦДП-Габрово през април

14.05.2025
25-годишен жител на Крамолин отглеждал коноп

32-годишна жена отглеждала канабис

14.05.2025
Спец акция срещу дрогата

Мъж от Яворец отне колата на семейство от Душево

14.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

1 седмица ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Влезте в профила си

Забравена парола?

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.