Политиците казват, че когато партията ти е в опозиция е по-лесно – не носиш отговорност за управлението на държавата, по-лесно е да показваш проблемите и да критикуваш. В тази роля през последната една година, в трите парламента беше народният представител от ПП ГЕРБ Томислав Дончев. За читателите на в.“Росица“ той коментира до колко навременна и необходима за обществото беше неговата позиция за идващите една след друга кризи в страната и има ли изход да се спре нарастващата инфлация и проблемите с газа.
-Г-н Дончев, коя от Вашата дейност като народен представител от партия в опозиция, каквато е ГЕРБ от една година, преценявате, че беше нужна и навременна за страната?
-Видно е, че работата ни в опозиция беше полезна за страната. Критикувахме управляващите, когато имаше повод за критика. Задавахме въпроси, които интересуваха хората. Когато имаше грешки или управленски безобразия, а такива имаше много, бяхме безпощадни, защото това повелява обществения интерес. В същото време, когато имаше национални приоритети, които са отвъд всякакви конюктурни спорове, сме давали своята подкрепа. Нека да припомня, че някой от най – смислените решения на този парламент: мораториума за сметките на битовите потребители и компенсациите за скъпия ток за бизнеса, бяха наши предложения.
Бях съществена част от тези процеси не само с гласуването си в пленарна зала, но и изразявайки позиция от трибуната на Народното събрание.
Гордея се, че бях част от усилията на местната общност- граждани, медии, институции да не позволим да бъде спрян проекта за тунел под Шипка, както искаше правителството. Когато има кауза зад, която стоят хората, тя винаги успява.
-Като цяло оценката на обществото за работата на 47-то Народно събрание негативна. Каква е Вашата лична оценка за работата на парламента? Защо?
-Както и предишните два Парламента и този не свърши особено полезна работа, въпреки че успя да избере правителство. За съжаление много от партиите се занимаваха с враждите между тях, а не с това от което хората имат нужда – добри закони и адекватни решения свързани с кризите, които върлуват из страната.
И да, в България се случи промяна, само че тя не харесва на никого – блокирани институции, разделение в обществото, непрестанни политически кавги и най – лошото- непосилно високи цени на газа, горивата и храните, неподдържани пътища, спрени важни инфраструктурни проекти.
-Как ще коментирате разнопосочните мнения в обществото по отношение вотът на недоверие на ГЕРБ, с който беше свалено правителството на Кирил Петков – според едни това е правилен ход, според други – прекъсване работата на едно правителство, което имало потенциал, идеи за развитието на страната? Дори този факт се сочи като причина за кризите в страната, които следват една след друга и негативът е към ГЕРБ.
– Нали всички искаме парламентаризъм и спазване на конституцията. Основно правило в демокрацията е, че като загубиш парламентарна подкрепа, правителството си заминава. Не може правилата да ти харесват, само когато са в твоя полза. Впрочем интереса на ГЕРБ беше правителството да поработи още, за да стане ясно на всички, колко безпомощно и несъстоятелно е. Гарантирам Ви, че към края на годината малцина щяха да са готови да признаят с охота, че са гласували за някой от партиите в него.
Наред с това, вотът на недоверие беше правилна стъпка, защото правителството беше опасно за страната, а и загуби не само парламентарна, но и обществена подкрепа.
-47-то Народно събрание какъв урок е за политиците, за бъдещите народни представители, а и за нас – избирателите?Какъв е и урокът за ГЕРБ – социолозите прогнозират партията да е отново с най-високи резултати на изборите?
-Има много уроци, но нали знаете, че не винаги всички ученици разбират урока от първия път…та се боя, че не всички са ги научили. Първият голям урок е, че омразата води само до още омраза. Каквото и да съградиш върху омраза, то ще рухне. Лесно може да намериш причина хора, групи, партии да се скарат за нещо, трудното е да направиш така, че да свършат нещо заедно. Не този, който крещи най – силно е прав, а този, който говори с правилните думи.
Властта без добри идеи и ясни цели е безполезна, а властта, когато е съчетана с некомпетентност е опасна, точно толкова опасна, като да сложите на шофьорското място на голям камион, човек който не може да го кара.
Колкото до ГЕРБ, ние много уроци сме научили в годините назад. Всеки успех и всяка криза ни бяха урок. И от последните няколко месеца научихме много…Например, че може и да си прав, но от това няма полза, ако не убедиш другите в това, че търпението, понякога е по- важно от амбицията, както и че, за да ти повярват другите, първо ти трябва силно да вярваш в това, което правиш.
-Това, което хората очакват от тези избори е намиране на изход от кризите и най-напред на газовата криза. Според Вас има ли такъв, който даде бърз положителен ефект и включва ли той връщане към условията, които предлага Русия?
-Лесен изход от забърканата каша в енергетиката няма, но ние имаме план, как могат да бъдат гарантирани сигурни доставки на газ на добра цена.
Трябва да бъдат обявени процедури за доставки на газ на всички входни точки на газопреносната ни система – входът на Балкански поток на границата ни с Република Турция, входът на интерконекторът с Гърция. Завършването на този интерконектор закъснява с една година и трябва да бъде първостепенен приоритет. От там очакваме да потече 1 млрд. куб. метра азерски газ на изключително добра цена, а това е 1/3 от годишното ни потребление. В перспектива, още през следващата година, тръжна процедура за доставка на газ трябва да бъде организирана и на LNG терминалът (терминалът за втечнен газ) при Александрополис, където България им 20% собственост.
Само пазарът и конкуренцията на всички участници в процедурите ще ни гарантират добра цена и достатъчни количества газ.
-Давам си сметка, че по време на предизборната кампания ще дадете повече информация за програмата на ГЕРБ за антикризисните мерки, но може ли да споменете поне една-две, които ще дадат надежда на избирателите, ще ги мотивират за отидат да гласуват?
-Ние не сме като други партии, които си сменят приоритети на всеки 5- 6 месеца в зависимост от ситуацията. В програмата ни присъстват и традиционни приоритети, като ускорено развитие на инфраструктурата – пътна, железопътна, ВиК инфраструктура. Няма да напомням, колко важни обекти от областта, чакат реализация. Ще продължим не само реформите, но приоритетното финансиране на образованието, ще предложим решения за справяне с мигрантската криза.
Не сме се отказали от приоритетите си в сферата на икономическото развитие и иновациите. Наред с това, имаме изцяло нови разработки в сферата на „умните зелени политики”, имам предвид екологични мерки, които са от безспорна полза на хората. Успоредно с разработването на предизборната си програма, ние работим и по едни друг документ – отделна антикризисна програма, в който предлагаме решения на всички кризи- енергийна, бюджетна. Ще го представим съвсем скоро.
-Една от причините довели ни до това състояние е съмненията за корупция. Но те продължиха и през тази година и половина – няма ден в който да не се представят документи за корупционни практики. Не е ли това причина да се проведе най-сетне тази съдебна реформа, за която се говори, но никой не пожела да я направи досега?
-Корупцията не се бори нито с викане, нето със заклинания, нито с плакати. Корупцията може да бъде ударена само от добри закони и работещи институции. И да, като гледам какво се случва в страната през последните 6 – 7 месеца,, аз съм съгласен, че корупцията е огромен проблем за българската държава и общество.
И да, България има нужда от съдебна реформа, но не съдебна реформа за политическа употреба, такава която не е ясно, какво включва, но пък може да се вее като байрак преди избори. Затова наш екип от първокласни юристи, разработи програма за съдебна реформа. Конкретна, детайлна, която съответства на нуждите на съдебната система и на очакванията на обществото. Съвсем скоро ще я представим на професионалната общност, на учените и на гражданите. Ще търсим политическа подкрепа за реализацията и. Съдебната реформа, няма как да е тема само на една партия, по нея трябва да има и политически консенсус, и обществена подкрепа и разбиране от страна на съдии, прокурори, адвокати, нотариуси.
-Как ще коментирате факта, че всички – политолози, анализатори, социолози прогнозират, че ни очакват още поредица от избори? Не действа ли това демотивиращо на хората до отидат да гласуват и не е ли тенденциозно? Кой има интерес от избори до дупка?
– Само политическите авантюристи и шарлатани могат да има интерес от избори до дупка. Хората искат стабилност, сигурност, спокойствие, искат увереност, че някой може да ни преведе през всичките кризи.
Дано в новият парламент да има повече политическа мъдрост и по- малко политически егоизъм и да може да сформира стабилно управление. Какво? Каквото българските граждани посочат, че искат. Колкото до нас, ние ще изпълняваме с отговорност, каквато роля ни е отредена. Ако имаме силна подкрепа, ще направим всичко възможно да сформираме правителство. Ако ли не, ще бъде ефективна опозиция.
-Каква ще бъде предизборната кампания на ГЕРБ, за да убедите избирателите, че има изход и си заслужава да се гласува?
-Скромна, свежа, близо до хората. Кандидатите ни са добре познати професионалисти от областта, хора на първо място със силни лични биографии и авторитет. Ще се постараем да се срещнем с колкото може повече хора. Ще говорим, ще обясняваме, ще отговаряме на въпроси.
А иначе, освен утвърдените лица и идеи, имаме много свежи попълнения и невероятни млади хора в листите. Имаме и нови добри идеи, и предложения. Съвсем скоро ще ги представим.