Мелнур Нуриева, клуб „Журналист“
Миналата година за първи път СУ ,,Васил Левски”- Севлиево взе участие в националната програма ,,Отново заедно”. Програмата предоставя напълно безплатен детски лагер, който продължава 6 дни. За наше щастие одобриха мен и сестра ми и ние с нетърпение чакахме да дойде датата, на която ще тръгнем на туристическото пътуване. За жалост тогава лагерът се отложи заради ковид – ситуацията.
Това лято с нас се свързаха ръководителите на групата: г-жа Симеонка Димитрова, Соня Петкова и Кръстина Петкова. Те ни съобщиха чудесната новина, че миналогодишният лагер до к.к. Златни пясъци ще се осъществи това лято.
Дойде 10 юли и нашето приключение започна. С нас имаше и група от Трявна, с която бързо изградихме приятелства.
Летуването беше под наслов ,,Старите столици на България и Северното крайбрежие на Черно море”. Първата столица, която видяхме, беше Велики Преслав. Там посетихме археологическия музей, разгледахме макетите и експозициите, но най-впечатляващо беше Преславското златно съкровище. В Шумен посетихме монумента ,,Създатели на българската държава” – единствен по рода си в Европа, който чрез вътрешните си статуи пресъздава историята на държавата. Той е разположен в най-високата част на Дунавската равнина – Шуменското плато, откъдето гледката към града е омайваща.
Близо до село Мадара видяхме изсечения на отвесна скала средновековен барелеф Мадарски конник, който е на 1300 години. В първата столица Плиска разгледахме ,,Дворът на кирилицата” и видяхме колко много велики творци са писали на кирилица.
На следващия ден посетихме Зеления образователен център в гр. Шабла, където гледахме филм за района, разгледахме експозициите и се разходихме в уникалния парк. Шабленският фар е най-старият на Балканския полуостров, а в село Тюленово се насладихме на скалната арка.
На третия ден разгледахме Ботаническата градина и Двореца в Балчик – очарователни, цветни и неповторими места. Най-страховитото, но омагьосващо със своята красота място, бе природният и археологически резерват ,,Калиакра”.
Посещението ни в ,,Исторически парк” в село Неофит Рилски ни изненада най-много с единствения по рода си културно-исторически комплекс. Хронологично преминахме през епохите Халколит и Неолит, Древни Траки, Славяни и Прабългари и се докоснахме до бита и културата на народите, населявали българските земи. Видяхме единствения в света възстановен тракийски дворец, влязохме в тракийските гробници, опознахме вярванията на славяните. След посещението ни там се чувстваме горди, че сме потомци на такъв славен народ. Същия ден посетихме ,,Каменната гора” или ,,Побитите камъни“ край Варна – единствения феномен в Европа. Чудноватата забележителност представлява ансамбъл от каменни колони, с височина до 10 м, кухи или плътни и навсякъде около тях има много фин почти бял пясък, какъвто сме виждали по Черноморското крайбрежие.
Разгледахме Аладжа манастир, където някои се изправиха срещу страха си от височина, и видяхме как са битували монасите. После посетихме Делфинариума във Варна, и се разходихме в Морската градина, където се любувахме на гледката към морето.
На 15 юли дойде краят на приключението. На този ден сестра ми има рожден ден, който ще помни дълго време. Ръководителите на групата искаха да я изненадат със сантиментален подарък, който винаги ще й напомня този специален ден. Учителите казаха, че се събираме за последен инструктаж, но имаме рожденик и по сълзите ще разберем кой е. Последваха сълзи от радост, прегръдки и пожелания.
Цялото пътуване беше вълнуващо. Имаше всякакви емоции – любов, тъга, сълзи, вълнение, спокойствие, напрежение… Натрупахме и много знания и впечатления. След местата, които видях, аз осъзнах, че трябва да сме горди с нашите предци – могъщи и смели хора; осъзнах, че България е пълна с гледки, каквито няма никъде и че страната ни е уникална и неповторима.