РУЖА ЛЮБЕНОВА
Само на 8 август т. г. и само в разстояние на пет часа в севлиевски села горяха няколко сериозни пожара. И както многократно сме писали – водеща причина е човешката небрежност. А високите дневни температури и често присъстващия тези дни вятър създават добра предпоставка за бързото разрастване и разпространение на огъня. В същото време виждаме какво става в Южна България, където над 300 огнеборци се борят с 45 действащи пожара, като в гасенето се включиха и хеликоптери. Там три общини – Харманли, Любимец и Свиленград обявиха бедствено положение. Ситуацията с пожарите в страната е много тревожна, затова не трябва да се допуска никаква небрежност и неглижиране на правилата за пожарна безопасност.
Точно от човешка грешка е възникналият на 8 август т. г. около 17 часа пожар в с. Кормянско, при който беше опожарен товарен камион ИФА. Съсед запалил сухите треви в двора си, но огънят тръгнал бързо към спрения чужд автомобил, обясни случая главен инспектор Христо Банков, началник на Районната служба „Пожарна безопасност и защита на населението”-Севлиево. Пак в Кормянско малко по-късно на 8-ми август горели още сухи треви и храсти, запалени незнайно как и от кого.
Пожари този ден имало и в землището на с. Боазът и Столът. Малко преди това огън лумнал и в землищата на Крамолин, Душево, кв. „Възраждане” в Севлиево и др.
Ден по-късно, на 9 август, в „картата” на пожарите по севлиевските села влязоха и нови огнища – запалени сухи треви и храсти в Ряховците, отново в Столът и др. А към 14,25 часа в пожарната дойде тревожната вест, че горят бали слама в землището на с. Крамолин. От пожара там има нанесени материални щети, които засега не са уточнени.
Както многократно сме писали актове и солени глоби чакат тези, които не се съобразяват с разпоредбите и си чистят боклуците с огън, изхвърлят фасове от колите или по някакъв начин допускат пожари в природата. Един от тези начини е при обработката на земеделски ниви и пасища – при съприкосновение на машините с камъни и възникване на искри, много често се стига до пожар. Непрекъснато стопани и ползвателите на земеделски земи пренебрегват законовата забрана за палене на стърнища, сухи треви, слогове и крайпътни ивици.
Неслучайно до преди няколко дни – от 25 юли до 7 август със заповед на министъра на земеделието бе забранено косенето на трева и машинното почистване в постоянно затревените площи и обработваемите земи. Със същата заповед бе ограничено машинното почистване на храсти, напомни гл. инсп. Банков.
Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки – дефекти по тях могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци.
Виновници има, но трудно стигаме до тях, обясни гл. инсп. Банков. Когато пожарникарите пристигнат в засегнатия район, тези които са хвърлили клечката, фаса и т. н. вече са избягали. И отново ни напомни „златните” правила: Не палете огън на открито във ветровито време. Това е предпоставка за пренасяне на големи разстояния на запалени частици и може да доведе до бързо разпространение на пожара с обхващане на значителни площи от огъня. Не забравяйте, че от запалвания в земеделските земи, пасища и др., много често пожарът се разпространява изключително бързо в горите! Горските пожари нанасят сериозни щети на околната среда. Те се разпространяват бързо на големи площи в пресечени местности и труднодостъпни за противопожарната техника места.
Не палете огън в близост до стрехите на сградите и под клоните на дърветата. Никога не оставайте накладения огън без наблюдение!